GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-08-2011, 21:20
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Παιδιά καλησπέρα μετά από καιρό...
Σήμερα άλλαξα ιμάντα λόγω του ότι μου τον έκανε φυτίλια, στον πάντα εξυπηρετικό και χαμογελαστό Fast & Furious. Οταν τέντωνε τον ιμάντα τον ρωτάω που είναι το ειδικό εργαλείο? (Που εγώ δεν έχω και γι'αυτό δεν προσπάθησα να αλλάξω ιμάντα...)
Μου λέει ποιο εργαλείο? Δεν υπάρχει εργαλείο.. (Νιώθω βλάκας, και λέω σκέψου πριν πετάξεις κι άλλη μ@λακία...)
Και ρωτάω πως μετράς την ένταση του ιμάντα? Ε, μου λέει δεν τη μετράω, πάντα έτσι το κάνω.. Και η κουβέντα σταμάτησε κάπου εκεί..
Απλά επειδή μάλλον δε χρειάζεται τόση ακρίβεια, η επειδή οι μάστορες το ξέρουν καλύτερα από εμάς τους ερασιτέχνες τους τεντώνουν εμπειρικά με ένα κατσαβίδι.
Πάντα καλοπροαίρετα θα ήθελα να δείξω και στους υπόλοιπους τι λέει η μαμά BMW για την ένταση του ιμάντα..

BMW Poly V belt sequence R259 Oilheads R1100/R1150 series - YouTube

Στο βιντεάκι το δίνει ως 123551 ως part number αλλά δε μπόρεσα να το βρω. Στο βιβλίο συντήρησης επίσης δίνει τάση 8Nm στην ένταση του ιμάντα.
Αυτά προς διευκρίνιση, και θα επαναλάβω για άλλη μια φορά, καλοπροαίρετα και για να ανοίξω ένα θέμα για τους φίλους των λεπτομερειών.
Βασίλη σ'ευχαριστώ για την όρεξη σου να λύνεις απορίες, πάντα φιλικά.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-08-2011, 21:25
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

το ροπόκλειδο είναι το πλέον απαραίτητο εργαλείο σε ένα συνεργείο και εξασφαλίζει το μέγιστο της ασφάλειας στο σφίξιμο της κάθε βίδας...
έχω αλλάξει διάφορα εξουσιοδοτημένα αλλά πουθενά και κανείς δεν χρησιμοποίησε ροπόκλειδο
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-08-2011, 22:21
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS



Και εσύ Κωστή τι ερωτήσεις είναι αυτές στο μάστορα .

Είναι δουλειά ρουτίνας δεν τραβάνε ζόρι με το που τον πιάνει με το χέρι ξέρει αν είναι σωστός η όχι .




Για το ροπόκλειδο θα συμφωνήσω με το Βασίλη όσες φορές έτυχα σε συνεργείο δεν το είδα να το χρησιμοποιούν σε καμιά βίδα .


Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-08-2011, 01:39
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Το ροπόκλειδο δεν είναι αναγκαίο για όλες τις βίδες αρκεί να ξέρεις να σφίγγεις σωστά .Σιγα μην σφίξω την ποδιά, τα κάγκελα , μπουζί,φίλτρο, άξονες τροχών κ.α. με ροπόκλειδο .

Ένας μάστορας που έχει χρόνια στο επάγγελμα σφίγγει χωρίς εργαλείο … καλύτερα απο το εργαλείο !
Δεν υπάρχει ποιο εύκολο πράγμα από το να σφίξεις έναν ιμάντα…εάν γνωρίζεις. Εάν όχι ...ειδικό εργαλείο …ροπόκλειδο κ.α. καλούδια για πρωτάρηδες !
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-08-2011, 02:38
Capitain Ο/Η Capitain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 2005 R1200RT
Μηνύματα: 1,335
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ροπόκλειδο δεν είναι αναγκαίο για όλες τις βίδες αρκεί να ξέρεις να σφίγγεις σωστά .Σιγα μην σφίξω την ποδιά, τα κάγκελα , μπουζί,φίλτρο, άξονες τροχών κ.α. με ροπόκλειδο .

Ένας μάστορας που έχει χρόνια στο επάγγελμα σφίγγει χωρίς εργαλείο … καλύτερα απο το εργαλείο !
Δεν υπάρχει ποιο εύκολο πράγμα από το να σφίξεις έναν ιμάντα…εάν γνωρίζεις. Εάν όχι ...ειδικό εργαλείο …ροπόκλειδο κ.α. καλούδια για πρωτάρηδες !
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, και σε καμμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τους μάστορες, ιδιαίτερα τους καταξιωμένους εκ του αποτελεσματος στο χωρο...
Απλά μου φανηκε περιεργο νσ μην το ξερει καν, αλλα εαν εμαθε κατι ο γιγαντας Βασίλης και ημουν εγω η αιτια, τοτε χαλάλι το διάβασμα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 01-09-2011, 02:39
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ροπόκλειδο δεν είναι αναγκαίο για όλες τις βίδες αρκεί να ξέρεις να σφίγγεις σωστά .Σιγα μην σφίξω την ποδιά, τα κάγκελα , μπουζί,φίλτρο, άξονες τροχών κ.α. με ροπόκλειδο .

