GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Κόσμος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 07-03-2013, 00:41
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Υπερβολική ταχύτητα!

Στο Βραδεμβούργο σταμάτησαν αστυνομικοί έναν 63χρονο ανάπηρο επειδή είχε αναπτύξει "υπερβολική" ταχύτητα με το αναπηρικό καρότσι. Σύμφωνα με το δημοσίευμα τον υποχρέωσαν να σπρώξει το καρότσι μέχρι το σπίτι του.


Το καρότσι πέρασε δίπλα από σταματημένο περιπολικό κι οι αστυνομικοί έτρεξαν και τον σταμάτησαν διότι πήγαινε με περισσότερα από τα επιτρεπτά 6χλμ/ώρα, πάνω από τα οποία απαιτείται ασφάλεια αστικής ευθύνης. Ο 63χρονος δε διέθετε την ασφάλιση διότι σύμφωνα με τον κατασκευαστή το καρότσι δε μπορούσε να αναπτύξει μεγαλύτερη ταχύτητα. Οι αστυνομικοί δε δέχτηκαν τη "δικαιολογία" και του απαγόρεψαν να συνεχίσει το δρόμο του με το όχημα.

Ο εκπρόσωπος της αστυνομίας επιβεβαίωσε την πληροφορία στην ερώτηση της WELT για το ότι οι συνάδερφοί του σταμάτησαν τον 63χρονο, αλλά δεν ξεκαθάρισε αν του ζήτησαν να πάει σπίτι του με τα πόδια. Πρόσθεσε πως από τη στιγμή που ο 63χρονος ανάπηρος δε γνώριζε πόσο γρήγορα μπορεί να πάει το όχημά του θα ήταν ανεύθυνο να τον αφήσουν να συνεχίσει. Σε τεστ που έγινε αποδείχθηκε ότι το καρότσι μπορούσε να πάει με τη διπλάσια ταχύτητα από αυτή που δίνει ο κατασκευαστής.

Ο εκπρόσωπος πρόσθεσε ότι το περιστατικό ήταν ατυχές και για τις δύο πλευρές.



Brandenburg : Zu schnell – Polizei jagt Behinderten aus Rollstuhl - Nachrichten Panorama - DIE WELT


Αν απορούμε γιατί οι Γερμανοί έχουν κράτος κι εμείς όχι.......

Πριν αρκετό καιρό, έκανα βόλτα στην Ερμού, όταν ένας "άνετος" μπήκε με το σκούτερ στον πεζόδρομο κι ανέβαινε προς Σύνταγμα. Ενας αστυνομικός με έναν δημοτικό αστυνόμο τον σταμάτησαν. Απλά τον κατέβασαν κι ο τύπος συνέχισε σπρώχνοντας το σκούτερ. Οταν τους ρώτησα αν υπάρχει πρόστιμο για την κίνηση στον πεζόδρομο μου είπαν ναι κι είναι 200 ευρώ. Οταν τους ρώτησα γιατί δεν το βεβαίωσαν μου είπαν ότι είναι κρίμα μέσα στην κρίση να ρίξουν 200 ευρώ πρόστιμο. Τα συμπεράσματα δικά σας....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 07-03-2013, 01:48
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Καλά τα λες..μάλλον εγώ έπεσα στη περίπτωση.....και θα φάω κλήση για υπερβολική ταχύτητα με 102χλμ/ώρα με όριο 70....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 07-03-2013, 01:58
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λες..μάλλον εγώ έπεσα στη περίπτωση.....και θα φάω κλήση για υπερβολική ταχύτητα με 102χλμ/ώρα με όριο 70....
Και εγω!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 07-03-2013, 02:06
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω!!!
Περαστικά μας Μιχάλη...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 07-03-2013, 11:40
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω!!!
Στη μια ρόδα ή στις δυο ήσουν;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 07-03-2013, 13:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Εφαγα κι εγώ το καλοκαίρι μία στη Λαυρίου με το αυτοκίνητο, με όριο 80 είχα 109 νομίζω σύμφωνα με το ραντάρ. Οσο κι αν με χάλασε, είναι ο μόνος τρόπος να έχουμε το νου μας. Αν όχι, τρώμε το πρόστιμό μας και τελειώνει, ίσως σε βάθος χρόνου βάλουμε μυαλό!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 07-03-2013, 13:16
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφαγα κι εγώ το καλοκαίρι μία στη Λαυρίου με το αυτοκίνητο, με όριο 80 είχα 109 νομίζω σύμφωνα με το ραντάρ. Οσο κι αν με χάλασε, είναι ο μόνος τρόπος να έχουμε το νου μας. Αν όχι, τρώμε το πρόστιμό μας και τελειώνει, ίσως σε βάθος χρόνου βάλουμε μυαλό!
Σωστός

