GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-08-2011, 09:49
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Επεσαν "τυχαια" προσφατα στα χερια μου ενα σετ ζαντολαστιχων διαστασεων 17μπρος, 17πισω απο ΚΤΜ 690 enduro, οπου ο τυπος το μετετρεπε σε motard.

Το μεγαλο στοιχημα ειναι να δω αν ταιριαζουν στο δικο μου μηχανακι, ωστε να εχω ενα 2ο σετ ζαντολαστιχων και να το χρησιμοποιω οταν δεν κανω χωμα και ειναι κριμα να χαλαω τα χωματινα λαστιχα.

Ετσι λοιπον μετα τις διακοπες θα ξεκινησω να δω αν γινεται να μπουν. Πατεντες σε τετοια πραγματα δεν χωρανε λογω υψηλου κινδυνου. Αν ομως μ ενα-δυο ανταλλακτικα μπορει να γινει η δουλεια θα τις καπαρωσω.

Απ οσους εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι ο συνδυασμος 17-17 δεν ειναι ο ιδανικος για το 950Super Enduro, αλλα ο 19-17 ειναι ο καλυτερος.

Ετσι και εφοσον τις παρω τελικα η μπροστινη ζαντα στο μακρινο μελλον θα μετατραπει σε 19 (αλλαζοντας μονο στεφανι και ακτινες).

Για να δουμε. Ειμαι πολυ περιεργος. Θα σας κραταω ενημερους. Μετα τις 22/8 ομως.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-08-2011, 09:55
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Λιάκο και εγω είχα μπει στο τρυπακι να εχω μοταρντ ζάντες
Και θυμαμαι οτι μου είχαι πει ο Ηλιας στην ΚΤΜ οτι ο καλύτερος συνδυασμός είναι 19-17
οτι αλλο δεν κολαέι με τίποτα
φυσικά και θελει πολύ προσοχή πατέντες και τα σχετικα δεν χωρανε...

ευχομαι τα καλύτερα...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-08-2011, 10:00
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Δαναε για να μπορεσει να κολλησει το 17-17 πρεπει να γινουν χοντρες μετατροπες στο μηχανακι. Μου τα εχει πει ενα παιδι απο την Λαρισα, οπου εχει μετατρεψει το SE σε motard. Αλλα δεν εχει κανενα νοημα αυτο το πραγμα.

Ετσι λοιπον θα προχωρησω σιγα-σιγα σ αυτον τον συνδυασμο. 19-17 δηλαδη.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-08-2011, 10:43
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE



Καλή επιτυχία Ηλία χωρίς επικινδυνότητα .


Reply With Quote
  #5  
Παλιό 05-08-2011, 10:50
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Αν οι διαστάσεις των στεφανιων είναι οι σωστές για την μηχανη σου, τότε οι ζάντες μπορούν να μπουν.
Απλά θέλει δουλίτσα.
Στη περίπτωση σου η θα μπουν κουτί η θα μπλεξεις άσχημα για να τις βάλεις.
Δεν πρέπει μόνο να ταιριάζουν οι άξονες αλλα κ το οφσετ στις δισκοπλακες, το ύψος που κάθονται οι δαγκανες κλπ.
Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με κάτι τέτοιο (αχ, τι μου θυμιζεις τώρα...) ήταν πριν 4-5 χρόνια που εχα βάλει σε ένα KTM950 adventure ζάντες απο superduke. Ενώ η πίσω μπήκε κουτί, η εμπρός μου έβγαλε λίγο την ψυχή μιας κ το superduke φορούσε 4πιστονες κ 320 δίσκους ενώ το adv φορούσε 298 με διπιστονες κ γλυστρες.
Άλλο οφσετ άλλο μέγεθος άλλες διαστάσεις...
Μόνο ο άξονας μπήκε κουτί. Η ρόδα όχι. Ήθελε άλλους αποστάτες μιας κ ήταν πιο φαρδιά.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-08-2011, 10:58
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Λοιπον, τα νεα δεν ειναι καλα.

Οσους ρωτησα μηχανικους και μη μου ειπαν οτι το βασικοτερο προβλημα ειναι η πισω ζαντα. Το κεντρο της 17αρας ειναι πιο στενο σε σχεση με το κεντρο του 950, οποτε εκει θα πρεπει να γινει ή μοντιφιά ή ν αλλαξω κεντρο.

Ισως να υπαρχει και προβλημα με την μπροστινη, αλλ 99% θα ταιριαζει ετσι οπως ειναι.

Επειδη ομως μ αυτα τα πραγματα δεν θελω να παιζω και επισης κεντρο θα ηθελα ν αλλαξω μονο στην μπροστινη, δεν θελω να ανεβει το κοστος τοσο ψηλα.

Ετσι το θεμα κλεινει και θα καταληξω σ ενα σετ ασφαλτινα λαστιχα ή Pirelli Scorpion Trail ή Continental TrailAttack, μιας και που τωρα ποια και οι δυο αυτες εταιρειες βγαζουν 21-18 διαστασεις γι αυτες τις ζαντες.


Ετσι, προς γνωσιν λοιπον και για οσους ενδιαφερονται.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-08-2011, 11:20
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Ζαντολαστιχα για ΚΤΜ950SE

Το καλύτερο που μπορείς να κανείς! Εχε υπ'οψιν ότι αν δεν αλλαζες κέντρο πίσω, το πιο πιθανό ήταν να μην ευθιγραμιζονται τα γρανάζια της αλυσίδας κ να είχες αδικαιολόγητη κ ασυμετρη φθορά σε αυτά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!