GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-08-2011, 10:38
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτηκα να ανεβάσω ένα θέμα για τα δύο «εργαλεία» που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου απλά να γράψω την εμπειρία μου και μόνο όπως την έζησα …
Θέλω από την αρχή να πω –γράψω- ότι δεν είμαι κολλημένος με μάρκες όποιος έχει συζητήσει μαζί μου θα το έχει καταλάβει αυτό.
Λοιπόν έχουμε και λέμε…
Το ΚΤΜ πρώτα….
Ο πορτοκαλί διάβολος…
Είναι ένα εργαλείο που δεν μπορείς να βρεις τα όρια του…
Είναι φτιαγμένο να πηγαίνει τάπα και μόνο τάπα… δεν μπορεί να πάει αργά αυτό το εργαλείο. Για να πάει λίγο ποιο νορμάλ πρέπει να το γραναζώσεις
Έχει τρομερές αναρτήσεις μπρός πίσω .WP από την μαμά έτσι για να μην ξεχνιώμαστε.
Έχει πολύ μα πολύ δύναμη το μοτέρ του… όπερ σημαίνει σηκώνετε στην μια ρόδα για πλάκα και θέλει προσοχή…
Είναι ένα εργαλείο που δεν θα κολώσει πουθενά και για τίποτα γιατί η γεωμετρία του βοηθάει να πηγαίνεις σχεδόν παντού
έχει ένα θέμα με τα μονοπάτια λόγο του πολύ μικρού κοψίματος του τιμονιού του και αν πάς πολύ ώρα αργά αρχίζει τα σβησίματα τα οποία σου σπάνε τα νεύρα στο τέλος
Και φυσικά μίζα στην μίζα μπορεί να μείνει από μπαταρία
Πρέπει να πηγαίνεις με μία ταχύτητα επάνω γιατί στα χαμηλά σκορτσάρει και σε κατάσταση αγώνα που πρέπει να πηγαίνεις και αργά για την πλοήγηση δεν είναι και εύκολο…
Τώρα από θέματα περιφερειακών και ποιότητας…
Εδώ υπάρχει θέμα..
Όταν πήγα να περάσω τα όργανα για τους αγώνες ( ΙΜΟ ROADBOOK διακόπτες έξτρα κτλ) και έβγαλαν την μάσκα και διάφορα κομμάτια από τα περιφερειακά πλαστικά έπαθα ένα ψιλό σοκ…
Τα καλώδια ήταν μέσα περασμένα….. η μάλλον να πω καλύτερα πεταμένα ένα μάτσο χάλια!!
Δηλ για μια μηχανή που είναι σχεδιασμένη να πηγαίνει παντού από βουνά σε ποτάμια και τούμπαλιν για εμένα θα ‘έπρεπε ιδικά στα καλώδια της να είναι ποιο προσεγμένα και με μόνωση για την υγρασία. Ετσι λέω εγω τώρα με το φτωχό μου το μυαλό…
Τα πλαστικά της γενικά είναι καλά αλλά θέλουν και την προσοχή τους γιατί γρατζούνιουνται εύκολα φυσικά σε μια τέτοια μοτο δεν σε πολύ ενδιαφέρει ή μαλλον δεν σε ενδιαφέρει καθόλου χαχαχα
Τα φρένα του δεν λένε και πολλά ιδικά το μπροστινό του εχει θέμα
Και παρ όλο ότι έχει μοτέρ για μεγάλες τελικές δυστυχώς ψαρεύει άσχημα μετά τα 150….
Και από ζέστη του μοτέρ και από τις εξατμίσεις αφήστε το καλύτερα απλά καίγεσαι ιδικά ο πίσω …..
Τώρα πάμε για το ΗΡ
Εδώ έχουμε μια περίπτωση κυριλέ πολεμιστή
Ένα μοτέρ πολύ μα πολύ γραμμικό μπορείς να κάνεις τα πάντα με μία 3η στο σασμάν σου!
Να πάς αργά μα πολύ αργά βολτάροντας με την παρέα σου και με το άνοιγμα του γκαζιού να αρχίσεις να ντριφτάρεις σαν τρελός
Οι αναρτήσεις ιδικά το μπροστινό είναι …αλλού για αλλού!!! Βασικά δουλεύει το ένα καλάμι από τα δύο.
Η πίσω αεροανάρτηση είναι μια χαρά αλλά αν θέλεις ζόρια μια αλλαγή με καλύτερη είναι απαραίτητη.
Και αυτό πάει παντού και στα μονοπάτια φυσικά αρκεί να χωράει ο μπόξερ χαχαχαχα
Και παέι καλά και στα δύσκολα στους αγώνες μην ξεχνάμε ότι στην κατηγορία των big on off τα τελευταια χρόνια πρωταθλητής είναι ο φίλος Μιχάλης με ΗΡ2 φυσικά το «εχει» και ο ίδιος έτσι μην τρελαθούμε τελείως …δεν πάει το μοτόρι μόνο του χαχαχα
Έχει εξαιρετικά φρένα προοδευτικά
Από ποιότητα κατασκευής είναι σε άλλο επίπεδο
Όλα τακτοποιημένα με την απαραίτητη προστασία και μόνωση το βλέπεις και το χαίρεσαι…
Πάει με πολλά αν θέλεις βλέπεις ανετα τα 200 στο κοντέρ με τα μοτάρντ λάστιχα έτσι για να μην με περάσετε για τρελό.
Γίνετε τράβελ άνετα – ο φίλος Μιχάλης από Κύπρο έχει ανεβάσει μια φωτο – εχει πάρα πολλά αξεσουάρ από πάρα πολλές εταιρίες για να το φορτώσεις «καλούδια»
Υπάρχουν φίλοι από εδώ μέσα οι οποίοι έχουν ταξιδέψει ολη την Ευρώπη από Σκωτία μέχρι Τυνησία Τουρκία κτλ
Μην ακούσω από κανέναν ότι ο μπόξερ το καλοκαίρι βράζουν κάνουν ράνουν …..χαχαχα
Δηλ για εμένα ένα ΗΡ με μια αναβάθμιση στις αναρτήσεις του είναι ότι καλύτερο
Εντάξει θα μου πείτε ρε μεγάλε αν είναι να δώσω ένα σορό λεφτά για μια μοτο που πάει χώμα είναι σκέτη τρέλα και την εποχή που ζούμε τρώς και ξύλο αν το πείς πουθενά!!!!
Αλλά παίρνεις και 2ες ρόδες για τον δρόμο μια χαρά
Και αν θυμάμαι καλα το ΚΤΜ κάπου στα 12 δεν έπαιζε ?
Αυτά τα ολίγα
Μην με πάρετε από τα μούτρα είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη και τίποτα άλλο!!!
Να είστε καλά
Δαναός

