GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-07-2010, 19:23
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Δεν έχει σωτηρία αυτός ο τόπος γιατί αυτοί που μας κυβερνάνε δεν αλλάζουν δυστυχώς μυαλά..

Σύνταξη με 28,5 χρόνια ασφάλισης μόνο για τους υπαλλήλους της Βουλής - TO BHMA

Σύνταξη με 28,5 χρόνια ασφάλισης μόνο για τους υπαλλήλους της Βουλής

Μεγάλες οι αλλαγές αλλά και οι ανισότητες με το νέο καθεστώς συνταξιοδότησης στο Δημόσιο

ΤΟΥ Ζ. ΤΣΩΛΗ | Σάββατο 3 Ιουλίου 2010








Προκλητικές ανισότητες, παρά τις μεγάλες αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα που επιχειρεί η κυβέρνηση, κρύβει το νέο συνταξιοδοτικό καθεστώς των δημοσίων υπαλλήλων, καθώς από τις επώδυνες αλλαγές εξαιρέθηκαν για μια ακόμη φορά οι εργαζόμενοι στη Βουλή και οι ίδιοι οι βουλευτές. Χθες έγινε γνωστό ότι και οι ένστολοι πλέον θα συνταξιοδοτούνται με βάση τις γενικές διατάξεις, δηλαδή θα πρέπει να συμπληρώνουν 40 χρόνια απασχόλησης. Ομως θα τους δίνεται το δικαίωμα, όπως και στους άλλους δημοσίους υπαλλήλους, να αναγνωρίζουν και πλασματικό χρόνο ασφάλισης.

Μετά τη γνωμοδότηση του Ελεγκτικού Συνεδρίου ότι είναι αντισυνταγματική η διάταξη να αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού της σύνταξης και να ενταχθούν οι νεοπροσλαμβανόμενοι υπάλληλοι της Βουλής στο ΙΚΑ από 1-1-2011, καθώς αυτό απαιτεί αλλαγή του Κανονισμού της Βουλής, η κυβέρνηση έκανε ένα βήμα πίσω και διατήρησε σε ισχύ όλα τα προνόμια.

Οι 1.500 και πλέον εργαζόμενοι του Κοινοβουλίου συνταξιοδοτούνται αυτομάτως με τη συμπλήρωση 28,5 ετών εργασίας, ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας. Δηλαδή συνταξιοδοτούνται σχεδόν επτά χρόνια νωρίτερα από τους ασφαλισμένους οι οποίοι ίσα ίσα προλαβαίνουν εφέτος να συμπληρώσουν την 35ετία και 12 έτη νωρίτερα από τους μελλοντικούς συνταξιούχους, οι οποίοι θα πρέπει να συμπληρώσουν 40 έτη ασφάλισης.

Επιπροσθέτως η σύνταξή τους δεν επηρεάζεται ούτε μειώνεται από τις γενικές αλλαγές στον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων (βασική, ανα λογική και επικουρική σύνταξη, οι οποίες στο εξής θα ισχύουν για όλους, κατόπιν των υποδείξεων του ΔΝΤ), αφού το ποσοστό αναπλήρωσης- μόνο γι΄ αυτούς- παραμένει στο 100% των αποδοχών τους. Μάλιστα κατά την αποχώρησή τους πριμοδοτούνται ανεβαίνοντας ένα ακόμη μισθολογικό κλιμάκιο.

Οι «300» θα εξακολουθήσουν να συνταξιοδοτούνται με τις ισχύουσες διατάξεις, δηλαδή με τη συμπλήρωση οκτώ ετών θητείας, χωρίς μάλιστα να θίγεται η δεύτερη σύνταξη που θα πάρουν από την κύρια απασχόλησή τους. Οι παλαιότεροι βουλευτές μπορούσαν να βγουν στη σύνταξη με τέσσερα χρόνια βουλευτικής θητείας (συνεχούς ή διακεκομμένης), απολαμβάνοντας μηνιαίες αποδοχές κοντά στις 5.000 ευρώ.

Είναι προφανές ότι την περίοδο της μεγάλης οικονομικής κρίσηςκαι όταν όλοι καλούνται να κάνουν θυσίες και να αποδεχθούν μεγάλες μειώσεις στα εισοδήματά τους- οι κραυγαλέες αυτές ανισότητες εξοργίζουν. Πολύ περισσότερο όμως εξοργίζει η μεθοδικότητα την οποία έχουν επιδείξει ως σήμερα οι πολιτικοί για να μην αποκαλυφθεί η εύνοια με την οποία αντιμετωπίζουν τον εαυτό τους και το προσωπικό της Βουλής στο νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο που θα ψηφίσουν.




Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-07-2010, 19:40
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

[QUOTE=Carduelis;180820]
Είναι προφανές ότι την περίοδο της μεγάλης οικονομικής κρίσηςκαι όταν όλοι καλούνται να κάνουν θυσίες και να αποδεχθούν μεγάλες μειώσεις στα εισοδήματά τους- οι κραυγαλέες αυτές ανισότητες εξοργίζουν. Πολύ περισσότερο όμως εξοργίζει η μεθοδικότητα την οποία έχουν επιδείξει ως σήμερα οι πολιτικοί για να μην αποκαλυφθεί η εύνοια με την οποία αντιμετωπίζουν τον εαυτό τους και το προσωπικό της Βουλής στο νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο που θα ψηφίσουν.

