GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-11-2011, 18:15
I.K Ο/Η I.K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

Σε GS1200 μου πέταξε έξω το πρωτεύων μπουζί από το δεξί κύλινδρο.
Η αιτία ήταν ότι υπήρχε φθορά στα πάσα που βρίσκονται στην κεφαλή για να βιδώσει το μπουζί.
Το αποτέλεσμα είναι να μου ζητάει η BMW να αλλάξω όλη την κεφαλή, μαζί με τις βαλβίδες (πάνε πακέτο λέει). Τουτέστιν 1200-1400€ κόστος ανταλλακτικών, συν την όποια εργασία απαιτείται, χωρίς να μου δίνονται πολλές ελπίδες για δημιουργία νέων πάσων στην υπάρχουσα κεφαλή. Εκεί μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω, όπως και το προαναφερθέν δεξί πρωτεύων μπουζί!!!
Εγώ αυτό που θυμάμαι από τα παλιά χρόνια, όταν οι μηχανές ήταν μηχανές κι Ντούζος έκανε παρέα με το Γαρδέλη, ότι σ'αυτές τις περιπτώσεις γινόταν η χαρά της μούφας και η ευτυχία του κολαούζου.
Τα χρόνια περάσανε κι η τεχνολογία προχώρησε πολύ από τότε, αλλά από τη στιγμή που δεν καταφέραμε ακόμη να ξεπεράσουμε το "μπουζί" θα'πρεπε τουλάχιστον να είχαν βρει τον τρόπο να είναι τα πάσα του μπουζί λιγότερο σκληρά από τα πάσα της κεφαλής.
Εν κατακλείδι στο δια ταύτα: Είχε κάποιος φίλος με την ίδια μηχανή κάποιο παρόμοιο περιστατικό (για την BMW ήμουν ο πρώτος! "Δεν ξανάγινε" μου είπαν) που να το αντιμετώπισε με "ήπια αγωγή" όπως λένε οι γιατροί, κι αν τίθεται ζήτημα αξιοπιστίας εάν επισκευαστεί με κάποιον πατροπαράδοτο τρόπο εμπνευσμένο από το παρελθόν.
Στην επίσημη BMW με απέτρεψαν από αυτήν την κατεύθυνση θέτοντας ζήτημα αξιοπιστίας, λόγω "ισχυρότατων πιέσεων" όπως μου είπαν, που ασκούνται σ'εκείνη την περιοχή.
Δηλαδή στο ΧΤΖ 660 TENERE του '95, τι ασκούνται; "Ηπιότερες πιέσεις"; Εκεί πώς γίνονταν.
Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος που έχει πείρα από το συγκεκριμένο ζήτημα μου πει την άποψή του χωρίς "άλλα" κριτήρια πελατειακά, καταναλωτικά κλπ.

Υ.Γ Να σημειωθεί και να ληφθεί υπ'όψιν ότι η Κεφαλή του TENERE δεν κοστίζει 1200+€ και πωλείται χώρια από τις 5 βαλβίδες της.
Τυχαίο; Δε νομίζω!
Ή να υποθέσω ότι με 1200€ αγοράζω μια "άθραυστη" κεφαλή, που απλά αχρηστεύεται όταν τα πάσα της για το μπουζί φθαρούν;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-11-2011, 18:28
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

εγω φιλε μου θα σε ρωτησω τα εξεις ,για πιο λογο χαλασε το πασο,αλλαζες μονος σου μπουζι και εκανες ζημια ? εγινε στο συνεργειο και κοιτανε να σου το φορτωσουν ?καθε περιπτωση εχει τους λογους της,παντως νομιζω οτι λυσεις "μαιμου" σε εκεινο το σημειο ειναι λιγο παρακινδυνευμενες...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-11-2011, 18:29
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

αυτος που βιδωνε και ξεβιδωνε τα μπουζι να το πληρωσει!!γιατι εμεις στα συνεργεια αυτοκινητων μονο αν κανουμε μ******* χαλανε τα πασα στο μπουζι αλλα και παλι φτιαχνει!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-11-2011, 18:40
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

οτι σου ειπαν οι ποιο πανω... οι βολτες θα χαλασουν μονο οταν ο τριμ******* που σου αλλαξε τα μπουζι αυτο το στραβοβιδωσε και οχι τπτ αλλο αλλα επεμενε κι ολας ο περκεμες ααααα ρε κωθώνια που υπαρχουν και κανουν ζημιά στην τσεπη μας και οχι μονο..... Καλα ξεμπερδεματα...!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-11-2011, 19:05
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι σου ειπαν οι ποιο πανω... οι βολτες θα χαλασουν μονο οταν ο τριμ******* που σου αλλαξε τα μπουζι αυτο το στραβοβιδωσε και οχι τπτ αλλο αλλα επεμενε κι ολας ο περκεμες ααααα ρε κωθώνια που υπαρχουν και κανουν ζημιά στην τσεπη μας και οχι μονο..... Καλα ξεμπερδεματα...!!!

