GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-04-2013, 15:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Γερμανικές αποζημιώσεις...

το θέμα έγινε ξανά επίκαιρο, μέσω αυτή τη φορά της κυβέρνησης. Κανείς δε μπορεί να προδικάσει τι θα γίνει και πότε, ας μην ξεχνάμε ότι ο Γκένσερ, ως ένας από τους υπογράφοντες του συμφώνου 2+4 λέγεται ότι αναστέναξε με ανακούφιση όταν η συμφωνία έγινε με αυτό τον τρόπο και τυπικά δεν υπεγράφη σύμφωνο ειρήνης, ακριβώς για την αποφυγή αποζημιώσεων.

Zwei-plus-Vier-Vertrag – Wikipedia

Τα διεθνή δικαστήρια επίσης αναγνωρίζουν ότι αιτήματα αποζημιώσεων μπορούν να εκδικαστούν μόνο σε γερμανικά δικαστήρια, θυμηθείτε τη δίκη για το Δίστομο στην Ιταλία.....


Τέλος πάντων θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις ενέργειες της κυβέρνησης. Στο διεθνή τύπο ήδη ακούμε τα γνωστά περί ζητιανιάς.....


το παρακάτω λινκ είναι για συλλογή υπογραφών για να γίνει το αίτημα για αποζημιώσεις κι επιστροφή του αναγκαστικού δανείου....




WW-II German Reparations

Last edited by ortho; 14-04-2013 at 15:34.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-04-2013, 15:17
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Μακάρι να είχε αποτέλεσμα ...


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-04-2013, 21:27
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Δεν μιλαμε για τις πολεμικες αποζημιωσεις αλλα για το κατοχικο δανειο που πηρε ο Χιτλερ και το οποιο αποπληρωνε η γερμανια μετα τον πολεμο και αποτομως σταματησε.
Οι αποζημιωσεις δεν υφιστανται διοτι η ελλαδα το 1960 προκειμενου να παρει ενα δανειο 300+ εκατομμυριων μαρκων αποποιηθηκε αυτου, το κατοχικο δανειο ομως ειναι αλλη ιστορια η οποια βαινει προς ενεργοποιηση.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-04-2013, 21:45
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Αυτό με τις αποζημειώσεις και το δάνειο απότους Γερμανούς Γιώργο δεν το έχω ακούσει, είχε υπάρξει ένα θέμα με τον Καραμανλή τον σένιορ, το οποίοι όμως έχει διαψευσθεί και από τους Γερμανούς τελικά. Και που είναι αυτά τα έγγραφα που το αποδεικνύουν ότι έχουμε αποποιηθεί αυτά; Πιό προβληματικές μου φαίνονται οι προβλέψεις του συμφώνου 2+4.

Οψόμεθα! Σε κάθε περίπτωση θα είναι ένα καλό "χαστούκι" στους Γερμανούς ακόμη και να κινηθεί η διαδικασία ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Εχω ακούσει και την άποψη ότι αυτές οι απαιτήσεις μας πρέπει να εγγραφούν στον προϋπολογισμό.....


Απ΄'οτι έχω διαβάσει δύο δόσεις αποπλήρωσε ο Χίτλερ και μετά το δάνειο έγινε έντοκο.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-04-2013, 22:06
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τις αποζημειώσεις και το δάνειο απότους Γερμανούς Γιώργο δεν το έχω ακούσει, είχε υπάρξει ένα θέμα με τον Καραμανλή τον σένιορ, το οποίοι όμως έχει διαψευσθεί και από τους Γερμανούς τελικά. Και που είναι αυτά τα έγγραφα που το αποδεικνύουν ότι έχουμε αποποιηθεί αυτά; Πιό προβληματικές μου φαίνονται οι προβλέψεις του συμφώνου 2+4.

Οψόμεθα! Σε κάθε περίπτωση θα είναι ένα καλό "χαστούκι" στους Γερμανούς ακόμη και να κινηθεί η διαδικασία ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Εχω ακούσει και την άποψη ότι αυτές οι απαιτήσεις μας πρέπει να εγγραφούν στον προϋπολογισμό.....


