GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 30-11-2012, 20:16
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
φαουλ και κοκκινη καρτα πρωτη:
Την κοκα κολα ποιος την πηρε? την Triumph, pirelli, goodyear, περιαικη-πατραικη, Λαναρα.........κ.λ.π.
ΚΑΝΕΙΣ!!!!!




φαουλ και κιτρινη καρτα:
διοτι καθε απεργια υποκινειται απο τα κομματα....ολων των αποχρωσεων κομματα. Εκτος κι αν νομιζεις οτι η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, το ΠΑΜΕ κ.λ.π. ειναι λευκου χρωματος.
Τα πρωτεια φυσικα εχουν οι ροζ/κοκκινες αποχρωσεις.




φαουλ και κοκκινη καρτα δευτερη:
Ποτε βγαινεις στην ανεργια ειπες? Οταν γινει αυτο, το οποιο και αντευχομαι, μην ζητησεις τα ρεστα απο πουθενα δεν θα σου δωσουν.
Οι εργοδοτες, καλοι και κακοι υπαρχουν για να εχουν οι υπολοιποι δουλεια. Αν ηταν διαφορετικα ολοι θα ειμασταν εργοδοτες του εαυτου μας.............και θα καναμε τα ιδια πραγματα φυσικα ΚΑΙ στον εαυτον μας. Αν δλδ η δουλεια δεν πηγαινε καλα θα κοβαμε απο τα δικα μας κερδη με τα οποια συντηρουμε το σπιτι μας.
Εγω ας που με που ειμαι πια εργοδοτηε του εαυτου μου παρότι εβγαλα 2500ε τους δυο μηνες σαν ταξιτζης επρεπε να πληρωσω μαζεμενα, διοτι δεν ειχα προλαβει να δουλεψω για να μαζεψω, 1000ε για 6μηνη ασφαλεια, 600 το ΤΕΒΕ και 500 σε βλαβες τι εμεινε απο το κερδος? 400 κατοσταρικα. Α, ερχεται και το ΦΠΑ οπου ναναι.
Αν ειχα υπαλληλο να εισαι σιγουρος οτι θα τα εκοβα απο τον μισθο του αφου εχω πια νομιμο δικαιωμα κι ας δουλευε 24 ωρες το 24ωρο.......
αν δεν του αρεσε....οριστε εκει ειναι ο δρομος να ψαξει για κατι καλλυτερο.
Μάλλον μιλάω σε άλλη γλώσσα και δεν κατάλαβες αυτα που σου είπα .
Πρώτον δεν είπα ότι την εταιρία θα την πάρει κάποιος άλλος . Μίλησα συγκεκριμένα και είπα ότι αν το ικεα φύγει η δουλειά που είχε θα παει σε αλλα καταστήματα ελλήνων όπως ήταν και πιο παλιά .
Δεύτερον είπα ότι δεν μιλάω κομματικά και σου λέω ότι δεν με απασχολεί τι κάνει το κάθε κόμμα . Εκφράζω την άποψη μου χωρίς να επηρεάζομαι απο κανένα κόμμα ή συνδικαλιστικό φορέα .
Κοινή λογική είναι !!!!!!!
Τρίτον , είπα ότι είμαι ήδη ένα χρόνο άνεργος .

Με τη σειρά μου ελπίζω ότι δεν θα απελευθερώσουν το επάγγελμα σου και βρεθείς να δουλεύεις για καμία εταιρία για 3+60. Γιατι τότε εσυ να δω απο ποιον θα ζητήσεις τα ρέστα .
Και να σε ρωτήσω και κατι, αφου είναι τόσο καλα τα αφεντικούλια γιατι δεν γίνεσαι υπάλληλος ;
Οσο για την κατάσταση που μου περιγράφεις , όταν τα ταξί δούλευαν φουλ και κάνατε τριπλό κούρσες ο υπάλληλος σου επερνε πριμ παραγωγικότητας ; Τωρα γιατι να πληρώσει τα σπασμένα ;
Συγνώμη αν τα λέω έτσι αλλα βλέποντας τα γραπτά σου είναι σαν να ακούω τον Γεωργιάδη ή μπουμπούκο στο mega.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 30-11-2012, 20:38
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Μη μπερδευεστε παλικάρια...
Τα αφεντικά ειναι αφεντικά,και οι υπάλληλοι υπάλληλοι,οχι συνέταιροι!