ΣΩΣΤΟΣ
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-11-2011, 19:13
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

Ασε την bmw και κυνήγα αυτόν που άλλαξε τα μπουζι
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 07-11-2011, 19:14
aleckan Ο/Η aleckan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: Αθηνα-Γαλατσι
Μoto: R1200GS Adv. (2010) VSTROM 650 (2005) VESPA PE 200 (1981)
Μηνύματα: 1,369
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

O παραπανω...μαστορας, η το στραβοβιδωσε ,η το ξεβιδωσε με πολυ ζεστο κινητηρα και τραβηξε το σπειρωμα του καπακιου μαζι με το μπουζι...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 07-11-2011, 19:17
dim1150gsa Ο/Η dim1150gsa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

φιλε μου μην ανχωνεσαι.μηχανουργειο κολαουζο καθαρισμα και εισαι ετοιμος.απλα οταν ειμαστε εξω απο τον χορο μπορουμε και λεμε το μακρυ μας και το κοντο μας.η κεφαλη ειναι η τελευταια κινηση.κανε τα ευκολα και μετα βλεπεις.ενα απλο σπειρωμα ειναι στην τελικη
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 07-11-2011, 19:28
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

Η ζημιά έγινε το πώς???θα το βρεις με τον καιρό. Να απευθυνθείς σε ένα μηχανουργείο. Πιστεύω ότι θα σου δώσουν την λύση. Δηλ στα αυτοκίνητα δεν έχουμε υψηλές πιέσεις.
Γνώριζα έναν στην Πετρούπολη. Θα ψάξω να δώ εάν ακόμη το έχει ανοικτό…….
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 07-11-2011, 20:10
3ple black Ο/Η 3ple black βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μoto: BMW R1200 GS TRIPLE BLACK (2011)
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα στα πάσα του μπουζί; Πάει η κεφαλή!!!

Οπως προειπαν και συμφορουμιτες παραπανω...

Για να χαλασει το σπειρωμα οι μονοι τροποι ειναι ειτε να το στραβοβιδωσε οποιος αλλαξε τα μπουζι,ειτε να το ξεβιδωσε με "καυτη" την κεφαλη κ να τραβηξαν τα σπειρωματα ειτε να ηταν τοσο στοκος και οταν τα βιδωσε να κλωτσησε το στειρωμα απο υπερβολικη δυναμη στο σφιξιμο....

Μου ειχε τυχει μια παρομοια περιπτωση σε Renault 5 Turbo και η επισκευη εγινε χωρις καν να αφαιρεσουμε την κεφαλη απο το μοτερ (το συγκεκριμενο καπακι ειναι αλουμινιου)
Δεν θυμαμαι ακριβως πως το επισκευασε ο μηχανουργος που ηρθε στο συνεργειο αλλα η επισκευη ηταν πληρως επιτυχημενη και δεν υπηρχε θεμα κανενα.

Οσο για τις πιεσεις που σου λενε στο μαμα συνεργειο ειναι κουραφεξαλα....
Εχει πιεσεις αλλα δηλαδη τι πρεπει να πουμε για το Τurbo που ολοι ξερουμε ποσες παραπανω πιεσεις εχει και δεν ειχε προβλημα κανενα;;;;

Το συγκεκριμενο μοτερ δουλευε αψογα για 4 χρονια μεχρι που ο ιδιοκτητης του πουλησε το αυτοκινητο......

Ψαξου φιλαρακι σιγουρα καποιος μαγκας μηχανουργος θα στο επισκευασει με κοστος τουλαχιστον 40% μικροτερο (για να μην σουπω πως δεν πιστευω να σου παρει πανω απο 100-150€)

Βασικο οτι εργασια γινει να χρησιμοποιθει παρα πολυ γρασο για να μην επιτρεψει σε ρινισματα να μπουν στον κυλυνδρο και μετα να πεσει πολυ καλο καθαρισμα του κυλινδρου με βενζινη (που θα διαλυσει τυχον γρασο με ρινισματα που θα εχουν πεσει μεσα) και απειρο φυσημα του κυλινδρου με αερα για να διωξει οτι μπορει να εχει παραμεινει μεσα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Η Google ιδρύει με την CIA εταιρεία πρόβλεψης γεγονότων ralisp Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 5 23-10-2011 13:08
Υπάρχει πρόβλημα βενζίνης ;;;; gandalf Διάφορα 5 10-04-2011 13:02
ποιος τον κερναει μπυρες? man gs Χιούμορ 19 01-03-2011 08:18
Όποιος καταλάβει τι λέει-κερδίζει σουβλάκι και μπύρα benko Αστεία Video 4 18-01-2011 22:36
Σταρόβας - Λέει τραγούδι του Κ. Μακεδόνα σε ρώσικα, γαλλικά, τούρκικα και αφρικανικα! zastava Χιούμορ 2 21-10-2009 12:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:24.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!