GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 11-08-2011, 18:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εάν ξέρει κάποιος τι κάνει ή όχι, θα τον κρίνει και θα του το πει η ….μοτοσικλέτα του !!! (συνήθως άμεσα). ......
Σε άλλο τεχνικό συμφορουμίτης ήθελε να αλλάξει τεντοτήρες . Τον προειδοποίησα ότι εάν δεν έχει εμπειρία κρύβονται κίνδυνοι ,δεν άκουσε και απ΄ότι έγραψε έκοψε μια βίδα από την μούφα της εξάτμισης, δεν έπαιρνε μπροστά μετά…κοπάναγε όταν πήρε και έσβησε…(εάν θυμάμαι καλά ).
Εννοείται ότι το GS δεν θα είναι η πρώτη μότο που <<βάζεις χέρι>> …αλλιώς και η ποιο εύκολη εργασία κρύβει καταστροφή . Όπως ένα στραβοβιδωμένο φίλτρο λαδιού ή μπουζί …πάντα εργασίες κάνει αυτός που γνωρίζει και μέχρι εκεί που γνωρίζει.
Ποτέ δεν <πειράζεις> και <σκαλίζεις> μια μοτό!!!
Οπως κατι πιτσιρικαδες σε κατι εξουσιοδοτημενα ΟΛΩΝ των εταιρειων!!!
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 12-08-2011, 11:13
GregoryA Ο/Η GregoryA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Mytilene,Lesvos
Μoto: Honda ST1300 Pan European
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Kανε την αρχη πρωτος Κωστα μου!!!!!!

Αντι να αναρωτιεσαι τα παραπανω (περι σερβις στην αυλη του σπιτιου κι οχι σε εξουσιοδοτημενο) καλυτερα ας αναρωτηθουμε ολοι μας ποσοι και ποιοι στα εξουσιοδοτημενα κοιτανε καθόλου τις βαλβιδες κι αν εχουν αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων!!!
Αν δεις κανενα εκπαιδευομενο πιτσιρικα ετων 16 μην απορησεις.
Ο Γιαννης Παναγιωτιδης εχει γραψει χιλιομετρα επι χιλιομετρων κι εχει κανει ρυθμισεις επι ρυθμισεων στο GS του οποταν, κατ'εμε, εχει περισσοτερη αγαπη στην περιουσια του και περισσοτερη αισθηση του ''χαλαρου'' απο το ''σφιχτο'' στα διακενα των κοκορακιων απο οποιονδηποτε άλλον!

Αντε κι εγω ειμαι εμπαθης με τα GS, ολοι αυτοι που αναφερουν τα προβληματα και σιχτιριζουν (ηπιως /αγριως) την GS ειναι κι αυτοι εμπαθεις? Ο ''τακσιδιωτης'' και ο ανοιξας αυτο το νημα ειναι εμπαθεις?

Μην κρινεις την εξαρεση, εσενα, απο τον κανονα (τους άλλους)!!

Εξάλλου οπως εχεις δει εχω σταματησει να γραφω σχετικα με τα προβληματα των GS και το ποσο αναξιοπιστα, βαση της τιμης αγορας τους, ειναι!!! Αλλοι αναφερονται σε αυτο και μαλιστα συχνα τον τελευταιο διαστημα κι οχι εγω πια!!!

Τελος δεν εχω γραψει πουθενα για ελαττωματικο μποξερ το αντιθετο μαλιστα! Εχω γραψει μονον για αναξιοπιστο συνολο πλην κινητηρα!