Απ΄'οτι έχω διαβάσει δύο δόσεις αποπλήρωσε ο Χίτλερ και μετά το δάνειο έγινε έντοκο.
ξεχωρισε τα.......αναγκαστικο κατοχικο δανειο και πολεμικες αποζημιωσεις.

Το πρωτο υφισταται ως εχει και συνηφθει το 1942 μεταξυ χιτλερ και Τσολακογλου και αφορα χρημα και χρυσο και οπως λες κι εσυ μονον δυο δοσεις πληρωθηκαν απο τον Χιτλερ διοτι μετα εχασε τον πολεμο. Καπου στα 74δις ευρο ειναι το σημερινο υπολοιπο του δανειου αυτου.....υπαρχουν και τα σχετικα χαρτια υπογραμμενα απο την Ναζιστικη Κυβερνηση και τον Τσολακογλου και τα οποια ειχε φερει στην δημοσιοτητα ο Χαρδαβελας αλλα κι εσυ μπορεις να αναζητησεις στο Γενικο αρχειο του Κρατους στο Ψυχικο.
Οι πολεμικες αποζημιωσεις ειναι αλλο θεμα για το οποιο ο σενιορ Καραμανλης ειχε κανει συμφωνια με τον Αντεναουερ το 1960 οτι δεν θα τις κανει απαιτειτες αν η Γερμανια δωσει δανειο στην Ελλαδα 380 εκατομυριων μαρκων δια την βιομηχανοποιηση της. Ο αντεναουερ δεχτηκε. Οι γερμανοι λενε οτι υπαρχουν χαρτια της συμφωνιας αυτης ωστοσο κανεις ποτε δεν τα ειδε. Λογικο βεβαια για την τοτε εποχη αλλα σημερα?

Τα παντα για το κατοχικο δανειο εδω http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=357566στο οποιο περιεχονται και τα σχετικα εγγραφα.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-04-2013, 22:40
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

... τράπεζα της ανατολίας
έλληνες ομογενείς
τεράστια κοιτάσματα πλούτου
....
και τώρα αυτό.
Κάτι μου θυμίζει...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-04-2013, 22:53
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από babisadve Εμφάνιση μηνυμάτων
... τράπεζα της ανατολίας


έλληνες ομογενείς
τεράστια κοιτάσματα πλούτου
....
και τώρα αυτό.
Κάτι μου θυμίζει...

Καμια σχεση τα παραπανω με το αναγκαστικο κατοχικο δανειο. Αν ανοιξεις το λινκ που παραθετω πιο πανω θα δεις και τα σχετικα εγγραφατης τραπεζης Ελλαδος.

Μπορεις να δεις και το παρακατω βιντεο οπου παρουσιαζονται ολα τα σχετικα επισημα εγγραφα....ειναι 12 λεπτα κι ειναι πολυ ενδιαφερον.
http://folders.skai.gr/main/theme?locale=el&id=207

κι εδω στην σημερινη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ το σχετικο αρθρο της ιδιας δημοσιογραφου που εκανε την ερευνα και στο βιντεο πιο πανω.
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/04/2013_493714

Last edited by GeorgeP; 14-04-2013 at 22:57.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-04-2013, 23:01
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Να μην ξεχνάμε ποτέ ότι η χώρα μας υπέστη της μεγαλύτερες καταστροφές στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Είχε δε και τα περισσότερα θύματα( σε αναλογία πληθυσμού). Επίσης είχε παγκόσμιο (φαινόμενο) τετραπλή κατοχή.
Η Γερμανία πρέπει κάποτε να αποζημιώσει.
Αυτά για επαίτες και ζητιάνους είναι τα γνωστά παπαγαλάκια.
Και επιτέλους επειδή αγοράσατε Γερμανικό κατασκεύασμα μειωμένης αξιοπιστίας δεν σας δίδει και το δικαίωμα να είστε έστω και στο ελάχιστο υπέρ τους.