Ένας μάστορας που έχει χρόνια στο επάγγελμα σφίγγει χωρίς εργαλείο … καλύτερα απο το εργαλείο !
Δεν υπάρχει ποιο εύκολο πράγμα από το να σφίξεις έναν ιμάντα…εάν γνωρίζεις. Εάν όχι ...ειδικό εργαλείο …ροπόκλειδο κ.α. καλούδια για πρωτάρηδες !

Φιλε μου, η ολη σου τοποθετηση, απο το πρωτο κιολας... γραμμα, μεχρι το τελευταιο, ειναι τελειως ΑΚΥΡΗ !!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 01-09-2011, 17:06
poderosa Ο/Η poderosa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1100GS - YAMAHA TTR250RAID
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, η ολη σου τοποθετηση, απο το πρωτο κιολας... γραμμα, μεχρι το τελευταιο, ειναι τελειως ΑΚΥΡΗ !!!!!
Φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου, πιστευω πως το ροποκλειδο ειναι απαραιτητο σε πολυ εξειδικευμενες εργασιες. Ουτε στο κεντρικο συνεργειο της BMW στο Μοναχο δεν το χρησιμοποιουν για εργασιες ρουτινας (το ειδα με τα ματια μου)! Τωρα αν εσυ εισαι τοσο μαγκας μαστορας τραβα πεστα και στους γερμανους γιατι δεν ξερουν...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 01-09-2011, 18:01
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου, η ολη σου τοποθετηση, απο το πρωτο κιολας... γραμμα, μεχρι το τελευταιο, ειναι τελειως ΑΚΥΡΗ !!!!!
συμγωνω και επαυξάνω


το οτι πολλοι μαστορες σφίγγουν....<<εμπειρικα>> δεν σημαινει οτι σφίγγουν στις σωστες δυναμεις....ΜΗΝ τρελαθουμε κιολλας σαν ενα βλακα που έλεγε παλια.....<<το βλέπεις αυτο το χερι......ειναι ακριβειας.....>>--και εγω επειδη ήμουν ακριβείας....τον .....αλλαξα


οκ..πολλοι σφιγγουν εμειρικα...τα...καγκελα...την ποδια και κατι αλλα....ψιλουδια....ΑΛΛΑ όχι και σε εξαρτήματα ζωτικης σημασίας......(μηπως αναρωτηθηκατε γιατι το λουρι σε αλλους χαλαει νωριτερα και σε αλλους...αργοτερα...μήπως εκτος απο την χρηση τις καιρικες συνθήκες παιζει ρόλο και το...τέντωμα του????)


και εννοειτε ολα τα παραπανω τα αναφερω καλοπροαιρετα
αλλα...ΜΗΝ λεμε---γραφουμε--χαζα πραγματα........


για να λέει ο κατασκευαστεις.....ΡΟΠΗ ΣΥΣΦΙΞΗΣ....κατι ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ....σε αλλη περιπτωση θα έλεγε....σφυξτε χαλαρα---καργάρετε---λασκαρετε κ.ο.κ....

Last edited by vasorfa; 01-09-2011 at 18:06.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-09-2011, 18:03
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από poderosa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου, πιστευω πως το ροποκλειδο ειναι απαραιτητο σε πολυ εξειδικευμενες εργασιες. Ουτε στο κεντρικο συνεργειο της BMW στο Μοναχο δεν το χρησιμοποιουν για εργασιες ρουτινας (το ειδα με τα ματια μου)! Τωρα αν εσυ εισαι τοσο μαγκας μαστορας τραβα πεστα και στους γερμανους γιατι δεν ξερουν...


αυτο τωρα για καλο μας το αναφερεις.....


δηλαδη στο Ναό της BMW....δεν κανουν την προβλεπομενη εργασιαφιλαράκι αυτο που αναφερερεις κατέμε....ειναι πάρα μα πάρα πολυ σοβαρο.........


αν αυτοι...δεν κανουν την δουλεια προβλεπόμενα,.....τί να περιμένουμε απο τους εδω αντιπροσωπους?????
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 01-09-2011, 18:30
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τέντωμα ιμάντα δυναμό 1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο τωρα για καλο μας το αναφερεις.....


δηλαδη στο Ναό της BMW....δεν κανουν την προβλεπομενη εργασιαφιλαράκι αυτο που αναφερερεις κατέμε....ειναι πάρα μα πάρα πολυ σοβαρο.........


αν αυτοι...δεν κανουν την δουλεια προβλεπόμενα,.....τί να περιμένουμε απο τους εδω αντιπροσωπους?????
Συνονόματε, σου εχουν σφίξει ποτε τις βίδες (της μηχανής σου) με ροπόκλειδο σε εξουσιοδοτημένο ? ακόμα κι όταν χρειάστηκε να σου κάνουν τα πρόσφατα ξεγυμνώματα ???
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Πώς μπορώ να διαλέξω τοv κατάλληλο συναγερμό !!! Γιώργος Σαββίδης Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 77 03-12-2013 01:05
Κλείδωμα τιμονιού-κλειδί σε 1150 gs kotskofi Τεχνικά θέματα διάφορα 3 01-06-2010 20:12
ιμαντας δυναμο για 1150 μετα του '03 kostas-patra Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 1 10-03-2010 00:33
Αλαγη τιμονι 1150 adv Dionisis Τεχνικά θέματα διάφορα 18 13-03-2009 17:36


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!