Αν κλείσει μια επιχείρηση ο υπάλληλος αργά η γρήγορα θα βρει αλλη δουλεια...
Το αφεντικό θα κουβαλάει όλη τη χασουρα,τη ζημιά και τα χρεη!
Ειναι δυνατόν να λέτε αυτές τις λαλακιες και να θυματοποιειτε τους υπαλλήλους ενώ την ίδια στιγμη δαιμονοποιειτε τους εργοδότες;
Ειναι δεδομενο Οτι υπάρχουν και εργοδότες εκμεταλλευτές,αλλα μην τα ισοπεδώνουμε ολα!
Ξεκολατε!
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 30-11-2012, 20:52
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Το Leroy-Merlin πάντως έχει ήδη ξεπεράσει το στόχο και δεν έχουν γίνει μειώσεις μισθών. Φρέσκο νέο της ώρας από μητέρα ασθενούς μου. Δε μου είπε όμως αν θα δώσουν μπόνους στόχου στους εργαζομένους....
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 30-11-2012, 20:57
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Leroy-Merlin πάντως έχει ήδη ξεπεράσει το στόχο και δεν έχουν γίνει μειώσεις μισθών. Φρέσκο νέο της ώρας από μητέρα ασθενούς μου. Δε μου είπε όμως αν θα δώσουν μπόνους στόχου στους εργαζομένους....
Δε ια μοιραστούν τα κέρδη με τους υπαλλήλους;
Ρε τους αλήτες!

Παντα έτσι ηταν το κεφάλαιο!

Γιάννη,ρωτήσες αν τα αφεντικά έχουν πισίνες και πορσε;

Last edited by ntinopoulos; 30-11-2012 at 21:00.
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 30-11-2012, 21:37
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Αλήθεια λέω , νομίζω ότι μιλάω σε άλλη γλώσσα .
Φίλε ντινοπουλε κανένας δεν λέει για όλους τους εργοδότες , μιλάμε γι αυτούς ' που εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους γιατι τους δίνουν την ευκαιρία . Νομίζω κανένας δεν μιλάει για τους σωστούς εργοδότες . Ολοι θα βάζαμε πλάτη σε έναν εργοδότη που ήταν εντάξει αλλα λόγω πτώσης πρέπει να κόψει μισθούς .
Οσο για το συνέταιροι έχεις απόλυτο δίκιο , δεν είμαστε συνέταιροι οπότε που ' κολλάνε τα περί ρίσκου ;
Εγώ έχω την απαίτηση όταν στα δεδομένα του εργοδότη μου δεν έχει αλλάξει ούτε ο τιμοκαταλογος που πουλάει αλλα ούτε τα κέρδη έχουν μειωθεί να μην προσπαθεί να μου ρίξει το μισθό για να βγάλει περισσότερα . Είναι ξεκάθαρο αυτο ;
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 30-11-2012, 22:06
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Οι γραμμές φίλε μου ειναι λεπτές...
Και τα δεδομένα που λες να ισχύουν σε μια επιχείρηση,μόνο τις έκτακτες εισφορές η διάφορα χαράτσια να βάλεις,το κόστος ζωής και τα έξοδα ανεβαίνουν και ειναι παράγοντες που επηρεάζουν την οικονομική κατάσταση ενός επιχειρηματία...
Οσο για το ικεα,απο πελάτη που δουλευει εκει,έμαθα οτι όντως τα κέρδη έχουν μειωθεί...
Πωλούνται μόνο προϊόντα χαμηλού κόστους,και αυτα λιγότερο απο πριν...
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 30-11-2012, 23:11
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