Ήταν είναι και θα παραμείνουν αγροίκοι, δολοφόνοι και απολίτιστοι.................
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-04-2013, 23:13
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Δεν ξέρω τι συμφώνησε ο Καραμανλής, κι αν το έχει κάνει πρέπει να υπάρχουν έγγραφα, κι αν όχι εδώ σίγουρα στη Γερμανία. Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει καμιά τέτοια συμφωνία, απλά οι Γερμανοί κρατάν τους δικούς μας διαχρονικά από τα παπάρια με τις μιζοδουλειές τους!


Κι απ'ότι λέει το άρθρο στην Καθημερινή οι Γερμανοί ισχυρίζονται ότι η συμφωνία που έκαναν με τον Καραμανλή ήταν προφορική! Πλάκα κάνουμε! Θέλουν να μας πουν ότι έδωσαν 300 εκ. μάρκα χωρίς μιά υπογραφή! Δεν τους έχω για τόσο μπακάληδες, άρα επιστρέφω στο αρχικό μου συμπέρασμα....

Διαβάστε παρακάτω, διασταύρωσα σε γερμανικές ιστοσελίδες κι έχω κρατήσει τα λινκ, είναι πρακτικά της γερμανικής Βουλής. Δώστε σημασία στα τονισμένα από μένα, μιλάμε για ετσιθελισμό χωρίς καν επιχειρήματα. Αν βρω κάποια στιγμή επαρκή χρόνο θα προσπαθήσω να μεταφράσω το πλήρες κείμενο.


Μετάφραση
Ο κοινοβουλευτικός Γενικός Γραμματέας του Υπουργείο Οικονομικών της Γερμανίας κ. Στέφεν Κάμπετερ (Steffen Kampeter) προς την τη βουλευτή Γκεζίνε Λετς (Gesine Letzsch, H ΑΡΙΣΤΕΡΑ)

Αξιότιμη κ. συνάδελφε,
Η ερώτησή σας

Απαντώ ως εξής:

Απάντηση στην ανοιχτή επιστολή των 66 Ελλήνων Αντιστασιακών δεν προβλέπεται.

Η απαίτηση για την επιστροφή του αναγκαστικού δανείου των 3,5. δισεκατομμυρίων δολαρίων στην Ελλάδα, είναι γνωστή στη γερμανική κυβέρνηση. Στην Ελλάδα έχουν κατά καιρούς γίνει αναφορές για τέτοιες απαιτήσεις, που έχουν ως αντικείμενο το ανοιχτό θέμα του ποσού που προέρχεται από την μετατροπή του και κοστολόγηση του μετά την επιβολή ενός σχετικού τόκου. Αυτό το αίτημα δεν αναγνωρίζεται από τη γερμανική κυβέρνηση.

Η απαίτηση για την αποζημίωση στο ποσό των 7,1 δισεκατομμυρίων ευρώ δεν ανακινήθηκε έως τώρα από πουθενά και δεν είναι γνωστή στη γερμανική κυβέρνηση.

Όσον αφορά το νομικό θέμα σχετικά με τις συνέπειες του Β΄ παγκοσμίου πολέμου και της κατοχής στην Ελλάδα, η γερμανική κυβέρνηση έχει πάρει σαφή θέση κατά την προηγούμενη κοινοβουλευτική περίοδο της γερμανικής βουλής.
Σας παραπέμπω συνεπώς στα έγγραφα με αριθμό 16/1634 και 16/10026.


Παλατίτσια 2/4/1944, οι Γερμανικές αποζημιώσεις και η οικονομική κρίση

Last edited by ortho; 14-04-2013 at 23:19.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 14-04-2013, 23:17
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Γερμανικές αποζημιώσεις...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια σχεση τα παραπανω με το αναγκαστικο κατοχικο δανειο...
δημοσιογραφου που εκανε την ερευνα και στο βιντεο πιο πανω.
Μάλλον εσύ απέχεις από αυτό που εγώ έθιξα.

Last edited by babisadve; 14-04-2013 at 23:19.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!