GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-11-2012, 23:48
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Ενα πραγματικά καλό νέο...

Στρατηγική εμπορική συμφωνία, που, σύμφωνα με στελέχη της αγοράς, αναβαθμίζει γεωπολιτικά τον ελληνικό σιδηροδρόμο και αναδεικνύει τα πλεονεκτήματά του παρουσίασαν την Τετάρτη στον πρωθυπουργό, κ. Αντώνη Σαμαρά, η Hewlett Packard (HP), η COSCO και η ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Όπως ανακοίνωσαν τα υπουργεία Υποδομών - Ανάπτυξης και Ναυτιλίας, στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης της σύνδεσης του σιδηροδρομικού δικτύου με το λιμάνι του Ικονίου από την ΕΡΓΟΣΕ, η HP έχει προχωρήσει σε καταρχήν συμφωνία με το terminal της COSCO στον Πειραιά (PCT) «για την εγκατάσταση σημαντικών δραστηριοτήτων της παγκόσμιας εφοδιαστικής της αλυσίδας στην Ελλάδα, η οποία αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη του χρόνου».

Όπως αναφέρεται, «αποφασίστηκε καταρχήν η εγκατάσταση του κεντρικού κόμβου διανομής των προϊόντων της HP για την Κεντρική Ευρώπη, Μέση Ανατολή, Βόρεια Αφρική, Ευρωπαϊκές χώρες της Μεσογείου και χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, στον Πειραιά», έπειτα από διαπραγματεύσεις μηνών.

Ακολούθως, τα προϊόντα της HP από τον Πειραιά θα διανέμονται προς τους τελικούς προορισμούς, θαλάσσια μέσω του terminal της COSCO και σιδηροδρομικά από την ΤΡΑΙΝΟΣΕ.

Σύμφωνα με την κυβέρνηση, οι επιπτώσεις από αυτή την συνεργασία «θα είναι σημαντικές για την Ελλάδα, η οποία καθιερώνεται ως το κύριο διαμετακομιστικό κέντρο για την ευρύτερη περιοχή, μέσω της οποίας θα διακινούνται φορτία από και προς την Άπω Ανατολή».

Το deal συμπίπτει με την ολοκλήρωση της σιδηροδρομικής γραμμής του Νέου Ικονίου, που συνδέει το λιμάνι του Πειραιά με τα διευρωπαϊκά σιδηροδρομικά δίκτυα «και θα επιτρέψει στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ να δημιουργήσει ολοκληρωμένες εφοδιαστικές αλυσίδες από τον Πειραιά προς την Κεντρική Ευρώπη», όπως σημειώνεται.

Όπως αναφέρεται, η εφοδιαστική και μεταφορική δραστηριότητα της HP ανέρχεται σε 50 δισ. δολάρια, εκ των οποίων το μεγαλύτερο ποσοστό αφορούν δραστηριότητες στην Ευρώπη, Βόρεια Αφρική και Μέση Ανατολή.

«Η επιλογή του Πειραιά από την COSCO και την ΗΡ ως κεντρικού λιμανιού διανομής των προϊόντων της εταιρίας θα έχει πολύπλευρες θετικές επιπτώσεις τόσο στη δραστηριότητα του λιμανιού, της ΤΡΑΙΝΟΣΕ, των οδικών μεταφορών και της ελληνικής οικονομίας στο σύνολό της» σημειώνουν τα δύο υπουργεία.

Μάλιστα, σημειώνεται ότι το εν λόγω deal «μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα και για άλλες εταιρίες παρομοίου σκοπού που διαθέτουν εφοδιαστικές αλυσίδες στην Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή και έχουν τις παραγωγικές μονάδες τους στην Κίνα και την Άπω Ανατολή».

«Μια τέτοια κίνηση μπορεί να επιφέρει αύξηση του τοπικού φορτίου ως και 50% για το λιμάνι του Πειραιά και αναμένεται να δημιουργήσει εκατοντάδες νέες θέσεις εργασίας» σημειώνεται.
Το πλαίσιο της συμφωνίας παρουσίασαν στον κ. Σαμαρά αντιπροσωπεία της HP, με επικεφαλής τον εκτελεστικό αντιπρόεδρο της ΗΡ, κ. Τόνι Πρόφετ και τον διευθύνοντα σύμβουλο του PCT της COSCO, κ. Φου Τσενγκ Κιου Φου.

Στη συνάντηση συμμετείχαν οι υπουργοί Υποδομών - Ανάπτυξης, κ. Κωστής Χατζηδάκης και Ναυτιλίας, κ. Κωστής Μουσουρούλης, ο γενικός γραμματέας Μεταφορών, κ. Νίκος Σταθόπουλος και ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΤΡΑΙΝΟΣΕ, κ. Θανάσης Ζηλιασκόπουλος.


