GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-10-2009, 15:11
Kwstas_kef Ο/Η Kwstas_kef βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθηνα και Κεφαλονια...
Μoto: BMW F 800 GS!!!!!!
Μηνύματα: 1,103
Προεπιλογή Καθαρισμος αλυσιδας..



Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-10-2009, 15:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=T35YIPmasXg


Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?
Κωστα, απο αυτα που διαβαζω στο varaderomania.gr αλλα και σε άλλα φόρουμ οχι απλα κανει δουλεια αλλα κανει ΤΗΝ δουλεια!!! Το φορανε 2 πολυ, μα παρα πολυ δικοι μου ανθρωποι κι εχουμε μιλησει εκτενως επι του θεματος. αν α) αντεχεις την βρωμια στην ζαντα απο το εκινασσομενο λαδι, β) αντέχεις το κοστος αγοράς και γ) δεν εισαι παραδοσιακος τυπος σαν κι εμενα που του αρεσει να ασχολειται με λαδωματα...........ΠΑΡΤΟ ΧΩΡΙς ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!
Το μονο που χρειαζεται ειναι σωστη ρυθμιση, τιποτε άλλο!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-10-2009, 18:28
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-10-2009, 19:36
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=T35YIPmasXg


Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?
Κώστα για πές μου
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-10-2009, 19:54
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο ...
Πετρέλαιο στα o-rings?
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-10-2009, 20:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετρέλαιο στα o-rings?
ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-10-2009, 20:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα
Αυτο ηταν μια χαρα οταν οι αλυσιδες ΔΕΝ ηταν o-ring/x-ring και διεθεταν ασφάλεια!! Τωρα που η ασφάλεια ειναι πριτσινωτη και μπαινει μια φορα και μετα δεν ξαναβγαινει και οι αλυσιδες >ΟΛΕΣ ειναι o-ring/x-ring
δεν γινονται τα παραπανω!!

Α ρε Σωτηρη, τωρα με τους αξονες τα ξεχασες!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-10-2009, 22:50
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ηταν μια χαρα οταν οι αλυσιδες ΔΕΝ ηταν o-ring/x-ring και διεθεταν ασφάλεια!! Τωρα που η ασφάλεια ειναι πριτσινωτη και μπαινει μια φορα και μετα δεν ξαναβγαινει και οι αλυσιδες >ΟΛΕΣ ειναι o-ring/x-ring
δεν γινονται τα παραπανω!!

Α ρε Σωτηρη, τωρα με τους αξονες τα ξεχασες!!!
Δεν τα ξέχασα με τίποτα, άκου που σου λέω Γιώργη, σε συνεργεία (Όχι BMW) πάω ακόμα για καφέ και κουβέντα. Για την ασφάλεια έχεις δίκιο αλλά γίνετε και έτσι με περισσότερη δυσκολία
Όσο για τα Ο-ring/X-Ring, Q-Ring ,A1 Ring, Nirburing, αυτά επίτρεψέ μου να σου πω πως είναι ######## των εργοστασίων για να πουλάνε έχω ζωντανό παράδειγμα και πάμε να το δεις ZZR1100 μονόμπουκο με 90.000Χλμ με την ίδια άλισύδα και πάει ακόμα χωρίς να καταλαβαίνει μία !! ΆΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ και δεν λέω λόγια εντυπωσιασμού
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-10-2009, 16:15
Kwstas_kef Ο/Η Kwstas_kef βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθηνα και Κεφαλονια...
Μoto: BMW F 800 GS!!!!!!
Μηνύματα: 1,103
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα
Σωτηρη πολυ ωραια τα λες και μερακληδικα αλλα μαλλον δεν ειναι για μενα αυτα....
Στο παπι μπορει και να το κανω στην μηχανη δεν νομιζω να ρισκαρω μην κανω καμια ####### και με βριζω...

Οποτε μαλλον θα ακολουθησω τον Γιωργο να παρω το μηχανηματακι να ξενιασω...

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-10-2009, 20:43
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..

Κανονική ιεροτελεστία......:sm5:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!