Μην κουράζεσαι το εργο το εχω ξαναδεί καποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν την πραγματικότητα και καλά κάνουν, οπως καλά κάνουν και τα ακουμπούν πεπεισμένοι οτι <ετυχε> για να ρολάρει και το σύστημα! Το σύστημα της εικονικής επέκτασης εγγύησης για να νοιώθουν και υποχρεωμένοι στον εξουσιοδοτημένο, να κινείται ο εξουσιοδοτημένος, να κινείται το υπέροχο μερκελικογερμανικοπροπελομαρκεντιγκ, να κινούνται και οι τροχοί τους σε ταξίδια!!!
Καποιοι καταλαβαίνουν και τους σεβομαι απόλυτα και τους χαίρομαι. Ξερουν τι αγόρασαν, το χαίρονται, ξέρουν οτι ισως πάθουν κάποια βλάβη από αυτές που ακούγονται, που ευχομαι να μην γινει ποτέ και καποιοι δεν εχουν πάθει τίποτα και αλοιμονο αν δεν υπήρχαν και αυτοί.
Τελος αν δεν ειχαν προβλήματα αξιοπιστίας και δεν φορούσαν μποξερ κινητήρα, θα ηταν στην λίστα των επιλογών μου, επαναλαμβάνω στην λίστα!!!!
Τα περιθώρια εχουν στενέψει και δαπανηρές βλάβες ειναι το κερασάκι στην τούρτα, στην τούρτα των παθών μας!
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 17-08-2011, 12:24
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Υπαρχει περιπτωση να λειτουργισε ο κινητηρας στο πλαινο σταντ για πολυ ωρα σε θερμοκρασια περιβαλοντος υψηλη?αυτο προκαλη φθορα λογο ελειπης λιπανσης.στα μοντελα πριν το 2004 δε επερνε μπρος η μηχανη στο πλαι μονο κεντρικο.απλα μια αποψη λεω δε ειμαι ειδικος
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 17-08-2011, 19:06
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση να λειτουργισε ο κινητηρας στο πλαινο σταντ για πολυ ωρα σε θερμοκρασια περιβαλοντος υψηλη?αυτο προκαλη φθορα λογο ελειπης λιπανσης.στα μοντελα πριν το 2004 δε επερνε μπρος η μηχανη στο πλαι μονο κεντρικο.απλα μια αποψη λεω δε ειμαι ειδικος
Όχι, καμία μοτό δεν είχε πρόβλημα λειτουργίας και λίπανσης στο πλαϊνό σταντ . Ακόμα και αυτές (όπως η 1100 GS μου) που έχουν διακόπτη στο σταντ , είναι για ασφάλεια και όχι για λειτουργικότητα . Με τον ηλεκτρονικό διακόπτη στο 1200 δουλεύει ρελαντί και δεν σε αφήνει να βάλεις ταχύτητα.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκε αυτή η φήμη …. Εάν έχει πρόβλημα ένα κύλινδρος με λίγες μοίρες κλήση από την οριζόντια θέση …τι να πει η πλειοψηφία των κινητήρων που οι κύλινδροι δουλεύουν στις 90 μοίρες. !! εάν ήταν έτσι όλες αυτές οι μοτό θα έπρεπε να δουλεύουν ξάπλα (πεταμένες κάτω) για να <<λιπαίνονται>> !!!

Προσοχή βέβαια μιλάμε για αερόψυκτους κινητήρες .
Εάν δουλεύει παρά πολύ ώρα * χωρίς να υπάρχει ικανό ρεύμα αέρος ώστε να απάγεται η θερμότητα , κινδυνεύει από υπερθέρμανση .

*Ο χρόνος διαφέρει ανάλογα τον κινητήρα , την θερμοκρασία περιβάλλοντος και την ταχύτητα του αέρα.

Υ.Γ. Φίλος με R1150 GS Adv δουλεύει κανονικά στο πλαϊνό.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 17-08-2011, 19:34
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων

............................
Προσοχή βέβαια μιλάμε για αερόψυκτους κινητήρες .
Εάν δουλεύει παρά πολύ ώρα * χωρίς να υπάρχει ικανό ρεύμα αέρος ώστε να απάγεται η θερμότητα , κινδυνεύει από υπερθέρμανση .

..................
Και τι παθαίνει με την υπερθέρμανση ? Κολλάει !!! και τι σημαίνει <<κολλάει>> σε έναν αερόψυκτο κινητήρα? Εάν δουλεύει ρελαντί ΤΙΠΟΤΑ. Απλά σβήνει …τον αφήνεις λίγο να κρυώσει , βάζεις μπροστά – έφυγες. Εάν είναι εν κινήσει και το καταλάβει έγκαιρα ο οδηγός (κάνει σαν να έμεινε από βενζίνη) ΕΞΑΡΤΑΤΕ από τα αντανακλαστικά του. Εάν πιάσει γρήγορα συμπλέκτη (θα σβήσει αμέσως) και σταματήσει (κρατώντας πάντα τον συμπλέκτη) – περιμένει να κρυώσει – έφυγε με ανύπαρκτες ή ελάχιστες απώλειες .
Εάν κάνει οτιδήποτε άλλο, μπαίνει … <<στο κλαμπ των πονεμένων>>… ...αλλά σπανίως ακινητοποιείται !!!





