GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Ελλάδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-03-2011, 20:02
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Θα αποζημιώνει η ΔΕΗ τους οικιακούς και εμπορικούς καταναλωτές για τις ηλεκτρικές συσκευές τους που καίγονται ύστερα από διακοπές ρεύματος. Η ανώτατη αποζημίωση θα είναι τα 500 ευρώ, ενώ ετοιμάζονται και ρυθμίσεις για αποζημιώσεις και των προϊόντων που χαλάνε έπειτα από βλάβες στο δίκτυο ηλεκτροδότησης.


Σύμφωνα με πληροφορίες του «Εθνους», ο πρόεδρος της ΔΕΗ, Αρ. Ζερβός, ύστερα από συστάσεις των προέδρων της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας, Ν. Βασιλάκου, και του Συνηγόρου του Καταναλωτή Ευ. Ζερβέα, προχωρεί σε εθελοντική ρύθμιση και μέσα από σχετικά σύντομες διαδικασίες θα αναλαμβάνει την αποζημίωση των καταναλωτών για βλάβες στο δίκτυο χαμηλής τάσης της ΔΕΗ, ακόμη και την αντικατάσταση των συσκευών που υπέστησαν ζημιές λόγω της αυξομείωσης της τάσης του ρεύματος ή των διακοπών που δεν οφείλονται σε καιρικές συνθήκες.
Την ίδια στιγμή, η υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Τ. Μπιρμπίλη, με το νομοσχέδιο που παρουσίασε την περασμένη εβδομάδα στο Υπουργικό Συμβούλιο προχωρεί σε ανάλογες θεσμικές ρυθμίσεις και για τους υπόλοιπους (ιδιώτες) προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας.
Συγκεκριμένα και σύμφωνα με πληροφορίες του «Εθνους», ο κ. Βασιλάκος σε συνεργασία με τον κ. Ζερβέα ξεκίνησαν από την αρχή του χρόνου την αποστολή επιστολών προς τον κ. Ζερβό, προκειμένου η ΔΕΗ να αναλάβει συγκεκριμένες δεσμεύσεις, υποχρεώσεις και όρους αποζημίωσης των καταναλωτών. Μάλιστα, ο πρόεδρος της ΡΑΕ κατέστησε σαφές ότι ούτως ή άλλως αυτό θα το πράξει μέσα από τον Κώδικα Διαχείρισης Δικτύου, οπότε θα είναι και ουσιαστικά θεσμοθετημένη διαδικασία.
Ο πρόεδρος της ΔΕΗ ανταποκρίθηκε θετικά, αν και υπάρχει μια διάσταση απόψεων ως προς το ύψος της αποζημίωσης. Προτείνει για τις μονοφασικές παροχές ανώτατη αποζημίωση ανά συμβάν και καταναλωτή 300 ευρώ και για τις τριφασικές 400 ευρώ. Ο Συνήγορος του Καταναλωτή προτείνει τουλάχιστον 500 ευρώ, ποσό για το οποίο συμφωνεί και ο πρόεδρος της ΡΑΕ, καλώντας τον κ. Ζερβό να το υιοθετήσει. Ετσι οι προϋποθέσεις για τους καταναλωτές, προκειμένου να αποζημιωθούν, μεταξύ άλλων είναι:
  • Οι βλάβες σε ηλεκτρικές συσκευές να έχουν προκληθεί εξαιτίας τυχαίας διακοπής του ουδετέρου του εναερίου ή υπόγειου δημόσιου δικτύου διανομής χαμηλής τάσης.
