GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 10-01-2011, 15:26
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Και το τρανσαλπακι μια χαρα δασκαλος ειναι.
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 14-01-2011, 16:57
stelanja Ο/Η stelanja βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

καλα BMW δεν θα προτινει κανεις?
εγω ειμαι 32, οδηγαω σκουτερ 4+ χρονια, με κουρασε ασχημα (ειναι επικυνδηνο να βιαζεσε να φτασεις επειδη δεν απολαμβανεις την οδηγηση σου..) και θα παρω το μονοκυλινδρο το 650αρι...
ομολογω οτι οταν ειδα τον τιτλο του θρεντ, ειμουνα σιγουρος οτι η 650 θα ηταν προτινομενη αλλα ατυχησα...
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 15-01-2011, 21:32
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelanja Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα BMW δεν θα προτινει κανεις?
εγω ειμαι 32, οδηγαω σκουτερ 4+ χρονια, με κουρασε ασχημα (ειναι επικυνδηνο να βιαζεσε να φτασεις επειδη δεν απολαμβανεις την οδηγηση σου..) και θα παρω το μονοκυλινδρο το 650αρι...
ομολογω οτι οταν ειδα τον τιτλο του θρεντ, ειμουνα σιγουρος οτι η 650 θα ηταν προτινομενη αλλα ατυχησα...
Α! φίλε Στέλιο, εδώ είμαστε αντικειμενικοί! Οσοι αγοράσαμε BMW λες να ξέραμε τι κάναμε;! Να πάρουμε κι άλλους στο λαιμό μας;;;;;
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 21-01-2011, 20:43
zenzen70 Ο/Η zenzen70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Λαύριο
Μoto: KTM 64SX....
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Καλησπέρα,

σε συνέχεια των προηγουμένων μηνυμάτων μου θα ήθελα να σας ανακοινωσω οτι τελικά παντρεύτηκα με μια κούκλα 1200 κυβικά, 30 επετειακών ετών......
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 22-01-2011, 09:23
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

σε συνέχεια των προηγουμένων μηνυμάτων μου θα ήθελα να σας ανακοινωσω οτι τελικά παντρεύτηκα με μια κούκλα 1200 κυβικά, 30 επετειακών ετών......
Βίον Ανθόσπαρτον!!!
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 25-01-2011, 16:51
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

σε συνέχεια των προηγουμένων μηνυμάτων μου θα ήθελα να σας ανακοινωσω οτι τελικά παντρεύτηκα με μια κούκλα 1200 κυβικά, 30 επετειακών ετών......
Να ζήσετε και να ευτυχίσετε.

Να ρωτήσω κάτι. Το Λαύειο που είναι?
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 06-02-2011, 13:37
Apirathos Ο/Η Apirathos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: ΒΜW f650gs '01
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Λοιπόν, είναι απόλυτα φυσικό ο καθένας να προτείνει τη μοτοσυκλέτα που διάλεξε για τον εαυτό του καθώς εκεί βρήκε την "Ιθάκη" του.
Αυτόματα έτσι, το ερώτημα "τι να διαλέξω", καθίσταται υποκειμενικό και ο μόνος που μπορεί να σου απαντήσει ορθά, είναι ο εαυτός σου! Γιαυτό, πάρε σβάρνα τις αντιπροσωπείες, δες διάφορα μοντέλλα μεταχειρισμένα και ζήτα να τα οδηγήσεις, συνήθως δεν στο αρνούνται και δεν είσαι υποχρεωμένος να προβείς σε κάποια αγορά μετά το test ride. Είναι χρονοβόρα διαδικασία μα, είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις μια σαφώς πιο πετυχημένη επιλογή εφόσον θα δεις τι σου κάθεται καλύτερα ανάμεσα στα πόδια σου.
Εγώ, αφού οδήγησα δοκιμαστικά (όπως περιέγραψα πριν) αρκετά μοντέλλα όπως transalp, ax1, cb400 super four, dominator, xt και άλλα, βρήκα την "Ιθάκη" μου στην F650gs γιατί:

-Είναι χαμηλή
-Έχει σωστή γεωμετρία και κινείται σα μεγάλο παπί!!
-Δε "δείχνει" το βάρος της
-Δεν τρομάζει ο κινητήρας καθώς είναι ήρεμος και γραμμικός στη συμπεριφορά του
-Είναι στενή και ελίσεται με μεγάλη ευκολία μες την κίνηση
-Έχει χαμηλή κατανάλωση, λόγω ψεκασμού
-Ταξιδεύει κιόλας. Άνετα, παρόλον τον έναν κύλινδρο.

Σαν "κατά", διαπίστωσα ότι:

-Υπάρχουν κάποιοι κραδασμοί (μονοκύλινδρο γαρ)
-Τα χειριστήρια φλας και κόρνας είναι λίγο δυσπρόσιτα
-Το εργοστασιακό τζάμι είναι φορ δε ντικ...
-Έχει ακριβά ανταλλακτικά (που σπάνια θα χρειαστούν, BMW είναι!)
-Υπάρχουν αναφορές για σβήσιμο του κινητήρα στρίβωντας αριστερά, λόγω κοντής καλωδίωσης στον κεντρικό διακόπτη.