Σήμερα τα έμαθα αυτά και εξοργίστηκα για άλλη μία φορά.Πιστεύω όμως οτι για όλα αυτά και για πολλά αλλα πού κάνουν, μερίδιο ευθύνης έχουμε ολοι μας διότι εχουμε κάτσει με μία πρωτοφανής απάθεια και παρακολουθούμε ολα αυτά χωρίς να κάνουμε τίποτα παρα μόνο να γκρινιάζουμε και να σχολιάζουμε.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-07-2010, 20:16
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Οι προνομιούχοι δυστηχώς είναι λίγοι......
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-07-2010, 20:18
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Ας ελπίσουμε οτι αυτό τουλάχιστον δεν θα περάσει.. in.gr - Στις διατάξεις του ασφαλιστικού και οι υπαλλήλοι της Βουλής, ξεκαθαρίζει ο Φ.Πετσάλνικος - Ειδήσεις - Ελλάδα
Στις διατάξεις του ασφαλιστικού και οι υπαλλήλοι της Βουλής, ξεκαθαρίζει ο Φ.Πετσάλνικος




(Φωτογραφία: Ευρωκίνηση )
Αθήνα
Κανένα θέμα εξαίρεσης των υπαλλήλων της Βουλής από το νέο Ασφαλιστικό δεν τίθεται, τόνισε ο πρόεδρος του Σώματος Φίλιππος Πετσάλνικος, απορρίπτοντας τα περί ευνοϊκής μεταχείρισης των συγκεκριμένων εργαζομένων.

Ο κ. Πετσάλνικος παρενέβη σε πρωινή εκπομπή της ΝΕΤ με αφορμή δημοσίευμα της εφημερίδας Το Βήμα, σύμφωνα με το οποίο οι υπάλληλοι της Βουλής διατηρούν το δικαίωμα συνταξιοδότησης στα 28,5 χρόνια και χωρίς όριο ηλικίας.

«Από τις επώδυνες αλλαγές δεν εξαιρέθηκαν οι εργαζόμενοι στη Βουλή και οι ίδιοι οι βουλευτές» τόνισε ο κ. Πετσάλνικος.

Σε διευκρινιστική ανακοίνωση προέβη και το υπουργείο Οικονομικών:

«Η παράγραφος 1 του άρθρου 16 του νομοσχεδίου, που κατατέθηκε την Παρασκευή 2 Ιουλίου στη Βουλή, είναι σαφής:

» 'Για τον υπολογισμό της σύνταξης και τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης των υπαλλήλων της Βουλής, εφαρμόζονται από 1-1-2011 οι διατάξεις της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας του Δημοσίου, κατά περίπτωση, όπως αυτές ισχύουν κάθε φορά για τους τακτικούς υπαλλήλους των Υπουργείων. Ως μισθός για τον υπολογισμό της σύνταξής τους λαμβάνεται αυτός που προσδιορίζεται από τις οικείες διατάξεις του Κανονισμού της Βουλής.» Newsroom ΔΟΛ
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-07-2010, 20:46
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

γιατρε μου......μην σε χαλανε τα αυτονοητα
πες μας που θα πας διακοπες και δεν πανε να μαμηθουν...ολοι τους
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-07-2010, 22:43
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων



«Η παράγραφος 1 του άρθρου 16 του νομοσχεδίου, που κατατέθηκε την Παρασκευή 2 Ιουλίου στη Βουλή, είναι σαφής:

η παράγραφος 1 του αρθρου 1 - 6 +2 (ιουλίου)= 8
28.5 τα χρόνια συνταξιοδότησης και 1 το έτος αναμονής δηλαδή 2+8+5+1= 16 δια δύο μούτζες 8
όλο μαζί 11.888
τυχαίο ?????? δεν νομίζω!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-07-2010, 23:01
Captain_Andreas Ο/Η Captain_Andreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 279
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Φυρί φυρί το πάνε...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-07-2010, 23:45
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Αν δεν αρχίσει και σχετικά σύντομα να υπάρχει αντιστροφή του κλίματος (που δυστυχώς δεν το βλέπω) νομίζω ότι και οι υπάλληλοι της βουλής θα μείνουν χωρίς αντικείμενο δουλειάς, η οργή του κόσμου είναι μεγάλη και χρειάζεται απλά μία σπίθα ένα τυχαίο γεγονός για να γίνουν όλα μπ@υρδ@λο και όπως έχει δείξει το παρελθόν το "κράτος" δεν έχει δομές και οργάνωση να αντιμετωπίσει κοινωνικές αναταραχές.

Άσε που οι συνεχείς δηλώσεις ότι πάμε καλύτερα, ότι δεν θα πάρουμς νέα μέτρα, κ.λ.π μου θυμίζουν δηλώσεις ποδοσφαιρικών ομάδων του στυλ "στηρίζουμε τον προπονητή" την Κυριακή το βράδυ και την Δευτέρα τον διώχνουμε..
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-07-2010, 01:17
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Το παρτυ συνεχιζετε........!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-07-2010, 09:47
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DERTILAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παρτυ συνεχιζετε........!

Έχει κανείς πρόσκληση να πάμε ή είναι prive????

Bρε αντε μου στο διάολο..!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα RT1200, με την ίδια κεφαλή όπως το GS1200 deauman Νέα μοντέλα BMW 2 05-11-2009 20:49
Αγάπη μου, Μωρό μου.....ήσουν υπέροχη χτες βράδυ zastava Χιούμορ 12 19-10-2009 18:28
Ματια μου!!! georgekostas Διάφορα 12 17-08-2009 20:43
Μου κλέψανε τα λάδια απο το μοτορι μου! kostas_366 Γενικά - Μοτοσυκλέτα 32 30-05-2009 12:22
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!