  • Ο καταναλωτής να ενημερώσει τη ΔΕΗ το συντομότερο δυνατό μέσα σε τέσσερις ημέρες υποβάλλοντας αίτηση.
  • Η ΔΕΗ να διερευνήσει τις αιτίες βλάβης ή αστοχίας υλικού για να χαρακτηρίσει «τυχαία» τη διακοπή. Θα παρέχει κάθε στοιχείο στον καταναλωτή.
  • Αν χρειαστεί, ο καταναλωτής θα διαθέσει για δύο ημέρες τις συσκευές στη ΔΕΗ πριν από την επισκευή τους.
  • Ο καταναλωτής μπορεί να προσκομίσει παραστατικό ηλεκτρολόγου που θα περιγράφει τη βλάβη και αν είναι δυνατόν ότι αυτή συνδέεται με υπέρταση, αλλά και το κόστος αποκατάστασης ή αντικατάστασης των συσκευών.
  • Η ΔΕΗ υποχρεούται να απαντήσει στις αιτήσεις εντός 15 ημερών και θα αποζημιώνει μέσα σε έναν μήνα.
  • Ο καταναλωτής θα υπογράφει δήλωση ότι θεωρεί πως το χρηματικό ποσό που εισπράττει είναι απολύτως εύλογο και σε αντιστοιχία με τη ζημιά που έχει υποστεί.
  • Τα ποσά θα αναπροσαρμόζονται ετησίως ανάλογα με την πορεία του μέσου δείκτη τιμών καταναλωτή.
  • Η ΔΕΗ θα προχωρήσει στην έκδοση ενημερωτικού υλικού γι' αυτήν τη διαδικασία.
Σημειώνεται ότι μέχρι τώρα νοικοκυριά κι επιχειρηματίες, για να διεκδικήσουν αποζημιώσεις από τη ΔΕΗ, έπρεπε να προσφύγουν στα δικαστήρια. Οι καταγγελίες που έχει δεχτεί η ΡΑΕ και ο Συνήγορος του Καταναλωτή είναι εκατοντάδες κάθε χρόνο.
Θα αποζημιώνονται και επιχειρηματίες
Για εμπορεύσιμα προϊόντα που χαλάνε
Ρυθμίσεις ώστε να αποζημιώνονται και οι καταναλωτές, αλλά κυρίως οι επιχειρηματίες και για τα προϊόντα τους, ετοιμάζει σύμφωνα με πληροφορίες η ΡΑΕ. Πηγές αναφέρουν στο «Εθνος» ότι ο πρόεδρος της Αρχής, Ν. Βασιλάκος, στον Κώδικα Διαχείρισης Δικτύου, που ετοιμάζει, προχωρεί και στην πρόβλεψη καταβολής αποζημίωσης και για τα προϊόντα, τα οποία χαλάνε μετά τη διακοπή ηλεκτροδότησης ή την αυξομείωση της τάσης ρεύματος. Είναι εκατοντάδες οι περιπτώσεις εκείνες επιχειρηματιών που ζημιώνονται από τις βλάβες στο δίκτυο ηλεκτροδότησης όχι μόνο λόγω της καταστροφής των συσκευών, αλλά κι επειδή τα νωπά φρούτα, λαχανικά, κρέατα, τυροκομικά κ.λπ. τρόφιμα που εμπορεύονται, αλλοιώνονται με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τα διαθέσουν προς κατανάλωση. Η ΔΕΗ μέχρι τώρα δεν προχωρεί σε τέτοιες αποζημιώσεις.
ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΛΩΝΑΣ
ckolonas@pegasus.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-03-2011, 20:21
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές