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-08-2011, 10:42
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Ωραίος ο Ντάνυ !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-08-2011, 10:44
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Σα να λέμε ΗΡ και ξερό ψωμί !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-08-2011, 11:01
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Δαναέ καταρχήν χαιρόμαστε που είσαι και πάλι στην ενεργό Δράση! Οσο για την κριτική που κάνεις είναι σίγουρο πως θα ληφθει σοβαρά υπόψη απο τους έχοντες το εν λόγω δίλλημα μεταξύ KTM - HP2 ειδικά επειδή προέρχεται απο ενα άτομο με τόση εμπειρία στο χώμα και στα 2 μηχανήματα όπως εσύ.



ΥΓ. Που να ήσουν και κολλημένος με την μαμα τι θα έλεγες....
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-08-2011, 11:17
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Γεια σου ρε Ντανυ


εγω πάντω,,,κρινω οτι η ζυγαρια γερνει λιγάκι παραπνω προς το Hp
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-08-2011, 11:22
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Ωραια παρουσιαση Δαναε.

Θα προσθεσω και γω τις δικες μου παρατηρησεις για το ΚΤΜ, σε σχεση με τις δικες σου παρατηρησεις, μιας και HP2 δεν ειχα ποτε. Απλα το εχω οδηγησει καποιες φορες.

Θα συμφωνησω με το κοσκινισμα στα 150 (ισως και πιο κατω). Αλλα πιστευω οτι με συνδυασμο ζαντων μοταρντ (οπως Δαναε ανεφερες οτι παει 200χλμ το HP2), να μπορεσει να φθασει αυτες τις ταχυτητες. Αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογο ν αναζητουμε το "200", σ αυτα τα μηχανακια. Αν ηταν παιρναμε αλλη μηχανη και οχι αυτα.

