GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-07-2010, 16:18
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Red face Περί βαλβολίνης….

Αν και δεν ήθελα να το σχολιάσω στο σέρβις που έκανα στο μωρό μου (τον 4/2010) gs του 08 για τα 10000χιλ κλείνοντας και τα 2 χρόνια το πήγα στον γέρακα.

Είχα 11500χιλ, και μου δώσανε ένα χαρτί με τις εργασίες που θα κάνανε, μέσα σε όλες ήταν και η ρύθμιση βαλβίδων και η αλλαγή στις βαλβολίνες του σασμάν για πρώτη φορά μέχρι τις 10000χιλ μιας και κλείσαμε 2 χρόνια.

Αν και είναι σε άλλο κεφάλαιο μιας και καθόμουνα ποιο πέρα και κοίταγα, τις κεφαλές για να ρυθμίσουν βαλβίδες ουδέποτε τις ανοίξανε (by the way)

Έλα μου ντε που ούτε τις βαλβολίνες αλλάξανε! Και επειδή τώρα θέλω να φύγω για διακοπές Ελλάδα και μετά στας Ευρώπας θα τις αλλάξω αλόουν μιας και σε έλεγχο που έκανα η στάθμη τις βαλβολίνης στο σασμάν είναι λίγο κάτω.

Τι βάζω? 75/90 η κάτι σε 75/140 που λένε άλλοι για καλύτερα?

Και μιας και θα λύσω την αγάπη μου λέω να αλλά ξω και την πίσω.
Τώρα έχω 16500χιλ.

Παπακωνσταντίνου Γιάννης
6944 717271



Υ.Γ. Δεν ποστάρω το μήνυμα για να ξεκινήσει η όποια κουβέντα περι καλών η κακών συνεργείων η για να καταγγείλω κάτι, ότι είδα είδα ότι συμπέρασμα έβγαλα – έβγαλα και είναι στο μυαλό μου.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-07-2010, 17:15
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν ήθελα να το σχολιάσω στο σέρβις που έκανα στο μωρό μου (τον 4/2010) gs του 08 για τα 10000χιλ κλείνοντας και τα 2 χρόνια το πήγα στον γέρακα.

Είχα 11500χιλ, και μου δώσανε ένα χαρτί με τις εργασίες που θα κάνανε, μέσα σε όλες ήταν και η ρύθμιση βαλβίδων και η αλλαγή στις βαλβολίνες του σασμάν για πρώτη φορά μέχρι τις 10000χιλ μιας και κλείσαμε 2 χρόνια.

Αν και είναι σε άλλο κεφάλαιο μιας και καθόμουνα ποιο πέρα και κοίταγα, τις κεφαλές για να ρυθμίσουν βαλβίδες ουδέποτε τις ανοίξανε (by the way)

Έλα μου ντε που ούτε τις βαλβολίνες αλλάξανε! Και επειδή τώρα θέλω να φύγω για διακοπές Ελλάδα και μετά στας Ευρώπας θα τις αλλάξω αλόουν μιας και σε έλεγχο που έκανα η στάθμη τις βαλβολίνης στο σασμάν είναι λίγο κάτω.

Τι βάζω? 75/90 η κάτι σε 75/140 που λένε άλλοι για καλύτερα?

Και μιας και θα λύσω την αγάπη μου λέω να αλλά ξω και την πίσω.
Τώρα έχω 16500χιλ.




Υ.Γ. Δεν ποστάρω το μήνυμα για να ξεκινήσει η όποια κουβέντα περι καλών η κακών συνεργείων η για να καταγγείλω κάτι, ότι είδα είδα ότι συμπέρασμα έβγαλα – έβγαλα και είναι στο μυαλό μου.
Να βαλεις αυτο που λεει η μαμα και τιποτε άλλο!! αν θελεις τα μεγιστα βαζεις 100% συνθετικη βαλβολινη (για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αν περαεεις το διαστημα αλλαγης της)) παλι στο ιξωδες που λεει η μαμα!! Το 75/90 μπορεις να το κανεις 75/95!
Το 75/140 ειναι υπερβολη διοτι δεν θα φτασει ποτε η εξωτερικη θερμοκρασια στους 70 βαθμους Κ οπου και θα χρειαστεις τις ιδιοτητες του 140!!!
Η 75/90 ¨η 95 σε καλυπτει απο -20 εως και +50 βαθμους!! Αυτο που πρέπει να προσεξεις ομως ειναι οι προδιαγραφες κατα ΑΡΙ, GL4 ¨η GL5. το γραφει το βιβλιο ομως και αυτη που συνιστα να παρεις!!