αν το πάμε λίγο πιό μακρυά, καλύτερα να πάρει τον πούλο το ΙΚΕΑ κι όλα του είδους. Τα φτηνά τους είναι σαβούρα, τα καλά κομμάτια κοστίζουν όσο σε ένα "μικρομάγαζο". Και τελικά μην ξεχνιόμαστε..... στη φύση δε μένει κενός χώρος....
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 01-12-2012, 02:59
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον μιλάω σε άλλη γλώσσα και δεν κατάλαβες αυτα που σου είπα .
Πρώτον δεν είπα ότι την εταιρία θα την πάρει κάποιος άλλος . Μίλησα συγκεκριμένα και είπα ότι αν το ικεα φύγει η δουλειά που είχε θα παει σε αλλα καταστήματα ελλήνων όπως ήταν και πιο παλιά ..
Δεν το ειπες ετσι, και μαζι με εμενα το πηραν σαν κι εμενα και πολλοι αλλοι.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεύτερον είπα ότι δεν μιλάω κομματικά και σου λέω ότι δεν με απασχολεί τι κάνει το κάθε κόμμα . Εκφράζω την άποψη μου χωρίς να επηρεάζομαι απο κανένα κόμμα ή συνδικαλιστικό φορέα .
Κοινή λογική είναι !!!!!!!..
Εσυ δεν μιλας κομματικα συμφωνω, ομως τα κομματα ειναι αναμεμειγμενα σε καθε ειδους κινητοποιηση κι εσυ μαζι με εμενα και τον αλλον κατεβαινουμε σε απεργια, αρα παιζουμε το παιχνιδι τους......ποιο ειναι αυτο? πολλοι ανεργοι=ανακατοσουρα=καταγγελια πολιτικης της κυβερνησης οτι δημιουργει ανεργους κ.λ.π........κι αυτο σου εξηγω.
Οποιος νομιζει οτι οι αντιδρασεις τετοιου ειδους σε επιχηρηματιες τυπου ΙΚΕΑ πιανουν τοπο ειναι βαθεια νυκτωμενος.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρίτον , είπα ότι είμαι ήδη ένα χρόνο άνεργος ...
Λυπάμαι δεν το προσεξα οτι το ειπες. αλλα εναν χρονο μονον? κατσε να φτασεις τους 30 μηνες που εκατσα εγω (Μαρτιος '10-Οκτωβριος '12) και τα ξαναλεμε. Παντως αν ευρισκα δουλεια σε εργοδοτη θα του φιλαγα το χερι και θα του ελεγα ενα τεραστιο ευχαριστω.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη σειρά μου ελπίζω ότι δεν θα απελευθερώσουν το επάγγελμα σου και βρεθείς να δουλεύεις για καμία εταιρία για 3+60. Γιατι τότε εσυ να δω απο ποιον θα ζητήσεις τα ρέστα ....
Μακαρι να το απελευθερωσουν και να δουλευω για εταιρεια.........αντι για 14 ωρες θα δουλευω 8 και θα παιρνω καπου στο χιλιαρικο. Οτι βγαζω και τωρα δηλαδη........καλο μου ακουγεται. Αν δε εχει και ευρωπαικο ¨η εστω αυστραλεζικο συστημα διαχειρησης........χθες μπορει να γινει?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να σε ρωτήσω και κατι, αφου είναι τόσο καλα τα αφεντικούλια γιατι δεν γίνεσαι υπάλληλος ; ...
Ειμουν 30 χρονια (Φεβρουαριος '81-Μαρτιος '10), εχω 9000 ενσημα (300Χ30), προσπαθησα να βρω δουλεια υπαλληλου αλλα ειμαι 50 ετων......λαθος μου. Οσο ημουν υπαλληλος, τα 17 εκ των οποιων σε πολυεθνικη, ευχαριστουσα τον εργοδοτη μου (και την πολυεθνικη) που μου εδινε δουλεια και μετριο προς καλο μισθο τοτε. Μετα εμπλεξα με Ελληνικες εταιρειες και τελικα ελληνικη εταιρεια μας απελυσε. Α, η πολυεθνικη που ημουνα δεν εχει απολυσει κανεναν και δεν εχει μειωσει τον μισθο σε κανεναν.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Giof Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την κατάσταση που μου περιγράφεις , όταν τα ταξί δούλευαν φουλ και κάνατε τριπλό κούρσες ο υπάλληλος σου επερνε πριμ παραγωγικότητας ; Τωρα γιατι να πληρώσει τα σπασμένα ;
Συγνώμη αν τα λέω έτσι αλλα βλέποντας τα γραπτά σου είναι σαν να ακούω τον Γεωργιάδη ή μπουμπούκο στο mega.
Νομιζω οτι ζεις στον πλανητη ''το δικιο του εργατη''...........αλλα εδω ειναι ο πλανητης γη οπου, ο υπαλληλος δεν δικαιουται πριμ παραγωγηκοτητας. Ο εργοδοτης του το δινει με την καλη του καρδια ΑΝ ΘΕΛΕΙ.
Ο υπαλληλος μου που δεν ειχα ποτε μιας και ειμαι ταξιτζης μολις 60 ημερες (σημερα τις εκλεισα) εινια εργαλειο δουλειάς, οπως ημουν κι εγω για 30 ετη. Τον προσλαβανω για να μου κανει 23 δουλειες μαζι και τον πληρωνω ΟΣΟ ΘΕΛΩ (τηρωντας τις συλλογικες ¨η κλαδικες συμβασεις)¨η ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ αν ειμαι ανθρωπος με μεγαλη καρδια, αλλα τις 23 δουλειες θα τις κανει. Αν επι σειρα ετων εχω κερδη εκατομμυριων να εισαι σιγουρος οτι ΠΟΤΕ δεν θα μοιραστω τα κερδη αυτα μαζι του οταν ερθει η δυσκολη ωρα σαν αυτη που ζουμε σημερα. Διοτι εγω ΠΡΙΝ τον προσλαβω εχω επενδυσει εναν σκασμο λεφτα ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟς ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ. Θα κοιταξω λοιπον να ελαχιστοποιησω την απωλεια του κερδους μου με περικοπες απο τις δαπανες μου με πρωτη τον μισθο του υπαλληλου μου. Θα τον κανω π.χ 6ωρο αλλα τις 23 δουλειες θα τις κανει. αν παλι δεν βγαινω θα τον κανω 4ωρο αλλα παλι τις 23 δουλειες θα τις κανει. Αν παλι δεν βγαινω θα τον αφησω 8ωρο αλλα με τον μισο μισθο και το μισο ενσημο αλλα παλι τις 23 δουλειες θα τις κανει. Μπορει επισης, αν θελει, να μου δωσει το 50% της επενδυσης μου και να τυχει των προνομιων που τυγχανω κι εγω ο ιδιος π.χ δεν μειωνω τα κερδη μου αρα περναω το ιδιο οπως πριν.
Αν δεν θελει, ''το δικιο του εργατη'' ειναι εκει, στον δρομο αναζητησης αλλης εργασιας.