ΤΟ ΒΗΜΑ - Συμφωνία HP-COSCO-TΡΑΙΝΟΣΕ για διακίνηση προϊόντων μέσω Πειραιά - oικονομία
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-11-2012, 00:47
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Για να δούμε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-11-2012, 12:45
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

και ποιος μετεφερε τους τρεις της HP το βραδυ της 14ης Νοεμβριου στο Ιντερκοντινεταλ μετά απο προκαθορισμενη κρατηση? ο ''νεος ταριφας της πολης''!!!!

Ακουσα ολη σχεδον την ιστορια στο αυτοκινητο και το βραδυ εκεινο δεν πιστευα στα αυτια μου..........μπα ελεγα, τα αγγλικα μου ειναι φτωχα και δεν μεταφραζω σωστα........ειμαι κουρασμενος...κ.α. παρομοια.

Αλλα να που ακουγα ολοσωστα!!!!

Επισης, νεο ειναι και αυτο:

''Στην κρίση υπάρχουν ευκαιρίες να παράγονται στην Ελλάδα προϊόντα που στο παρελθόν τα εισάγαμε», τόνισε στον ΣΚΑΪ ο αντιπρόεδρος και διευθυντής επικοινωνίας της ΕΛΑΪΣ – Unilever.

O κ. Γρηγόρης Αντωνιάδης πρόσθεσε ότι το κόστος εργασίας στην Ελλάδα έχει μειωθεί και εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι «η επόμενη ημέρα από την κρίση δε θα είναι και τόσο μακριά, όσο προβλέπουν μερικοί».

Υπενθυμίζεται ότι η εταιρία Unilever αποφάσισε να μεταφέρει στην Ελλάδα την παραγωγή επιπλέον 110 κωδικών προϊόντων, κυρίως προσωπικής φροντίδας.''


http://www.skai.gr/news/finance/article/217209/aisiodoxia-apo-tin-apofasi-unilever-na-paragei-proioda-stin-ellada/

Ας ειμαστε λοιπον αισιοδοξοι..............κατι φαινεται να αλλαζει.........

Κι ας αποδοκιμασουμε δηλωσεις του τυπου «κανένας σοβαρός επενδυτής δεν θα δαπανήσει τα λεφτά του στην Ελλάδα ξέροντας ότι ο χρόνος της κυβέρνησης τελειώνει».
Τσιπρας σε συνεντευξη του στην Die Zeit στης 9/11/12.

Μου θυμιζει τον αλλον που ελεγε στο διεθνες ακροατηριο του ''κυβερνω ενα κρατος διεφθαρμενων''..................αλλα τι Παπανδρεου τι Τσιπρας, ο δευτερος αντιγραφει τον πρωτο στο μπλα μπλα........
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-11-2012, 13:00
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποιος μετεφερε τους τρεις της HP το βραδυ της 14ης Νοεμβριου στο Ιντερκοντινεταλ μετά απο προκαθορισμενη κρατηση? ο ''νεος ταριφας της πολης''!!!!

Ακουσα ολη σχεδον την ιστορια στο αυτοκινητο και το βραδυ εκεινο δεν πιστευα στα αυτια μου..........μπα ελεγα, τα αγγλικα μου ειναι φτωχα και δεν μεταφραζω σωστα........ειμαι κουρασμενος...κ.α. παρομοια.

Αλλα να που ακουγα ολοσωστα!!!!
ειδες τι μπορει να μαθεις στα καλα καθουμενα...???
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-11-2012, 21:55
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

παντως θα περιμενα να δουμε με τι συνθηκες θα προσλαμβανουν και τι μισθους πριν προτρεξουμε να πουμε "καλο" νεο...
η Cosco με την οποια και θα συνεργαζεται η ΗΡ δεν φημιζεται για τα καλα μεροκαμματα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-11-2012, 22:17
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από asotosios Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως θα περιμενα να δουμε με τι συνθηκες θα προσλαμβανουν και τι μισθους πριν προτρεξουμε να πουμε "καλο" νεο...
η Cosco με την οποια και θα συνεργαζεται η ΗΡ δεν φημιζεται για τα καλα μεροκαμματα...
Αγαπητε μου, οι μισθοι που θα δινονται θα ειναι οι μισθοι που ισχυουν ¨η θα ισχυουν. Αυξησεις στους υπαρχοντες μισθους ( οπως αυτοι οριζονται με την νεα πια νομοθεσια) θα ειναι εφικτες -συμφωνα με το μνημονιο - οταν η ανεργια πεσει κατω του 10%.