Αν θελεις σου συστηνω και μαρκα με 11-13ε το λιτρο 100% συνθετικη!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-07-2010, 20:42
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Σε παλιο ποστ ο γιαννης απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ εβαλε 75-140 οτι ειχε περισεψει απο την αλλαγη στο κιβωτιο.Εγω στα 40000 χλμ που αλλαξα και εκανα ερωτηση στο παλικαρι που με το κοιταξε μου ειπε οτι ειναι υπερβολη το 75-140 για τα ελληνικα δεδομενα.Τελικα επιλεξαμε την λυση που αναφερει παραπανω ο George P.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-07-2010, 21:03
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

να βαλεις 75/90 GL5 SAXO στο διαφορικο λεμε!στο σασμαν 75/90παλι το ιδιο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-07-2010, 10:16
Alfa7 Ο/Η Alfa7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Μoto: BMW R? - DRZ Motard-YP400
Μηνύματα: 643
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Τα άλλαξα και γω χθες μετά από σχετικό ψάξιμο.
Ο φίλος GeorgeP τα λεει καλά βάλε multi 75/90 ρευστότητας GL5, πάρε 100% συνθετική, στοιχίζει περί τα 15-20€/lt, θα χρειαστείς ένα λιτράκι ακριβώς....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-07-2010, 10:21
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος αλλά με το λιτράκι που αναφέρεται, γεμίζετε το διαφορικό και το σαζμάν μαζί....
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-07-2010, 12:05
vtheo Ο/Η vtheo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Π.Φάληρο,Αττικής
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 1,343
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Ενημερωτικά πάντως η Βαλβολίνη που συνιστά η BMW και βάζουν τα εξουσιοδοτομένα είναι αυτή η οποία έχει τις προδιαγραφές που πολύ σωστά σου έγραψαν οι προλαλήσαντες.Χρησιμοποιείς περίπου 780ml με 800ml για το σαζμάν.Έχεις την μηχανή σε όρθια θέση και όταν συμπληρώνεις και δεις ότι δακρύζει σταματάς αυτό θα συμβεί στα 780ml με 800ml.
Την υπόλοιπη βαλβολίνη αν έχεις πάρει 1l μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για το διαφορικό παίρνει περίπου 180 ml.Και είσαι κομπλέ.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-07-2010, 12:43
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vtheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωτικά πάντως η Βαλβολίνη που συνιστά η BMW και βάζουν τα εξουσιοδοτομένα είναι αυτή η οποία έχει τις προδιαγραφές που πολύ σωστά σου έγραψαν οι προλαλήσαντες.Χρησιμοποιείς περίπου 780ml με 800ml για το σαζμάν.Έχεις την μηχανή σε όρθια θέση και όταν συμπληρώνεις και δεις ότι δακρύζει σταματάς αυτό θα συμβεί στα 780ml με 800ml.
Την υπόλοιπη βαλβολίνη αν έχεις πάρει 1l μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για το διαφορικό παίρνει περίπου 180 ml.Και είσαι κομπλέ.

Μακριά από Castrol, ούτε να τα βλέπω δεν θέλω….
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-07-2010, 12:51
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν και είναι σε άλλο κεφάλαιο μιας και καθόμουνα ποιο πέρα και κοίταγα, τις κεφαλές για να ρυθμίσουν βαλβίδες ουδέποτε τις ανοίξανε (by the way)

Έλα μου ντε που ούτε τις βαλβολίνες αλλάξανε!

Παπακωνσταντίνου Γιάννης
6944 717271



Υ.Γ. Δεν ποστάρω το μήνυμα για να ξεκινήσει η όποια κουβέντα περι καλών η κακών συνεργείων η για να καταγγείλω κάτι, ότι είδα είδα ότι συμπέρασμα έβγαλα – έβγαλα και είναι στο μυαλό μου.
Και όμως θα πρέπει να μας πείς πως το αντιμετώπισες/αν.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-07-2010, 15:50
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Περί βαλβολίνης….

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως θα πρέπει να μας πείς πως το αντιμετώπισες/αν.
εκτιμώ ότι έχει δίκιο το aeriko......
θα θέλαμε να ακούσαμε μια τέτοια εμπειρία από το πολυδιαφημισμένο συνεργείο του γερακα.....ίσως βέβαια εάν ανοίξεις ξεχωριστό Θέμα μιας και το θέμα Βαλβολίνη είναι εξισου σημαντικο...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Περί λαδιών…. KRASOPATERAS Τεχνικά θέματα διάφορα 6 15-06-2010 21:04
Περί ψεκασμού (injection) !!!!!!!!!!!!!!!. riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 16 29-06-2009 15:11
Περί ελαστικών leonidas Τεχνικά θέματα διάφορα 19 29-06-2009 01:16
Περί ασφάλειας΄....!!!!! riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 5 19-01-2009 11:19
Περί ανάφλεξης Vakalos Τεχνικά θέματα διάφορα 2 14-12-2008 18:19


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!