http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...9%CE%BD-19412/


Τι παθαίνει ένα υδρόψυκτος έτσι και κολλήσει …. μια τρίχα ???? ΠΕΘΑΝΕ επιτόπου !!!.......
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 17-08-2011, 19:45
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Αυτά τα λες καλά Θεόδωρε. Στα αντιτριβικά μας τα χαλάς λιγάκι, και λίγο στα άλλα...
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 17-08-2011, 20:04
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα λες καλά Θεόδωρε. Στα αντιτριβικά μας τα χαλάς λιγάκι, και λίγο στα άλλα...
Μπα??? Στα Αντιτριβικα είπα ότι θέλει προσοχή , καλό ψάξιμο του θέματος και των προϊόντων και μόνο εάν κάποιος είναι σίγουρος να προχωρήσει στην χρήση (παίρνοντας και την ευθύνη για τυχόν κέρδη ή απώλειες). Που το <<χάλασμα>> ???
Δεν υπάρχει αυτεξούσιο , ανεξάρτητη βούληση? Εάν εγώ πεισθώ για την ωφέλεια ή απλά υπερισχύσει η περιέργεια και θελήσω να πειραματιστώ στην μοτό μου , απαγορεύεται?
Τα …<<άλλα>>… είναι πολλά ???
...............
Reply With Quote
  #78  
Παλιό 17-08-2011, 20:12
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα??? Στα Αντιτριβικα είπα ότι θέλει προσοχή , καλό ψάξιμο του θέματος και των προϊόντων και μόνο εάν κάποιος είναι σίγουρος να προχωρήσει στην χρήση (παίρνοντας και την ευθύνη για τυχόν κέρδη ή απώλειες). Που το <<χάλασμα>> ???
Δεν υπάρχει αυτεξούσιο , ανεξάρτητη βούληση? Εάν εγώ πεισθώ για την ωφέλεια ή απλά υπερισχύσει η περιέργεια και θελήσω να πειραματιστώ στην μοτό μου , απαγορεύεται?
Τα …<<άλλα>>… είναι πολλά ???
...............
Αυτό που είπες για το Motorkote ότι δεν διαβάζω τις οδηγίες και συ διάβασες ότι δεν μπαίνει στο στρώσιμο των παλιών κινητήρων. Ακόμη περιμένω να μου το δείξεις... πακ πακ πακ...

Τα άλλα στα λένε καθημερινά οι άλλοι!
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 17-08-2011, 20:47
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που είπες για το Motorkote ότι δεν διαβάζω τις οδηγίες και συ διάβασες ότι δεν μπαίνει στο στρώσιμο των παλιών κινητήρων. Ακόμη περιμένω να μου το δείξεις... πακ πακ πακ...

Τα άλλα στα λένε καθημερινά οι άλλοι!:sm5::sm5::sm4::sm4::sm4:
Σου είπα ότι το έγραφαν σε ένα τρίπτυχο φυλλάδιο οδηγιών. Περιέγραψα όλη την <<ιστορία>> πως βρέθηκαν στα χέρια μερικά μπουκάλια motorkote 100, το 2000 μαζί με τα φυλλάδια . Εάν μετά σταμάτησαν να τα τυπώνουν ή δεν τα διαθέτουν όλοι οι έμποροι που το πουλάνε (μιας και πλήθυνε η διάθεσή του σε μαγαζιά) δεν το γνωρίζω. Σε αλλά αντιτριβικα , όπως το Xeramic και το Slick 50 το γράφουν στην συσκευασία. Πάρτα να δεις.

Όπως ανέλυσε κι ο Γιώργος , καινούριος –άστρωτος κινητήρας και αντιτριβικα δεν κάνουν παρέα.

Όσο για τα κλασσικά …πριν τα αντιτριβικά πως δουλεύανε και στρώνανε ? Εάν είχαν όλοι την υπομονή για τα 5.000 χιλ στρωσίματος θα έβαζε τέτοια. Μάθε πόσες ανακατασκευές <<κόλλησαν>> οι ανυπόμονοι πριν καταφύγει σε αυτήν την λύση ανάγκης ο μάστορας. Γιατί είτε σε 5 , είτε σε 25 σημασία έχει να μην κολλήσει ….
Reply With Quote
  #80  
Παλιό 17-08-2011, 21:28
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΧΕΤΙΚΑ ME BMW R 1200 GS ΤΟΥ '07

Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα (και σπαμ) . Οποίος θελήσει να χρησιμοποιήσει κάποιο αντιτριβικό και έχει καινούργιο όχημα , ας ρωτήσει την κατασκευάστρια εταιρία του προϊόντος εάν εγκρίνει την χρήση του ή όχι. Ας την ρωτήσει έτσι κι αλλιώς.
Εγώ προτείνω …σε υδρόψυκτους κινητήρες τουλάχιστον 3.500 χιλ. , σε αερόψυκτους κινητήρες τουλάχιστον 10.000 χιλ.
Ο καθένας στην μοτό του κάνει ότι θέλει….και ξύδι βάζει …(ανεβάζει οκτάνια)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 22:33
1200 GS-κοντός αναβάτης Billy7 Τεχνικά θέματα διάφορα 25 22-09-2011 13:03
ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ GS 1200 DIMITRISK Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 21 05-04-2011 19:49
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ GS 1200... dimkath Πωλήσεις μοτοσυκλετών 9 21-02-2011 18:05
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!