GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 11-08-2011, 02:36
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε θα μας παλαβωσετε μερικοι?
πατε να μας πεισετε οτι πρεπει να κανουν ολοι service στις μηχανες τους μονοι τους επειδη στο συνεργειο φτιαχνουν πολλες η επειδη ειναι πιτσιρικαδες οι μηχανικοι?
και οι γιατροι κανουν πολλες μαλαkιες σε χειρουργικες επεμβασεις αλλα δεν πιανουμε να τις κανουμε μονοι μας στα παιδια μας και στους συγγενεις μας...
και στο κατω κατω αν μου ρθει να βαλω χερι στη μηχανη μου θα λουστω και τις συνεπειες...

Ποιος είπε Κώστα, ότι πρέπει όλοι οι ιδιοκτήτες να κάνουν ρύθμιση βαλβίδων ή άλλες εργασίες σέρβις ή επισκευές, μόνοι τους και να μην πηγαίνουν σε συνεργεία???
Όποιοι γνωρίζουν όμως γιατί να μην κάνουν? Το ζήτημα είναι ότι όταν δουλεύεις μόνος σου έχεις σταθερή ποιότητα. Δεν είναι κάτι που κάνεις καλύτερα ή χειρότερα από έναν μηχανικό , ή γνωρίζεις ή δεν γνωρίζεις , πως γίνεται μια εργασία. Εάν είναι κάποιος άσχετος και σε αλλαγή λαδιού … ζημιά μπορεί φτιάξει (π.χ. να διαλύσει το σπείρωμα της τάπας) !!!
Ο καθένας φτιάχνει ότι γνωρίζει,άλλος αλλάζει λάδια φίλτρα , αλλά του φαίνεται <δύσκολο και πολύπλοκο> να ρυθμίσει βαλβίδες. Άλλος ρυθμίζει βαλβίδες αλλά δεν τις αλλάζει (χρειάζεται λύσιμο κεφαλής) που για κάποιον άλλο είναι παιχνίδι. …
… εγώ που δεν ξέρω πως γίνεται μια εργασία και δεν την κάνω, πως <απαγορεύω> σε άλλον να την κάνει ?

Αυτό που είναι εντελώς άτοπο είναι να βγαίνει …διάγνωση για το αίτιο βλάβης και να κατηγορείται ο ιδιοκτήτης γιατί την συντηρούσε μόνος του.!!!
Εάν την πηγαίνει σε συνεργείο και χαλάσει, πάλι φταίει ο ίδιος γιατί την <γκάζωνε> πολύ…


Το περιστατικό του φίλου μου δεν έγινε σε συνεργείο επαρχίας αλλά στο πλέον γνωστό, στον Γέρακα. Ασχέτως αυτού ,εξακολουθεί να συντηρεί τις μοτό του εκεί (έχει μια 1150 adv, ενώ το κάψιμο είχε γίνει σε παλαιότερο 1100).
Τα λάθη μπορούν μα εμφανιστούν παντού , ανθρώπινα είναι.!
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 11-08-2011, 03:23
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
ο boxer είναι πιο παλιός απ τις πάπιες
Ναι αλλα στις πάπιες δεν κάνουν διχιλιαρα οι ζημιες
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 11-08-2011, 08:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

αν έκανε το παπί ζημιές ακριβότερες από όσο να το αγοράσεις καινούριο τότε έχει γίνει μ*λ*κια στον εγκέφαλο κάποιων
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 11-08-2011, 09:20
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
...εννοείται, απ την άλλη βέβαια υπάρχει και η (μικρή) πιθανότητα να λουστείς μ@λακία άλλου κ όταν ζητήσεις τα ρέστα να μη βρίσκεις το δίκιο σου
εκαστος στο ειδος του ομως!
καλυτερα να παθει κατι ενω εχω κανει το καθηκον μου,αφου εχω παει τη μηχανη σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο και σε ειδικους,παρα να πειραξω κατι εγω και να την πατησω!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος είπε Κώστα, ότι πρέπει όλοι οι ιδιοκτήτες να κάνουν ρύθμιση βαλβίδων ή άλλες εργασίες σέρβις ή επισκευές, μόνοι τους και να μην πηγαίνουν σε συνεργεία???
Όποιοι γνωρίζουν όμως γιατί να μην κάνουν? Το ζήτημα είναι ότι όταν δουλεύεις μόνος σου έχεις σταθερή ποιότητα. Δεν είναι κάτι που κάνεις καλύτερα ή χειρότερα από έναν μηχανικό , ή γνωρίζεις ή δεν γνωρίζεις , πως γίνεται μια εργασία. Εάν είναι κάποιος άσχετος και σε αλλαγή λαδιού … ζημιά μπορεί φτιάξει (π.χ. να διαλύσει το σπείρωμα της τάπας) !!!
Ο καθένας φτιάχνει ότι γνωρίζει,άλλος αλλάζει λάδια φίλτρα , αλλά του φαίνεται <δύσκολο και πολύπλοκο> να ρυθμίσει βαλβίδες. Άλλος ρυθμίζει βαλβίδες αλλά δεν τις αλλάζει (χρειάζεται λύσιμο κεφαλής) που για κάποιον άλλο είναι παιχνίδι. …
… εγώ που δεν ξέρω πως γίνεται μια εργασία και δεν την κάνω, πως <απαγορεύω> σε άλλον να την κάνει ?