Αν παλι ειναι πολλοι και ολοι μαζι διαμαρτυρονται η Βουλγαρια ειναι κοντα.......πολυ κοντα.

Καλο θα ειναι να μαθουμε επιτελους να δουλευουμε και να παραγουμε αδιαφορωντας για τον μισθο, ετσι καναμε τουλαχιστον εμεις οι παλιοι. Ο μισθος θα αυξανεται,πιθανως, με την παραγωγηκοτητα και την ευσυνειδησια του υπαλληλου αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει κατι τετοιο να ειναι προαπαιτουμενο

Καληνυκτα τωρα διοτι 16 ωρες στον δρομο και 330κμ για σημερα ειναι πολλα.........για 1200-1500ε αυτον μηνα κερδος. Ειναι καλα ¨η να παω στην Παπαρηγα να παραπονεθω? Μπα λεω να κατεβω σε απεργια και να κτυπησω το χερι μου στο τραπεζι απαιτωντας αυξηση!!!!!

Last edited by GeorgeP; 01-12-2012 at 03:06.
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 01-12-2012, 07:29
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΕΑ και η αντιδραση των Εργαζομενων στις μειωσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το πάμε λίγο πιό μακρυά, καλύτερα να πάρει τον πούλο το ΙΚΕΑ κι όλα του είδους. Τα φτηνά τους είναι σαβούρα, τα καλά κομμάτια κοστίζουν όσο σε ένα "μικρομάγαζο". Και τελικά μην ξεχνιόμαστε..... στη φύση δε μένει κενός χώρος....
Ετσι......μάθαμε να ζούμε με την σαβουρα
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 01-12-2012, 10:56
Giof Ο/Η Giof βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μoto: BMW R1200GS ADVENTURE
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ειπες ετσι, και μαζι με εμενα το πηραν σαν κι εμενα και πολλοι αλλοι.


Εσυ δεν μιλας κομματικα συμφωνω, ομως τα κομματα ειναι αναμεμειγμενα σε καθε ειδους κινητοποιηση κι εσυ μαζι με εμενα και τον αλλον κατεβαινουμε σε απεργια, αρα παιζουμε το παιχνιδι τους......ποιο ειναι αυτο? πολλοι ανεργοι=ανακατοσουρα=καταγγελια πολιτικης της κυβερνησης οτι δημιουργει ανεργους κ.λ.π........κι αυτο σου εξηγω.
Οποιος νομιζει οτι οι αντιδρασεις τετοιου ειδους σε επιχηρηματιες τυπου ΙΚΕΑ πιανουν τοπο ειναι βαθεια νυκτωμενος.



Λυπάμαι δεν το προσεξα οτι το ειπες. αλλα εναν χρονο μονον? κατσε να φτασεις τους 30 μηνες που εκατσα εγω (Μαρτιος '10-Οκτωβριος '12) και τα ξαναλεμε. Παντως αν ευρισκα δουλεια σε εργοδοτη θα του φιλαγα το χερι και θα του ελεγα ενα τεραστιο ευχαριστω.