σε μια χώρα που τα εκκλησάκια στους δρόμους είναι περισσότερα από τις πινακίδες, ο μόνος τρόπος είναι αυτός ..
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 07-03-2013, 15:34
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Σωστοί νόμοι και μα τηρούνται αλλα ούτε στη Γερμανία ούτε σε καμία πολιτισμένη χώρα δε θα είχαν 80 χιλιόμετρα όριο σε δρόμο 2 λωρίδων με νησίδα ούτε 70 στη μεγάλη ευθεία της κατεχακης και οι μπατσοι δε στήνονται εκεί παρά μόνο σε είσοδο χωριού η εκεί που πραγματικά τα όρια έχουν σημασία ,μετά απο όλα αυτά ειναι φυσικό να γράφουμε τα όρια στα παλιά μας παπούτσια όπως φυσικά και τα όργανα της τάξης την κυκλοφοριακή αγωγή

Last edited by AKIS_21; 07-03-2013 at 15:35.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 07-03-2013, 16:15
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστοί νόμοι και μα τηρούνται αλλα ούτε στη Γερμανία ούτε σε καμία πολιτισμένη χώρα δε θα είχαν 80 χιλιόμετρα όριο σε δρόμο 2 λωρίδων με νησίδα ούτε 70 στη μεγάλη ευθεία της κατεχακης και οι μπατσοι δε στήνονται εκεί παρά μόνο σε είσοδο χωριού η εκεί που πραγματικά τα όρια έχουν σημασία ,μετά απο όλα αυτά ειναι φυσικό να γράφουμε τα όρια στα παλιά μας παπούτσια όπως φυσικά και τα όργανα της τάξης την κυκλοφοριακή αγωγή

Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό! και έναυσμα για συζήτηση. Ολοι μας αναρωτιόμαστε ποιός είναι ο λόγος που σε κλειστό αυτοκινητόδρομο το ανώτατο όριο είναι 130 σε κάποια σημεία αν δεν κάνω λάθος.

Στη Λαυρίου ο αστυνομικός στην ερώτησή μου για το όριο των 80 χλμ μου είπε ότι γίνονται συχνά ατυχήματα λόγω διέλευσης ζώων από παρακείμενες στάνες.

Οσον αφορά τα όρια...... ο λόγος είναι...... εισπρακτικός προφανώς. Τίθεται όμως ένα θέμα! Οτι με βάση τη δική μας συμπεριφορά - κι ας το περιορίσουμε στο τιμόνι - διαμορφώνουν τη μετέπειτα συμπεριφορά τους και τα παιδιά. Οταν μας βλέπουν να "γράφουμε" συνεχώς τα όρια, το ίδιο θα κάνουν κι αυτά αργότερα, ακόμη κι αν κάποτε αυτά εξορθολογιστούν. Κι ενώ εμείς τώρα έχουμε έστω μιά δικαιολογία για να μη σεβόμαστε, τα παιδιά θα έχουν πάρει ένα κάκιστο μάθημα.....Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, κάποιες σκέψεις κάνω....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 07-03-2013, 16:22
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Υπερβολική ταχύτητα!

εναι καλα ?

αρκη να σας πω οτι στην Κυπρο καταγκελθηκε οδηγος ποδηλατου με ενδηξη 92 μηκρογραμαρια ενω το οριο εναι 19 κε στο εντηπο εκη που ελεγε αρ κυκλοφΟριας ελεγαι ΠΟΔΗΛΑΤΟ

τωρα στη Γερμανια αστα !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!