Οι αναρτησεις και γενικα το στησιμο του ΚΤΜ ειναι καθαρα για ταπα, οπως ειπες και συ Δαναε, και για χωμα. Για να καταφερεις να το κανεις να παει αξιοπρεπως και χωρις να ψαχνεις να βρεις τα νεφρα σου απο δω και απο κει, πρεπει πειραξεις αναρτησεις/ελατηρια, κλπ.

Η μαμησια σελα του 950 εχει τρομερο θεμα. Δεν ειμαστε καθε μερα στο χωμα, οποτε κουραζει πολυ. Πανω-κατω το ιδιο κουραζει και του HP2.

Το υψος σελας του 950 ειναι κι αυτο θεμα. 915mm (αν θυμαμαι καλα) απο το εδαφος, δημιουργουν προβλημα, ειδικα σε δυσκολα χωματα. Εγω που ειμαι 1,75, το χειριζομαι οριακα και προσπαθω να βρισκω γραμμες στο χωμα οπου την μια θα παταω το ενα ποδι κατω και την αλλη το αλλο. Το HP2 νομιζω οτι ειναι πιο χαμηλο.

Τα καλωδια του και γενικα το χειριστηρια του παραπεμπουν καθαρα σε εντουρο μηχανακι. Δεν ξερω αν χρειαζονται μονωση, αλλα οσο νερο κι αν εχει φαει το δικο μου δεν εχει παθει τιποτα.

Φυσικα το τρομερο προβλημα που εχει ειναι η ζεστη. Αν το 950/990 Adventure βγαζει ζεστη με βαθμο 1/100, αυτο βγαζει ζεστη 80/100!. Μιλαμε και δεν αστειευομαι οτι μπορει εν κινησει να παθεις εγκαυμα και μονο που εχεις τα ποδια σου πανω στα μαρσπιε και κανεις το λαθος να φορας σορτς ή παντελονι με κοντες καλτσες.

Επισης και τα δυο μηχανακια εχουν θεμα με την αυτονομια. 12λιτρα το HP2, 13λιτρα το 950, δεν ειναι αρκετα για τις καταναλωσεις που εχουν. Ειδικα το 950 που καιει και περισσοτερο σε κανει να πρεπει να εισαι σε βενζιναδικα συνεχεια.

Το γενικο συμπερασμα μου για το 950 ειναι οτι εκτος αν εισαι ο Τζιοβανι Σαλα, Μαρκ Κομα, δεν μπορεις να εκμεταλευτεις ουτε στο 20% των δυνατοτητων του. Πρεπει να τ οδηγεις ταπα και να εισαι παντα στην τσιτα. Φυσικα το θεμα της σουζας μπορει να συμβει ανα πασα στιγμη αν πας ν ανοιξεις το γκαζι αποτομα.

Τελος ενα πω οτι ειναι ενα ιδιαιτερο μηχανακι που πρεπει να ξερεις γιατι το παιρνεις και να μην περιμενεις να κανεις πραγματα που θα εκανες μ ενα 1200GS ή ακομα και μ ενα 990Adv. Αυτο ισχυει και στο HP2 βεβαια, αλλα πιστευω οτι αυτο ταξιδευει καλυτερα απο το 950.

Αυτα απο μενα και μπραβο και παλι Δαναε.


ΥΓ, Δαναε ισως πρεπει τωρα που εχεις το HP2 να ξανακατεβεις σε κανενα αγωνα trailride, ωστε να μπορεσεις να βγαλεις τα νεα συμπερασματα σου με το HP2 πλεον.

Last edited by emix; 03-08-2011 at 11:40.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-08-2011, 13:03
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Μπράβο ρε παιδιά για τις ωραίες αναλύσεις σας.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-08-2011, 14:23
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Ωραίος.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-08-2011, 14:36
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-08-2011, 14:43
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO VS BMW R1200GS HP2

Μας έλειψες Δαναέ, και βάλε και την παλιά υπογραφή από κάτω, την γούσταρα πολύ....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΚΛΟΠΗ KTM 950 SUPER ENDURO xristoforos Γενικά - Μοτοσυκλέτα 13 14-07-2011 04:33
ΠΩΛΕΙΤΑΙ KTM Super Enduro 950 R Thanos67 Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 03-05-2011 23:22
ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΤΜ 950 SUPER ENDURO wet & dirty Πωλήσεις μοτοσυκλετών 53 11-07-2010 21:36
Μόνο 75 μοτοσυκλέτες ΚΤΜ 950 Super Enduro ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 17 24-03-2009 06:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!