Ίδωμεν .


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-03-2011, 22:00
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Όποιος πάρει 1Ε σφύρα μου κλέφτικα(ΔΕΗ)...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-03-2011, 22:27
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος πάρει 1Ε σφύρα μου κλέφτικα(ΔΕΗ)...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-03-2011, 22:34
krama22 Ο/Η krama22 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Crete
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Πραγματι... Δυσκολες οι αποζημειωσεις απο τη ΔΕΗ...

Εγω εχω ήδη ξεκινήσει δικαστικά εδω και ενα χρονο για κατι 2-ημερες και 3-ήμερες διακοπες με ζημιες.

Οχι οτι περιμενω να μου πληρώσουν τις ζημιές, ετσι για την τιμη των όπλων και γιατι πρεπει επιτελους να ζητάμε το δίκιο μας ως καλόι και ενεργοί πολίτες... (παντως μετα την προσφυγή δεν ξαναειχα προβλημα με διακοπες... Τυχαίο λέτε

Last edited by krama22; 12-03-2011 at 22:37.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-03-2011, 23:38
Fuji Ο/Η Fuji βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Βόλος - Σκόπελος
Μoto: BMW F650GS/DAKAR
Μηνύματα: 2,856
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος πάρει 1Ε σφύρα μου κλέφτικα(ΔΕΗ)...
΄

Κανονικά ...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-03-2011, 10:24
basilis76 Ο/Η basilis76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από krama22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματι... Δυσκολες οι αποζημειωσεις απο τη ΔΕΗ...

Εγω εχω ήδη ξεκινήσει δικαστικά εδω και ενα χρονο για κατι 2-ημερες και 3-ήμερες διακοπες με ζημιες.

Οχι οτι περιμενω να μου πληρώσουν τις ζημιές, ετσι για την τιμη των όπλων και γιατι πρεπει επιτελους να ζητάμε το δίκιο μας ως καλόι και ενεργοί πολίτες... (παντως μετα την προσφυγή δεν ξαναειχα προβλημα με διακοπες... Τυχαίο λέτε
καλα ξεμπερδεματα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-03-2011, 12:11
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος πάρει 1Ε σφύρα μου κλέφτικα(ΔΕΗ)...
Όχι ευρω..ούτε λεπτό δεν θα δώσουν
Για τα μάτια του κόσμου το κάνουν..
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-03-2011, 12:41
tsatsos Ο/Η tsatsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΓΑΒΑΛΟΥ
Μoto: BMW R 1200 RT
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Mην περιμενετε τιποτε.Η ΔΕΗ δεν αποζημιωνει τους καταναλωτες παρα μονο εαν εχουν τοποθετησει στον κεντρικο πινακα διακοπτη υπερτασης που για να τοποθετηθει θελει και αντικατασταση ηλεκτρικου πινακα εαν δεν εχει χωρο.Οσες εκθεσεις εχω κανει για να τις χρησιμοποιησουν πελατες μου που επαθαν ζημιες απο κομενο ουδετερο η υπερταση η ΔΕΗ δεν τις ελαβε υποψιν της..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-03-2011, 14:28
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Αποζημιώσεις ΔΕΗ για ζημιές σε καταναλωτές

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsatsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Mην περιμενετε τιποτε.Η ΔΕΗ δεν αποζημιωνει τους καταναλωτες παρα μονο εαν εχουν τοποθετησει στον κεντρικο πινακα διακοπτη υπερτασης που για να τοποθετηθει θελει και αντικατασταση ηλεκτρικου πινακα εαν δεν εχει χωρο.Οσες εκθεσεις εχω κανει για να τις χρησιμοποιησουν πελατες μου που επαθαν ζημιες απο κομενο ουδετερο η υπερταση η ΔΕΗ δεν τις ελαβε υποψιν της..
Αλλο ένα φούμαρο απ'ότι φαίνεται δηλαδή.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απάτη οι ειδικές συσκευές που υπόσχονται οικονομία στο λογαριασμό της ΔΕΗ spot Περιβάλλον 5 15-09-2010 16:21
ΔΕΗ-ΟΤΕ!!! jimm Ανέκδοτα 14 15-04-2010 22:22
Εκτεταμένες υλικές ζημιές από την έκρηξη στην Εθνική Ασφαλιστική wolferin Ελλάδα 2 28-12-2009 15:13
Ερωτηση για βαση iPhone σε Adv Benjamako Διάφορα 4 16-12-2009 11:04
Tο μειωμένο τιμολόγιο της ΔΕΗ ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 8 06-12-2009 16:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!