Αρα,
  1. ερχονται επενδυσεις
  2. προσλαβανεται κοσμος με τους χαμηλους αυτους μισθους και
  3. αυξησεις οταν οι επενδυσεις ειναι τοσες ωστε η ανεργια να πεσει κατω του 10%.
Σημειωσε οτι, στην Γερμανια στο ιδιο εργοστασιο (BMW συγκεκριμενα αλλα και σε ολα τα εργοστασια) και στον ιδιο παγκο οπου π.χ. συναρμολογουνται σαζμαν της 316, εργαζονται 4 εργαζομενοι Γερμανοι που συναρμολογουν τεσσερα διαφορετικα σαζμαν, Ο ενας περνει 3000ε (παλιος) και οι αλλοι τρεις 3,5ε την ωρα ητοι 700ε τον μηνα....ναι στην γερμανια. Ψαξτο και θα το δεις ο ιδιος.

Αφηστε το υψος των μισθων, σημασια εχει να δουλευεις και να τα βγαζεις περα οπως μπορεις. Εγω δουλευω 14 ωρες για 700-1000ε, αλλα δουλευω.

Οσο για την Cosco στον Πειραια σε πληροφορω οτι δεν εχει κατεβασει μισθους οπως προσταζουν τα μνημονια. Μην ακους αυτα που λεγονται δεξια κι αριστερα.
Στην Cosco με το ποσοστο του +1000% (ναι χιλια) αυξηση στα ΤΕU (μοναδα μετρησης διακινησης κονταινερ) για το 2012 και μαλιστα στο πρωτο 8μηνο οι μισθοι ειναι 1000ε+ καθαρα.
Οι επενδυσεις που γινονται στην προβλητα της ειναι τρομακτικου υψους. Μονον τις παμπαλαιες γερανογεφυρες που αλλαξε με συγχρονες τηλεχειριζομενες φτανει. Χωρια που δεν απεργει ποτε και κανεις. Γιαυτο αλλωστε κι εκλεισε η συμφωνια με την ΗΡ.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-11-2012, 22:33
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου, οι μισθοι που θα δινονται θα ειναι οι μισθοι που ισχυουν ¨η θα ισχυουν. Αυξησεις στους υπαρχοντες μισθους ( οπως αυτοι οριζονται με την νεα πια νομοθεσια) θα ειναι εφικτες -συμφωνα με το μνημονιο - οταν η ανεργια πεσει κατω του 10%.

Αρα,
  1. ερχονται επενδυσεις
  2. προσλαβανεται κοσμος με τους χαμηλους αυτους μισθους και
  3. αυξησεις οταν οι επενδυσεις ειναι τοσες ωστε η ανεργια να πεσει κατω του 10%.
Σημειωσε οτι, στην Γερμανια στο ιδιο εργοστασιο (BMW συγκεκριμενα αλλα και σε ολα τα εργοστασια) και στον ιδιο παγκο οπου π.χ. συναρμολογουνται σαζμαν της 316, εργαζονται 4 εργαζομενοι Γερμανοι που συναρμολογουν τεσσερα διαφορετικα σαζμαν, Ο ενας περνει 3000ε (παλιος) και οι αλλοι τρεις 3,5ε την ωρα ητοι 700ε τον μηνα....ναι στην γερμανια. Ψαξτο και θα το δεις ο ιδιος.

Αφηστε το υψος των μισθων, σημασια εχει να δουλευεις και να τα βγαζεις περα οπως μπορεις. Εγω δουλευω 14 ωρες για 700-1000ε, αλλα δουλευω.

Οσο για την Cosco στον Πειραια σε πληροφορω οτι δεν εχει κατεβασει μισθους οπως προσταζουν τα μνημονια. Μην ακους αυτα που λεγονται δεξια κι αριστερα.
Στην Cosco με το ποσοστο του +1000% (ναι χιλια) αυξηση στα ΤΕU (μοναδα μετρησης διακινησης κονταινερ) για το 2012 και μαλιστα στο πρωτο 8μηνο οι μισθοι ειναι 1000ε+ καθαρα.
Οι επενδυσεις που γινονται στην προβλητα της ειναι τρομακτικου υψους. Μονον τις παμπαλαιες γερανογεφυρες που αλλαξε με συγχρονες τηλεχειριζομενες φτανει. Χωρια που δεν απεργει ποτε και κανεις. Γιαυτο αλλωστε κι εκλεισε η συμφωνια με την ΗΡ.
Γιωργο...

εγω ειμαι απο αυτους που ειναι υπερ στο ολοι μας να δουλευουμε...το εχω πει οτι αυτο ειναι που με στεναχωρει περισσοτερο απο ολα...το οτι ο κοσμος πλεον δεν μπορει να ζησει...δεν με στεναχωρει οτι χαθηκαν τα καγιεν...