Αυτό που είναι εντελώς άτοπο είναι να βγαίνει …διάγνωση για το αίτιο βλάβης και να κατηγορείται ο ιδιοκτήτης γιατί την συντηρούσε μόνος του.!!!
Εάν την πηγαίνει σε συνεργείο και χαλάσει, πάλι φταίει ο ίδιος γιατί την <γκάζωνε> πολύ…


Το περιστατικό του φίλου μου δεν έγινε σε συνεργείο επαρχίας αλλά στο πλέον γνωστό, στον Γέρακα. Ασχέτως αυτού ,εξακολουθεί να συντηρεί τις μοτό του εκεί (έχει μια 1150 adv, ενώ το κάψιμο είχε γίνει σε παλαιότερο 1100).
Τα λάθη μπορούν μα εμφανιστούν παντού , ανθρώπινα είναι.!
το θεμα θοδωρα ειναι οτι ενας μηχανικος της bmw ξερει...,τωρα το κατα ποσο θα προσεξει τη μηχανη και κατα ποσο θα πραξει οτι προβλεπεται ειναι αλλο θεμα!ο καθενας επιλεγει που θα την παει και εχει εμπιστοσυνη!
για το αν μπορει καποιος να βαλει χερι στη μηχανη του ολα ειναι σχετικα!ποιος κρινει το αν ξερει καποιος?ο ιδιος?και πως ξερεουμε οτι δεν εχει κανει υπερεκτιμιση δυνατοτητων?
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 11-08-2011, 09:40
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εκαστος στο ειδος του ομως!
καλυτερα να παθει κατι ενω εχω κανει το καθηκον μου,αφου εχω παει τη μηχανη σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο και σε ειδικους,παρα να πειραξω κατι εγω και να την πατησω!



το θεμα θοδωρα ειναι οτι ενας μηχανικος της bmw ξερει...,τωρα το κατα ποσο θα προσεξει τη μηχανη και κατα ποσο θα πραξει οτι προβλεπεται ειναι αλλο θεμα!ο καθενας επιλεγει που θα την παει και εχει εμπιστοσυνη!
για το αν μπορει καποιος να βαλει χερι στη μηχανη του ολα ειναι σχετικα!ποιος κρινει το αν ξερει καποιος?ο ιδιος?και πως ξερεουμε οτι δεν εχει κανει υπερεκτιμιση δυνατοτητων?
Για να σου απαντήσω Κωστή σε αυτό που γράφεις εντελώς επιγραμματικά ποτέ δεν βάζουμε χέρι οπουδήποτε στα εργαλεία μας εάν δεν είμαστε σίγουροι για αυτό που πρόκειται να κάνουμε και πόσο μάλλον εγώ που λόγο επαγγέλματος έχω λύση ουκ ολίγες βίδες και μικρο επισκευές διαφόρων ειδών πάνω στα βουνά γιατί δεν γινόταν αλλιώς δλδ δεν μπορούσαμε να μετακινήσουμε το μηχάνημα στο πλησιέστερο συνεργείο (δεν μιλάμε για να κατεβάσουμε μοτέρ έτσι ).

Έχω πολλές ώρες διατριβής με το άθλημα και έχω παρακολουθήσει διαφόρων ειδών και επιπέδων μαστόρους .

Οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι πολύ σίγουρος για ότι κάνω και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στα χέρια μου .

Και τέλος σε κάποια πράγματα η το έχεις η δεν το έχεις Κωστή ότι και να είναι αυτό.


Reply With Quote
  #66  
Παλιό 11-08-2011, 10:41
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να σου απαντήσω Κωστή σε αυτό που γράφεις εντελώς επιγραμματικά ποτέ δεν βάζουμε χέρι οπουδήποτε στα εργαλεία μας εάν δεν είμαστε σίγουροι για αυτό που πρόκειται να κάνουμε και πόσο μάλλον εγώ που λόγο επαγγέλματος έχω λύση ουκ ολίγες βίδες και μικρο επισκευές διαφόρων ειδών πάνω στα βουνά γιατί δεν γινόταν αλλιώς δλδ δεν μπορούσαμε να μετακινήσουμε το μηχάνημα στο πλησιέστερο συνεργείο (δεν μιλάμε για να κατεβάσουμε μοτέρ έτσι ).


Έχω πολλές ώρες διατριβής με το άθλημα και έχω παρακολουθήσει διαφόρων ειδών και επιπέδων μαστόρους .

Οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι πολύ σίγουρος για ότι κάνω και έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στα χέρια μου .

Και τέλος σε κάποια πράγματα η το έχεις η δεν το έχεις Κωστή ότι και να είναι αυτό.

