GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-07-2011, 10:14
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή GS1200 vs suzuki budit 650

Δυστυχώς δεν έχω βίντεο.
Η περιγραφή είναι απλή, ξεκινήσαμε ρολάροντας με δευτέρα και το gs πετάγεται και είναι συνεχώς μπροστά με αυξανόμενη μικρή διαφορά. Μέχρι τα 190 είχαμε βαριά 10 μέτρα απόσταση , από εκεί και πέρα αρχίζει να καλύπτει την διαφορά το budit και στα 200 είναι δίπλα μου και με περνά, η διαφορά αρχίζει να μεγαλώνει μέχρι τα 210 που πήγα με το gs και τα 240 το budit.
Δεν είχα την ευκαιρία να το ξανακάνω αν και δεν ψήνομαι αλλά έπαιξα με την μεγάλη ζελατίνα στην όρθια θέση. Μπορεί να επηρεάζει την αντίσταση της μηχανής τόσο πολύ που να με περνάει ξαφνικά τόσο άνετα το ποιο αεροδυναμικό budit?
Πόσο τελική σας έχει βγάλει εσάς?
Θεωρητικά το rtμε τον παραπλήσιο κινητήρα τι τελική βγάζει με την αεροδυναμική του?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-07-2011, 10:28
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Για αρχη...δεν ξερω κανενα suzuki budit650


η τελικη που εβγαλε το gs ειναι κανονικη...και ΒΕΒΑΙΩς επηρεαζεται απο την μεγαλη η οχι ζελατινα (οχι πολυ αλλα επηρεαζετε)


οσο για τα 240 του.....budit μηπως ηταν μουφα???ΠΟΛΛΑ μου φαινονται....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-07-2011, 10:33
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Λογικο το βρισκω ολα αυτο...το bandit ειναι μια τετρακυλινδρη street μοτοσυκλετα και οπως ολες οι τετρακυλινδρες εχει την ροπη του και την δυναμη του ψηλα, το GS ειναι μια on-off δικυλινδρη μοτοσυκλετα και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να φτασει τις τελικες ενος τετρακυλινδρου street μοντελου. Οσο για την τελικη του GS τοσο βλεπουν ολοι περιπου, 210-215
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-07-2011, 11:56
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Σωστά τα είπες χοντρικά Ανδρέα.

Στο GS άντε να δεις 220 στο κοντέρ, που στην πραγματικότητα είναι ~215 γιατί τόσο επιτρέπει όχι η αεροδυναμική κλπ. αλλά η κλιμάκωση του κιβωτίου.

Αν θες να παίξεις με μικρότερα street μηχανάκια (που έχουν εξάλλου εφάμιλλη ιπποδύναμη με την GS) φρόντισε να τα χτυπήσεις εκεί που πρέπει: στην ροπή. Βρες μια ανηφόρα, βρες κάπου που είστε και οι δυο δικάβαλοι (για να μην πω όταν είναι ο άλλος μόνο)... Εκεί η μεγάλη διαφορά στη ροπή θα κάνει τη δουλειά της.

Επίσης φρόντισε στις στροφές να τον... τρομάζεις. Το GS όποιος ξέρει να το οδηγεί, περνάει από πάνω μέτριους αναβάτες street μοτοσυκλετών ακόμα και ίδιου κυβισμού (!).

Το bandit 650 δεν πάει με 240 - θα ήθελε - άντε να πάει με καλές συνθήκες καμιά 10αριά παραπάνω από το GS.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-07-2011, 11:58
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά τα είπες χοντρικά Ανδρέα.

Στο GS άντε να δεις 220 στο κοντέρ, που στην πραγματικότητα είναι ~215 γιατί τόσο επιτρέπει όχι η αεροδυναμική κλπ. αλλά η κλιμάκωση του κιβωτίου.

Αν θες να παίξεις με μικρότερα street μηχανάκια (που έχουν εξάλλου εφάμιλλη ιπποδύναμη με την GS) φρόντισε να τα χτυπήσεις εκεί που πρέπει: στην ροπή. Βρες μια ανηφόρα, βρες κάπου που είστε και οι δυο δικάβαλοι (για να μην πω όταν είναι ο άλλος μόνο)... Εκεί η μεγάλη διαφορά στη ροπή θα κάνει τη δουλειά της.

Επίσης φρόντισε στις στροφές να τον... τρομάζεις. Το GS όποιος ξέρει να το οδηγεί, περνάει από πάνω μέτριους αναβάτες street μοτοσυκλετών ακόμα και ίδιου κυβισμού (!).

Το bandit 650 δεν πάει με 240 - θα ήθελε - άντε να πάει με καλές συνθήκες καμιά 10αριά παραπάνω από το GS.
+1200
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-07-2011, 11:59
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Για να μην έχετε τέτοια θέματα μπορείτε να πάρετε ένα... F 800GS !!!!!

Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-07-2011, 12:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Είστε ανυπόφοροι!

Πριν μερικούς μήνες έγιναν τα χωμάτινα μαθήματα, μόλις είχα δώσει το Dakar,

και τώρα που ενδιαφέρει η τελική του Bandit, πάλι ο μακάκας της υπόθεσης είμαι που δεν πρόλαβα να το τελικιάσω πριν το δώσω κι αυτό!