Αλλα αν ειναι να μενουμε σε μια ενωση οπως η Ευρωπη...θα πρεπει...να ειμαστε ολοι ισοι στην Ευρωπη...και οχι σκλαβοι...!!!

αν αυτο μπορει να τηριθει...
τοτε ναι να ερθουνε και αλλοι...αυτο θελουμε αλλωστε ολοι μια αξιοπρεπη δουλεια...και μια αξιοπρεπη ζωη...!!!

Τωρα απο αυτα που μπορω να ξερω για μισθους εργαζομενων σε γραμμες παραγωγης στην Ευρωπη (δεν γνωριζω για την BMW)...

Για τα Γερμανικα δεδομενα δεν γνωριζω πλεον 2012, αλλα γνωριζω πολυ καλα το 2006 που εργαζομουν εκει...οτι δεν ηταν ετσι...
Για Γαλλια - Αγγλια - Ιταλια - Ισπανια που μπορω να ξερω τωρα τι συμβαινει παλι δεν ισχυει κατι τετοιο...το αντιθετο θα ελεγα...
Βελγιο μεσω του αδελφου μου ουτε κατα διανοια δεν ισχυουν...
τωρα για την υπολοιπη Ευρωπη δεν γνωριζω...

μιλαμε για ανθρωπους που κανουν ακριβως την ιδια δουλεια στο ιδιο εργοστασιο...
οχι ο ενας ειδικευμενος και ο αλλος ανειδικευτος...δλδ ναι μεν στον ιδιο παγκο αλλα αλλου ειδους δουλεια...

Last edited by asotosios; 15-11-2012 at 22:46.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-11-2012, 22:50
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

.......μήπως μπορεί να βρει κάποιος στοιχεία για τους μισθούς στη cosco; δεν νομίζω.... θα δούμε, καταρχήν είναι καλό νέο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-11-2012, 00:49
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Ενα πραγματικά καλό νέο...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποιος μετεφερε τους τρεις της HP το βραδυ της 14ης Νοεμβριου στο Ιντερκοντινεταλ μετά απο προκαθορισμενη κρατηση? ο ''νεος ταριφας της πολης''!!!!

Ακουσα ολη σχεδον την ιστορια στο αυτοκινητο και το βραδυ εκεινο δεν πιστευα στα αυτια μου..........μπα ελεγα, τα αγγλικα μου ειναι φτωχα και δεν μεταφραζω σωστα........ειμαι κουρασμενος...κ.α. παρομοια.

Αλλα να που ακουγα ολοσωστα!!!!

Επισης, νεο ειναι και αυτο:

''Στην κρίση υπάρχουν ευκαιρίες να παράγονται στην Ελλάδα προϊόντα που στο παρελθόν τα εισάγαμε», τόνισε στον ΣΚΑΪ ο αντιπρόεδρος και διευθυντής επικοινωνίας της ΕΛΑΪΣ – Unilever.

O κ. Γρηγόρης Αντωνιάδης πρόσθεσε ότι το κόστος εργασίας στην Ελλάδα έχει μειωθεί και εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι «η επόμενη ημέρα από την κρίση δε θα είναι και τόσο μακριά, όσο προβλέπουν μερικοί».

Υπενθυμίζεται ότι η εταιρία Unilever αποφάσισε να μεταφέρει στην Ελλάδα την παραγωγή επιπλέον 110 κωδικών προϊόντων, κυρίως προσωπικής φροντίδας.''

http://www.skai.gr/news/finance/article/217209/aisiodoxia-apo-tin-apofasi-unilever-na-paragei-proioda-stin-ellada/

Ας ειμαστε λοιπον αισιοδοξοι..............κατι φαινεται να αλλαζει.........

Κι ας αποδοκιμασουμε δηλωσεις του τυπου «κανένας σοβαρός επενδυτής δεν θα δαπανήσει τα λεφτά του στην Ελλάδα ξέροντας ότι ο χρόνος της κυβέρνησης τελειώνει».
Τσιπρας σε συνεντευξη του στην Die Zeit στης 9/11/12.

Μου θυμιζει τον αλλον που ελεγε στο διεθνες ακροατηριο του ''κυβερνω ενα κρατος διεφθαρμενων''..................αλλα τι Παπανδρεου τι Τσιπρας, ο δευτερος αντιγραφει τον πρωτο στο μπλα μπλα........

Το είπες και το έκανες. Μπράβο σου. Καλές δουλειές να έχεις. Δύσκολα αυτή την εποχή. Για πέρνα μια μέρα από την ΕΑΑΝ να δούμε για κάποιες μεταφορές νεφροπαθών εάν σε ενδιαφέρει...............
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!