ναι ρε φιλε,αλλα σου ξαναλεω,εσυ ξερεις!ποσοι ομως νομιζουν οτι ξερουν και δεν ξερουν!
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 11-08-2011, 10:51
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ρε φιλε,αλλα σου ξαναλεω,εσυ ξερεις!ποσοι ομως νομιζουν οτι ξερουν και δεν ξερουν!
Δεν πηγαίνεις ψάχνοντας ούτε βάζεις χέρι αν δεν είσαι 100% σίγουρος.
Όχι γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί η καλή σου αλλά κυρίως γιατί είναι θέμα ασφάλειας για τον αναβάτη και όλους όσους κινούνται γύρω του.
Απ το να αλλάξεις τακάκια, λάδια και βαλβολίνες μέχρι να λύσεις μοτέρ σασμάν και διαφορικό είναι μακρύς ο δρόμος.
Εγώ προσωπικά δεν είμαι πρόθυμος να τον διανύσω.
Απ την άλλη στο γιατρό θα πας για ένα check up ή όταν δεν είσαι καλά, δεν θα πας για να σου δώσει ασπιρίνη επειδή έχεις ένα απλό πονοκέφαλο απ την κρεββατομουρμούρα.
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 11-08-2011, 10:52
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ρε φιλε,αλλα σου ξαναλεω,εσυ ξερεις!ποσοι ομως νομιζουν οτι ξερουν και δεν ξερουν!
Αυτοί Κωστή ας προσέχανε και να έχουν το σθένος όταν γίνεται η πατάτα από δικό τους λάθος να βγαίνουν και να το λένε ανοιχτά και όχι να τα ρίχνουν στην κάθε εταιρία .

Εγώ όταν δεν ξέρω κάτι ρωτάω δεν είμαι ξερόλας και αν μπορώ να το κάνω το κάνω αν όχι για αυτό υπάρχουν τα συνεργεία και τα εξεζητημένα εργαλεία που δεν έχουμε τη δυνατότητα να τα έχουμε εμείς .


Reply With Quote
  #69  
Παλιό 11-08-2011, 12:32
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

μου ελεγε φιλος μηχανικος,οτι τωρα τελευταια,που ο κοσμος εχει στεγνωσει απο φραγκα,πανε μηχανες με προβληματακια που εχουν δημιουργησει επιδοξοι μαστορες.......
θα αυξηθει αυτο το φαινομενο οπως φαινεται και καλο θα ηταν οποιος αποφασισει να βαλει χερι στην καλη του,να εχει καποιον γνωστη διπλα του......αλλιως θα δουμε πολλα ποστ,με ζημιες στους κινητηρες
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 11-08-2011, 14:32
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εκαστος στο ειδος του ομως!
καλυτερα να παθει κατι ενω εχω κανει το καθηκον μου,αφου εχω παει τη μηχανη σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο και σε ειδικους,παρα να πειραξω κατι εγω και να την πατησω!



το θεμα θοδωρα ειναι οτι ενας μηχανικος της bmw ξερει...,τωρα το κατα ποσο θα προσεξει τη μηχανη και κατα ποσο θα πραξει οτι προβλεπεται ειναι αλλο θεμα!ο καθενας επιλεγει που θα την παει και εχει εμπιστοσυνη!
για το αν μπορει καποιος να βαλει χερι στη μηχανη του ολα ειναι σχετικα!ποιος κρινει το αν ξερει καποιος?ο ιδιος?και πως ξερεουμε οτι δεν εχει κανει υπερεκτιμιση δυνατοτητων?
Φίλε εάν ξέρει κάποιος τι κάνει ή όχι, θα τον κρίνει και θα του το πει η ….μοτοσικλέτα του !!! (συνήθως άμεσα). ......
Σε άλλο τεχνικό συμφορουμίτης ήθελε να αλλάξει τεντοτήρες . Τον προειδοποίησα ότι εάν δεν έχει εμπειρία κρύβονται κίνδυνοι ,δεν άκουσε και απ΄ότι έγραψε έκοψε μια βίδα από την μούφα της εξάτμισης, δεν έπαιρνε μπροστά μετά…κοπάναγε όταν πήρε και έσβησε…(εάν θυμάμαι καλά ).
Εννοείται ότι το GS δεν θα είναι η πρώτη μότο που <<βάζεις χέρι>> …αλλιώς και η ποιο εύκολη εργασία κρύβει καταστροφή . Όπως ένα στραβοβιδωμένο φίλτρο λαδιού ή μπουζί …πάντα εργασίες κάνει αυτός που γνωρίζει και μέχρι εκεί που γνωρίζει.
Ποτέ δεν <πειράζεις> και <σκαλίζεις> μια μοτό!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 22:33
1200 GS-κοντός αναβάτης Billy7 Τεχνικά θέματα διάφορα 25 22-09-2011 13:03
ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ GS 1200 DIMITRISK Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 21 05-04-2011 19:49
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ GS 1200... dimkath Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 21-02-2011 18:05
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!