Μακαρι να το απελευθερωσουν και να δουλευω για εταιρεια.........αντι για 14 ωρες θα δουλευω 8 και θα παιρνω καπου στο χιλιαρικο. Οτι βγαζω και τωρα δηλαδη........καλο μου ακουγεται. Αν δε εχει και ευρωπαικο ¨η εστω αυστραλεζικο συστημα διαχειρησης........χθες μπορει να γινει?


Ειμουν 30 χρονια (Φεβρουαριος '81-Μαρτιος '10), εχω 9000 ενσημα (300Χ30), προσπαθησα να βρω δουλεια υπαλληλου αλλα ειμαι 50 ετων......λαθος μου. Οσο ημουν υπαλληλος, τα 17 εκ των οποιων σε πολυεθνικη, ευχαριστουσα τον εργοδοτη μου (και την πολυεθνικη) που μου εδινε δουλεια και μετριο προς καλο μισθο τοτε. Μετα εμπλεξα με Ελληνικες εταιρειες και τελικα ελληνικη εταιρεια μας απελυσε. Α, η πολυεθνικη που ημουνα δεν εχει απολυσει κανεναν και δεν εχει μειωσει τον μισθο σε κανεναν.



Νομιζω οτι ζεις στον πλανητη ''το δικιο του εργατη''...........αλλα εδω ειναι ο πλανητης γη οπου, ο υπαλληλος δεν δικαιουται πριμ παραγωγηκοτητας. Ο εργοδοτης του το δινει με την καλη του καρδια ΑΝ ΘΕΛΕΙ.
Ο υπαλληλος μου που δεν ειχα ποτε μιας και ειμαι ταξιτζης μολις 60 ημερες (σημερα τις εκλεισα) εινια εργαλειο δουλειάς, οπως ημουν κι εγω για 30 ετη. Τον προσλαβανω για να μου κανει 23 δουλειες μαζι και τον πληρωνω ΟΣΟ ΘΕΛΩ (τηρωντας τις συλλογικες ¨η κλαδικες συμβασεις)¨η ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ αν ειμαι ανθρωπος με μεγαλη καρδια, αλλα τις 23 δουλειες θα τις κανει. Αν επι σειρα ετων εχω κερδη εκατομμυριων να εισαι σιγουρος οτι ΠΟΤΕ δεν θα μοιραστω τα κερδη αυτα μαζι του οταν ερθει η δυσκολη ωρα σαν αυτη που ζουμε σημερα. Διοτι εγω ΠΡΙΝ τον προσλαβω εχω επενδυσει εναν σκασμο λεφτα ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟς ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ. Θα κοιταξω λοιπον να ελαχιστοποιησω την απωλεια του κερδους μου με περικοπες απο τις δαπανες μου με πρωτη τον μισθο του υπαλληλου μου. Θα τον κανω π.χ 6ωρο αλλα τις 23 δουλειες θα τις κανει. αν παλι δεν βγαινω θα τον κανω 4ωρο αλλα παλι τις 23 δουλειες θα τις κανει. Αν παλι δεν βγαινω θα τον αφησω 8ωρο αλλα με τον μισο μισθο και το μισο ενσημο αλλα παλι τις 23 δουλειες θα τις κανει. Μπορει επισης, αν θελει, να μου δωσει το 50% της επενδυσης μου και να τυχει των προνομιων που τυγχανω κι εγω ο ιδιος π.χ δεν μειωνω τα κερδη μου αρα περναω το ιδιο οπως πριν.
Αν δεν θελει, ''το δικιο του εργατη'' ειναι εκει, στον δρομο αναζητησης αλλης εργασιας.

Αν παλι ειναι πολλοι και ολοι μαζι διαμαρτυρονται η Βουλγαρια ειναι κοντα.......πολυ κοντα.

Καλο θα ειναι να μαθουμε επιτελους να δουλευουμε και να παραγουμε αδιαφορωντας για τον μισθο, ετσι καναμε τουλαχιστον εμεις οι παλιοι. Ο μισθος θα αυξανεται,πιθανως, με την παραγωγηκοτητα και την ευσυνειδησια του υπαλληλου αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει κατι τετοιο να ειναι προαπαιτουμενο

Καληνυκτα τωρα διοτι 16 ωρες στον δρομο και 330κμ για σημερα ειναι πολλα.........για 1200-1500ε αυτον μηνα κερδος. Ειναι καλα ¨η να παω στην Παπαρηγα να παραπονεθω? Μπα λεω να κατεβω σε απεργια και να κτυπησω το χερι μου στο τραπεζι απαιτωντας αυξηση!!!!!
Καλή ξεκούραση και να είσαι καλά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!