Αυτά περιληπτικά και συνοπτικά, μια δοκιμή θα σας πείσει!
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 09-02-2011, 00:24
THANOSEOD Ο/Η THANOSEOD βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-AΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV '10
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Kαλησπέρα σε όλους . . . αφού διάβασα όλα τα post αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας τη προσωπική μου άποψη κ εμπειρία!
Ξυπνόντας ένα πρωινό πήρα τη μεγάλη απόφαση,επηρεαζόμενος από πολλούς φίλους,ν'αγοράσω μια μηχανή!Μέχρι τότε το μόνο δίκυκλο που είχα οδηγήσει ήταν ποδήλατο κ αυτό δεν είναι υπερβολλή.είμαι 29 τώρα κ αυτό τ'αποφάσισα πέρυσι!Το πρώτο σόκ το έπαθε ο δάσκαλος όταν με άκουσε να του ζητάω να βγάλω δίπλωμα για τη μεγάλη κατηγορία,το δεύτερο ήρθε όταν του ανακοίνωσα τη μηχανή που σκόπευα ν'αγοράσω!
Άκουσα πάρα πολλές γνώμες από πάρα πολλούς . . . μου πρότειναν σχεδόν τα πάντα αλλά εγώ μέσα στο μυαλό κ στη καρδιά μου είχα μόνο μία . . . ΒΜW R 1200 GS '08!!!
Nαί φίλοι μου πολύ καλά καταλάβατε,αγόρασα ένα ΒΜW . . . κάθε φορά που έβλεπα να περνάει κάποιο από δίπλα μου ερωτευόμουν ακόμα πιο πολύ!Ξέρω ότι σχεδόν όλοι σας θα έχετε μια απορία για την αλήθεια αλλά πιστέψτε με . . .
Λοιπόν,η επιλογή γίνετε ως εξής . . . τί μ'αρέσει,τι μπορώ ν'αγοράσω κ να συντηρήσω;Είναι ασφαλές;Αυτό εξαρτάται πάντα όμως από το τί έχουμε μέσα στο μυαλό μας . . . εκτός από το ABS που είναι κοινά αποδεκτό ότι σώζει!Αγόρασε κάτι που όταν το οδηγείς σου φτιάχνει τη διάθεση,σε κάνει να νοιώθεις ασφάλεια κ θα σε κάνει να περνάς πολλές ώρες κ χιλιόμετρα μαζί του έτσιώστε ν'αποκτήσεις εμπειρία!Το τί θα είναι,είναι υποκειμενικό . . . εγώ δεν ανεβαίνω πάνω σε σκουτερ κ streetάδικο και σίγουρα τα παιδιά που έχουν τέτοια δε θάλουν ν'αγοράσουν on-off!
Για μένα . . . BMW R 1200 GS!!! Ότι καλύτερο . . .
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 09-02-2011, 00:47
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Κλείνεις τα ματάκια και χτυπάς ένα CBF 600 ABS εάν είναι για δρόμο η ένα XLV 680 TRANS. Για όλα...
Ο νέος οδηγός δεν χρειάζεται ειδικό σεμινάριο για να μάθει πως στρίβουν και που βρίσκονται οι διακόπτες της μηχανής. Επίσης θα γλυτώσει και χρήματα από γιατρούς. Και το κυριότερο , Θα ξεκινήσει να πάει κάπου και θα φτάσει βρε αδερφέ. Άσε που ο κάτοχος γλυτώνει και περιττό βάρος. Να έχει μαζί του τηλεφωνικούς καταλόγους , οδικές, συνεργεία, ξενοδοχεία Κλπ.
Τώρα εάν έχει πρόβλημα υγείας (πέτρα στα νεφρά) παίρνει ένα Γερμανικό με όλα όσα γράφω παραπάνω… Ελπίζω να βοήθησα. Πάντα καλοπροαίρετα εννοείτε…..
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 09-02-2011, 00:50
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλείνεις τα ματάκια και χτυπάς ένα CBF 600 ABS εάν είναι για δρόμο η ένα XLV 680 TRANS. Για όλα...
Ο νέος οδηγός δεν χρειάζεται ειδικό σεμινάριο για να μάθει πως στρίβουν και που βρίσκονται οι διακόπτες της μηχανής. Επίσης θα γλυτώσει και χρήματα από γιατρούς. Και το κυριότερο , Θα ξεκινήσει να πάει κάπου και θα φτάσει βρε αδερφέ. Άσε που ο κάτοχος γλυτώνει και περιττό βάρος. Να έχει μαζί του τηλεφωνικούς καταλόγους , οδικές, συνεργεία, ξενοδοχεία Κλπ.
Τώρα εάν έχει πρόβλημα υγείας (πέτρα στα νεφρά) παίρνει ένα Γερμανικό με όλα όσα γράφω παραπάνω… Ελπίζω να βοήθησα. Πάντα καλοπροαίρετα εννοείτε…..
Ασε φιλος.... τωρα οι καταλογοι για τις οδικες και τα συνεργεια ειναι σε ψηφιακη μορφη! Δεν βαραινουν! Μας πρηξατε με τα Χοντα σας!

Να φυγετε! Να πατε αλλου!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΝΕΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟ MudRat Χιούμορ 14 25-03-2010 14:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 28 13-12-2009 19:14
ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟ Α'ΕΞΑΜΗΝΟΥ 09 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 08-07-2009 16:25
ΜΟΤΟ GP psiloritis Αγώνες 14 18-05-2009 01:15
ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟ ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 18-03-2009 01:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!