Αν και για να είμαι ειλικρινής, το Bandit τραβάει πολύ καλά από χαμηλές στροφές, δεν είναι fazer. Μάλλον εντελώς κουλός ήταν ο σουζουκάκιας...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-07-2011, 12:12
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

86 αλογάκια στις 10500 στροφές δίνει το Bandit και σίγουρα δεν είναι από τα πιό γρήγορα 600άρια, άλλη ιστορία τα τετρακύλινδρα,

Όσοι έχουν οδηγήσει 1000άρι τετραλύκινδρο ξέρουν....

Εμένα πάντως με φοβίζουν ....είναι να σε βάζουν σε μία σφεντόνα και να σε αμολάνε ...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-07-2011, 12:18
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Μια και είπες για το 800GS (που μου αρέσει πολύ).

Ένα πρόβλημα είχα με το Dakar (εντάξει μιλάμε για 50 άλογα)... Τα πιο χωμάτινα 650άρια μου έριχναν και ακόμα και τα mega scooter μπορούσε να τύχει.

Αυτά τα "θεματάκια" λύθηκαν. Ξέρω ότι δεν έχω sport μηχανή (όχι ότι περί τα τριάμιση δεύτερα 0-100 είναι και κάνα χάλι), αλλά οκ θέλω να είμαι σε αξιοπρεπές επίπεδο.

Από σπορτάδες έχω σημειώσει δυο βουβά σχόλια τα τελευταία χρόνια:

1) 1000άρι δεκαετίας (καλά και το δικό μου 5ετίας είναι - πράγμα που ξεχνάμε καμιά φορά γιατί πράγματι η BMW φτιάχνει κάτι που κρατάει χρόνια την υψηλή του θέση), έστριβε γρήγορα μια καμπή (πλαγιασμένος κλπ.)... όχι τόσο γρήγορα όμως που να μην τον περάσει από την εξωτερική με +40 (!) το GS (σχεδόν τελική). Μόλις πέρασα κούνησε το κεφάλι του με ΑΠΟδοκιμασία. Δεν παρεξήγησα γιατί κατάλαβα. Κατάλαβα αυτό που δεν ήξερε... ότι το έκανα με απόλυτο έλεγχο και ασφάλεια. Στα δικά του όρια ήταν extreme αυτό που έκανα γιατί εκείνος (λογικά περισσότερο ο ίδιος και λιγότερο η μηχανή του φυσικά) ήταν ήδη κοντά στο όριο του. Φυσικά δεν διεκδικώ δάφνες "χερά" (γιατί απλά δεν είμαι), αλλά ένας λόγος που έχω αυτό που έχω, είναι ότι η μηχανή αυτή σε βελτιώνει. Είναι ένας από τους λόγους που λέω ότι πολλοί που την πουλάνε απλά ποτέ δεν την κατάλαβαν.

2) Αυτοσχέδια κοντρίτσα με άλλο 1000άρι sport. Ναι το παραδέχομαι. Φυσικά 1000άρι vs. GS = μια γκαζιά του 1000αριού sport αρκεί για να μείνει το GS 20 μέτρα πίσω. Όμως εκμεταλλευόμενος την ευελιξία (εκεί τους τρελαίνεις) του GS και την ικανότητα του στις στροφές, ποτέ δεν μου έφυγε. Το κάναμε αυτό 4-5 λεπτά και στο τέλος ο ακομπλεξάριστος αναβάτης του μου έκανε ένα thumbs up (όχι δεν ήταν το μεσαίο δάχτυλο το πρόσεξα )... του ανταπέδωσα με μια κορνίτσα και πήγαμε στο δρόμο μας.

Disclaimer: Δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει τις χαζομάρες μου, ούτε έχω καμιά ευθύνη αν τις κάνει και δεν του βγουν όπως περίμενε.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-07-2011, 12:21
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: GS1200 vs suzuki budit 650

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
86 αλογάκια στις 10500 στροφές δίνει το Bandit και σίγουρα δεν είναι από τα πιό γρήγορα 600άρια, άλλη ιστορία τα τετρακύλινδρα,

Όσοι έχουν οδηγήσει 1000άρι τετραλύκινδρο ξέρουν....

Εμένα πάντως με φοβίζουν ....είναι να σε βάζουν σε μία σφεντόνα και να σε αμολάνε ...
Έτσι είναι. Γι' αυτό και δεν καταλαβαίνω την εμπορική τους διάθεση για κυκλοφορία στους δρόμους.

BTW Bandit 650 υπήρχε μια χαρά. Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Suzuki Vstrom DL 650 04 emix Πωλήσεις μοτοσυκλετών 16 09-08-2010 13:43
Suzuki Alto stam Πωλήσεις γενικώς 3 17-03-2010 10:49
Suzuki, In the air! Black_Shadow Αστεία Video 7 26-12-2009 16:58
SUZUKI SV 650 S driverman Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 07-12-2009 22:23
Ειπα να πλύνω λίγο το Suzuki μου... gma21 Αστεία Video 12 11-02-2009 01:37


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!