GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-06-2011, 22:21
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή KLR 250 ή DR 250

Ως γνωστόν έχω βάλει αγγελία να πουλήσω το Bandit, αρχικά διότι εξελειπε ο λόγος που το ήθελα....τώρα μου την έχει δώσει οριστικά με τις διαρκείς αυξήσεις τελών κι ασφαλίστρων.

Σκέφτομαι να κατεβώ σε κυβισμό, μέχρι 250 και προτιμώ εντουράκι...με τα σκούτερ δεν τα πάω καλά.

Τα 2 μοντέλα του τίτλου είναι πιό κοντά σε αυτό που σκέφτομαι και δε με ενδιαφέρει η παλαιότητά τους. Οσο πιό φτηνά τόσο καλύτερα, αλλωστε έχω καταπληκτικό μηχανικό.

τα είχε κάποιος φίλος συμφορουμίτης; θα τα βολευτώ για τις μετακινήσεις μου εντός Αθηνών; από θέμα κατανάλωσης ξέρει κανείς; κοιτάζω και σε άλλα φόρουμ για πληροφορίες αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-06-2011, 22:33
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως γνωστόν έχω βάλει αγγελία να πουλήσω το Bandit, αρχικά διότι εξελειπε ο λόγος που το ήθελα....τώρα μου την έχει δώσει οριστικά με τις διαρκείς αυξήσεις τελών κι ασφαλίστρων.

Σκέφτομαι να κατεβώ σε κυβισμό, μέχρι 250 και προτιμώ εντουράκι...με τα σκούτερ δεν τα πάω καλά.

Τα 2 μοντέλα του τίτλου είναι πιό κοντά σε αυτό που σκέφτομαι και δε με ενδιαφέρει η παλαιότητά τους. Οσο πιό φτηνά τόσο καλύτερα, αλλωστε έχω καταπληκτικό μηχανικό.

τα είχε κάποιος φίλος συμφορουμίτης; θα τα βολευτώ για τις μετακινήσεις μου εντός Αθηνών; από θέμα κατανάλωσης ξέρει κανείς; κοιτάζω και σε άλλα φόρουμ για πληροφορίες αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη!
Kαι τα δύο είναι μια χαρά Γιάννη, και εγώ βολευτεί πολύ το ΤΤR, αλλά το κόστος μηχανικού είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί μιας και είναι πολύ απλά στην συντήρησή τους, το θέμα είναι τι ανταλλακτικά θα θέλουν.
Λάστιχα, αλυσιδογράναζα, καμιά δισκόπλακα, καμιά ντίζα, τα περισσότερα από αυτά που κυκλοφορούν είναι χρέπια και οι ιδιοκτήτες τους τα έχουν παρατημένα, υπολόγισε 300-500 ευρώ για να τα "μαζέψεις".
Με το TTR πάντως κάνω 280-300χλμ. με 14 λίτρα βενζίνης και με βολεύει μέσα στην Αθήνα πολύ περισσότερο από το GS.

Last edited by frits; 29-06-2011 at 22:34.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-06-2011, 22:45
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
....μέχρι 250 και προτιμώ εντουράκι...με τα σκούτερ δεν τα πάω καλά.

Συμφωνω 100% με την αποψη σου !!!

Ιδιο θεμα περιπου ειχε ανοιξει παλαιοτερα ο φιλος frits.
Για ψαξε να το βρεις στα θεματα που εχει ανοιξει και θα βρεις αρκετες απαντησεις σε αυτο που ρωτας !!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-06-2011, 22:48
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Tι συνγχρονισμος..... !!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-06-2011, 22:51
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Είχα και τα δύο. Άριστες εντυπώσεις, αν και νιώθω λίγο αλλοτριωμένος απο την εικοσαετία που πέρασε για να εισέλθω και σε λεπτομέρειες. Τότε μου φαίνονταν "εργαλεία", σήμερα μάλλον θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ σκούτερ μεσαίου κυβισμού για τη πόλη. Ήσουν βέβαια σαφής για την απαρέσκεια σου στη κατηγορία αυτή, οπότε τα εντουράκια ίσως να είναι και μονόδρομος.Πιθανότατα θα τα βρεις σε πολύ χαμηλές τιμές και μάλλον "κουρασμένα". Κοινώς, δύσκολα θα αποφύγεις σε πρώτη φάση να βάλεις το χέρι στη τσέπη για ψιλομαζέματα. Αν πάλι δεν τίθεται θέμα αισθητικής, νομίζω ότι το AX - NX βολεύουν καλύτερα για αστικές μετακινήσεις. Δεν τα είχα, όμως άνθρωποι εμπιστοσύνης που τα είχαν ήταν κατηγορηματικοί.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-06-2011, 23:04
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Είχα πρν χρόνια οδηγήσει ένα AX κι αυτό που με είχε ξενίσει ήταν ότι έπρεπε να ανεβούν αρκετά οι στροφές για να αρχίσει να τσουλάει. Είναι το ίδιο και στα άλλα δύο; φαντάζομαι βέβαια ότι συνηθίζεται...

το ttr δεν είναι με μανιβέλα;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-06-2011, 23:22
κωστης Ο/Η κωστης βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: λευκωσια
Μoto: Honda Africa Twin 750
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

yamaha xt400 artecia δεν σπαει δεν χαλαει 20km to λιτρο.μιζα μανιβελα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-06-2011, 23:24
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

κι εγω κανενα xt θα προτεινα.τιμια λυση και σιγουρα πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο 250αρακι.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-06-2011, 23:25
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Μιλάω για μέχρι για 249 κυβικά διότι από κεί και πάνω και μέχρι 900 το ασφάλιστρο είναι το ίδιο.
Θα μειώσω τα πάγια έξοδά μου και θα μου κλάσουν τον μπούτσον!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-06-2011, 23:28
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: KLR 250 ή DR 250

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα πρν χρόνια οδηγήσει ένα AX κι αυτό που με είχε ξενίσει ήταν ότι έπρεπε να ανεβούν αρκετά οι στροφές για να αρχίσει να τσουλάει. Είναι το ίδιο και στα άλλα δύο; φαντάζομαι βέβαια ότι συνηθίζεται...

το ttr δεν είναι με μανιβέλα;
Όλα έχουν μίζα και κάποιες εκδόσεις έχουν και μανιβέλα...
Επειδή έψαχνα κανένα τρίμηνο να σε προειδοποιήσω ότι δεν είναι εύκολη δουλειά, θα φλομώσεις στα ρημάδια θέλει προσοχή μην πετάξεις τα λεφτά σου.
Αν και δεν είσαι του χώματος κατά την γνώμη το καλύτερο 250άρι είναι το ΧR, δεν υπήρχε ούτε ένα με δακρυσμένο κινητήρα...(ελπίζω να μην διαβάσει ο GeorgeP.), αλλά είναι τα ακριβότερα και με σχετικά κοντό γρανάζωμα.

Το KLR έχει το πλεονέκτημα της υγρόψυξης, αλλά και πολλά προβλήματα.
Νομίζω ότι το DR είναι καλύτερο (μετά το XR) αλλά και αυτό είναι δυσεύρετο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:22.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!