GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-11-2011, 10:32
sliv Ο/Η sliv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW GS 1200 Adventure 07
Μηνύματα: 933
Προεπιλογή ΙΚΑ...!!!!!

Πήγε σήμερα η γυναίκα μου στο ΙΚΑ Χαλανδρίου για να ρωτήσει ποτέ μπορεί να κάνει εμβόλιο το παιδί , μέχρι στιγμής τα πληρώναμε και τα κάναμε σε ιδιώτη γιατρό γιατί γενικά ξέραμε την κατάσταση που επικρατεί ....... Τα εμβόλια αυτά στοιχίζανε περίπου 45€ και ένα 30αρι ο γιατρός ......ΟΚ !!! Το εμβόλιο που θέλουμε να κάνουμε τώρα στοιχίζει 92€ και 30 = 120€ ...και είπαμε να κάνουμε μια προσπάθεια στο ΙΚΑ μιας και το πληρώνουμε κάθε μήνα και οι δυο....!!!!!

Η απάντηση της υπάλληλου για το ποτε μπορεί να γίνει το εμβόλιο ήταν ¨:

Μετά από δυο μήνες σε περίπτωση που δεν γίνει κάποια απεργία.... που εκεί θα υπολογίζουμε δυο μήνες έξτρα.....!!!!!

Στην ερώτηση ..μα τα εμβόλια των παιδιών δεν πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές ? η απάντηση ήταν: Τι να σας πω ...έτσι γίνεται εδώ...


Και η απορία μου είναι η εξής ......ΟΚ το ΙΚΑ δεν δουλεύει , δε δούλεψε ποτέ και ούτε θα δουλέψει...ας μην το εξετάσουμε γιατί και πως και ποιοι .........

Γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να μην το πληρώνουμε .....και να πάμε αλλού ...αν τα δίναμε σε ιδιωτική .....θα πλουτίζανε κάποιοι βέβαια..... αλλά τουλάχιστον θα υπήρχε υπηρεσία.......
Γενικά δεν είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων ...αλλά δεν δείχνει να δουλεύει αλλιώς......


ΥΓ. 2η περίπτωση - οδοντίατρος

Ερώτηση : μπορώ να κάνω ένα καθαρισμό ?
Απάντηση : θεωρητικά ναι ...αλλά πρακτικά όχι έχει χαλάσει το μηχάνημα ,
Στην ερώτηση ποτέ υπολογίζεται να φτιαχτεί ?

βάζω quiz
Απάντηση 1 : αύριο θα είναι σε λειτουργία
Απάντηση 2 : ο μηχανικός το φτιάχνει τώρα
Απάντηση 3 : δεν ξέρω τι να σας πω?


Ποία είναι η σωστή?

Ο νικητής θα πάρει Δώρο 10 μέρες αναρρωτική άδεια ...με την προϋπόθεση να βήξει μόνο μια φορά μπροστά στο ελεγκτή γιατρό..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Last edited by sliv; 30-11-2011 at 11:10.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-11-2011, 10:39
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sliv Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγε σήμερα η γυναίκα μου στο ΙΚΑ Χαλανδρίου για να ρωτήσει ποτέ μπορεί να κάνει εμβόλιο το παιδί , μέχρι στιγμής τα πληρώναμε και τα κάναμε σε ιδιώτη γιατρό γιατί γενικά ξέραμε την κατάσταση που επικρατεί ....... Τα εμβόλια αυτά στοιχίζανε περίπου 45€ και ένα 30αρι ο γιατρός ......ΟΚ !!! Το εμβόλιο που θέλουμε να κάνουμε τώρα στοιχίζει 92€ και 30 = 120€ ...και είπαμε να κάνουμε μια προσπάθεια στο ΙΚΑ μιας και το πληρώνουμε κάθε μήνα και οι δυο....!!!!!

Η απάντηση της υπάλληλου για το ποτε μπορεί να γίνει το εμβόλιο ήταν ¨:

Μετά από δυο μήνες σε περίπτωση που δεν γίνει κάποια απεργία.... που εκεί θα υπολογίζουμε δυο μήνες έξτρα.....!!!!!

Στην ερώτηση ..μα τα εμβόλια των παιδιών δεν πρέπει να γίνονται σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές ? η απάντηση ήταν: Τι να σας πω ...έτσι γίνεται εδώ...


Και η απορία μου είναι η εξής ......ΟΚ το ΙΚΑ δεν δουλεύει , δε δούλεψε ποτέ και ούτε θα δουλέψει...ας μην το εξετάσουμε γιατί και πως και ποιοι .........

Γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να μην το πληρώνουμε .....και να πάμε αλλού ...αν τα δίναμε σε ιδιωτική .....θα πλουτίζανε κάποιοι βέβαια..... αλλά τουλάχιστον θα υπήρχε υπηρεσία.......
Γενικά δεν είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων ...αλλά δεν δείχνει να δουλεύει αλλιώς......


ΥΓ. 2η περίπτωση - οδοντίατρος

Ερώτηση : μπορώ να κάνω ένα καθαρισμό ?
Απάντηση : θεωρητικά ναι ...αλλά πρακτικά όχι έχει χαλάσει το μηχάνημα ,
Στην ερώτηση ποτέ υπολογίζεται να φτιαχτεί ?

βάζω quiz
Απάντηση 1 : αύριο θα είναι σε λειτουργία
Απάντηση 2 : ο μηχανικός το φτιάχνει τώρα
Απάντηση 3 : δεν ξέρω τι να σας πω?


Ποία είναι η σωστή?

Ο νικητής θα πάρει Δώρο 10 μέρες αναρρωτική άδεια ...με ην προϋπόθεση να βήξει μόνο μια φορά μπροστά στο ελεγκτή γιατρό..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Η απαντηση "3"! Που βηχω???
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-11-2011, 10:52
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από black_hawk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απαντηση "3"! Που βηχω???
Μπροστά στον ελεγκτή γιατρό κύριε σας είπα.



Μα δεν είναι εδώ. Μου είπαν έχει άδεια. Και πότε θα γυρίσει...



1. Αύριο

2. Από Δευτέρα

3. Δεν γνωρίζω κύριε


Όποιος βρει την απάντηση κερδίζει επίσκεψη στα ιατρεία του ΟΑΕΕ.

Μετά αν σας δώσουν συνταγή για φάρμακα, μην περάσετε από φαρμακείο, διότι δεν την 'εκτελούν'.

Εκτελούν εσάς, που τολμήσατε να αρρωστήσετε.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-11-2011, 11:00
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-11-2011, 11:02
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Μα ποιος είπε ότι δε δουλεύει το Δημόσιο...

Όλα είναι άψογα...



















Έεεεερεεεε ξύλο που θέλουνε....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-11-2011, 11:20
platon Ο/Η platon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αγρίνιο
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Εγώ έχω βάλει σκοπό να παίρνω πίσω όσα περισσότερα λεφτά από αυτά που δίνω. Γράφω μέχρι και το φαρμακάκι που κάνει 1€.

Παιδίατρος στο ΟΑΕΕ, ωράριο 8-12, εμφανίζεται στο ιατρείο στις 9 καθημερινά και ουράααα απ'έξω, οι περισσότεροι απλά για να γράψουν φάρμακα/εμβόλια. 12 σχολάει και τους διώχνει όλους με σχόλιο "έχω και αυτούς του τεβε που μου τρώνε τη μέρα".
Ρε γα@@@@@ δεν σε έβαλε κανένας με το ζόρι στο τεβε, ούτε είναι κατώτεροι άνθρωποι αυτοί. Άσε που αν δεν ήσουν εκεί δεν θα σε ήξερε κανένας.
Ευτυχώς έφυγε ή την έδιωξαν και ησυχάσαμε. Τώρα πηγαίνουμε σε όποιον θέλουμε.

Έπρεπε να κάνω βιοψία θυρεοειδούς, την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο με παραπεμπτικό από ιατρό του δημοσίου, και πλήρωσα 110€ !
Το ίδιο για το 80% των εξετάσεων όταν ήταν η γυναίκα μου έγκυος.

Τι διάλο το πληρώνουμε το ####ταμείο και μας βάζουν και τόκο άμα το καθυστερήσουμε, αφού δεν υπάρχει ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Ας πληρώνουμε μόνο για την σύνταξη που ΔΕΝ θα πάρουμε ή ας είναι ο καθένας υπεύθυνος για τον εαυτό του και την οικογένεια του.

Τι πάει να πει, "δεν καλύπτουμε 2η επίσκεψη στον ίδιο γιατρό τον ίδιο μήνα". Άμα αρρωστήσει το παιδί τι θα το κάνω, να το πάω τον επόμενο μήνα να το δουν ??
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-11-2011, 11:46
point zero Ο/Η point zero βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

να Κλαψω η να Γελασω ???
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-11-2011, 11:50
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Εχω κάνει ιδιωτική ασφάλεια στα παιδιά με 60 ευρώ το μήνα το καθένα και τα καλύπτει όλα.
Γιατρούς εξετάσεις έως 3500 ευρώ το χρόνο.Φάρμακα 250 ευρώ.Νοσοκομεία αρκετά ευρώ κοντά στο 1.000.000 δεν θυμάμαι ακριβώς.ΑΧΧΑ Μ.Βρετανίας.Με ελληνικές δεν ασχολούμαι πλέον.
Αν έχεις μικρό παιδί που αρρωσταίνει τουλάχιστον μία φορά το μήνα κάνεις απόσβεση το ποσό.
Πληρωμή μέσω πιστωτικής και τα επιστρεφόμενα σε λογαριασμό τραπέζης
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-11-2011, 12:07
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Οταν τόλμησα να πω ότι τα ταμεία δεν πρέπει να παρέχουν πρωτοβάθμια περίθαλψη, παρά να έχουν μόνο τον κλάδο σύνταξης και πρόνοιας, δέχτηκα επίθεση από συναδέρφους. Να τονίσω ότι αυτό έγινε σε άλλο ιστοχώρο.


Το ####μένο μόρφωμα που ονομάζουμε ελληνικό κράτος δε θέλει να κάνει τα πράγματα απλά κι όμορφα. Πολλά τα συμφέροντα, πολλοί κι αυτοί που μας εκμεταλλεύονται.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 30-11-2011, 12:14
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: ΙΚΑ...!!!!!

Τώρα πλεον και οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ μπορούν να πάνε σε γιατρούς έξω που είναι συμβεβλημένοι με το οαεε. Τουλάχιστον εδώ στην επαρχία εγώ έχω εξυπηρετηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
Γνώμη μου δοκιμάστε το και όπου βλέπετε οτι δεν εξυπηρετούν εξαφανιζόλ μέχρι να καταλήξετε σε κάποιον σωστό . Ακόμη και από το τηλέφωνο καταλαβαίνεις σε ποιούς δεν πρέπει να πάς καθόλου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!