GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 20-09-2010, 23:52
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Φίλτρο αερος προτεινεται για εξατμιση ACRAPOVIC

Οι συνθήκες λειτουργίας και το μέσο που θα φιλτραριστεί είναι πολύ καλά καθορισμένες. Όπως είπα το φίλτρο είναι φίλτρο...Ενα καλό φίλτρο φιλτράρει καλά σε όλες τις συνθήκες...Αυτό που διαφέρει είναι η διάρκεια του φιλτραρίσματος πριν βουλωσει.


Επι του προκειμένου....
Στο GS μετριέται μόνο η θερμοκρασία του αέρα στην εισαγωγή και όχι ο όγκος. Επομένως αυξάνοντας την ποσότητα του αέρα, τοποθετώντας ένα άλλο φίλτρο το μόνο που επιτυγχάνεται είναι φτωχότερο μίγμα σε ένα κινητήρα που ήδη τροφοδοτείται με φτωχό μίγμα (για λόγους συμμόρφωσης με τις οδηγίες της ΕΕ).

Χωρίς πείραγμα στον εγκέφαλο ώστε να αντισταθμιστεί η αύξηση του όγκου αέρα το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι επιπλεόν απομάκρυνση από την στοιχειομετρική αναλογία και αυξημένες θερμοκρασίες που συνεπάγεται το φτωχό μίγμα.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 21-09-2010, 09:43
blast Ο/Η blast βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Βολος
Μoto: Gs1200R Adv 07
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Φίλτρο αερος προτεινεται για εξατμιση ACRAPOVIC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συνθήκες λειτουργίας και το μέσο που θα φιλτραριστεί είναι πολύ καλά καθορισμένες. Όπως είπα το φίλτρο είναι φίλτρο...Ενα καλό φίλτρο φιλτράρει καλά σε όλες τις συνθήκες...Αυτό που διαφέρει είναι η διάρκεια του φιλτραρίσματος πριν βουλωσει.


Επι του προκειμένου....
Στο GS μετριέται μόνο η θερμοκρασία του αέρα στην εισαγωγή και όχι ο όγκος. Επομένως αυξάνοντας την ποσότητα του αέρα, τοποθετώντας ένα άλλο φίλτρο το μόνο που επιτυγχάνεται είναι φτωχότερο μίγμα σε ένα κινητήρα που ήδη τροφοδοτείται με φτωχό μίγμα (για λόγους συμμόρφωσης με τις οδηγίες της ΕΕ).

Χωρίς πείραγμα στον εγκέφαλο ώστε να αντισταθμιστεί η αύξηση του όγκου αέρα το μόνο που επιτυγχάνουμε είναι επιπλεόν απομάκρυνση από την στοιχειομετρική αναλογία και αυξημένες θερμοκρασίες που συνεπάγεται το φτωχό μίγμα.
Το ίδιο (η κάτι παρόμοιο) θα συμβεί αν βάλουμε την εξάτμιση ? (μιλάμε για μοντέλο πριν του 2010) εχω ένα gs 1200 κ σκέπτομαι να αλλάξω την εξάτμιση (ίσως μόνο το τελικό ίσως και ολόκληρη από μπροστά μέχρι πίσω ) υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα ?ξέρω ότι μόνο το τελικό δεν παίζει να δημιουργήσει πρόβλημα αλλά επειδή σκέπτομαι να την αλλάξω ολόκληρη φοβάμαι μην έχω κανένα αρνητικό αποτέλεσμα (και μετά θέλω προγράμματα κ φιλτρα)
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 21-09-2010, 12:21
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Φίλτρο αερος προτεινεται για εξατμιση ACRAPOVIC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από blast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο (η κάτι παρόμοιο) θα συμβεί αν βάλουμε την εξάτμιση ? (μιλάμε για μοντέλο πριν του 2010) εχω ένα gs 1200 κ σκέπτομαι να αλλάξω την εξάτμιση (ίσως μόνο το τελικό ίσως και ολόκληρη από μπροστά μέχρι πίσω ) υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα ?ξέρω ότι μόνο το τελικό δεν παίζει να δημιουργήσει πρόβλημα αλλά επειδή σκέπτομαι να την αλλάξω ολόκληρη φοβάμαι μην έχω κανένα αρνητικό αποτέλεσμα (και μετά θέλω προγράμματα κ φιλτρα)
ΙΣΩΣ και να χρειαστεί!!! Το ''ισως'' υπογραμμισμενο!!!!! Ο λογος ειναι οτι η ροη καυσαεριων στους σωληνες και η διαδρομη τους ΜΕΣΑ στο τελικο ειναι τελειως διαφορετικα απο αυτα του κατασκευαστη ο οποιος θελει να περνει τα μεγιστα απο τον κινητηρα!

Ομως.......οι ευρο προδιαγραφες θορυβου και καυσαεριων εχουν αναγκασει τους κατασκευαστες να φιμωνουν την εξατμιση συμβαλοντας ετσι και στην αποδοση της ροπης σε χαμηλες στροφες! Αν λοιπον αλλαξεις εξατμιση, ολοκληρη ¨η μονον το τελικο, ενδεχεται (παλι υπογραμμισμενο) να μην παρεις τα αναμενομενα ¨η να χασεις ροπης χαμηλα/μεσαιες και να εχεις αποδοση υψηλα πραγμα που νομιζω δενε ιναι αυτος ο λογος που αγορασες ΟΝ/ΟΦΦ!!!

Αν συμβει αυτο το ''ισως΄΄ και ''ενδεχεται'' τοτε πας για προγραμματα και φιλτρα!!

Οπως εχω ξαναπει σε άλλα ποστς δεν υπαρχει Βαραντερο ποιυ με τις παραπανω αλλαγες να βελτιωθηκε πουθενα!! Ουτε ψηλα ουτε χαμηλα!! Το αντιθετο μαλιστα.....χαθηκαν και 2-3 ιπποι!!
Δεν ξερω αν το ιδιο συμβαινει ¨η μπορει να συμβει σε μια GS, αν και καποια μελη απο άλλο φορουμ με την συγκλεκριμενη μοτοσυκλετα ειχαν επικοινωνησει μαζι μου, μετα απο παρομοιο ποστ, να με ρωτησουν το πως και το γιατι αφου ειχαν προχωρησει σε τετοιες αλλαγες και μαλιστα με εξατμισεις που συστηνει η ''μαμα'' αλλα η αποδοση των μοτοσυκλετων τους επεσε ¨η δεν ηταν αυτη που επριμεναν!!!!

Για μενα, αν εξαιρεσεις τον ωραιο ηχο οι αφτερ μαρκετ εξατμισεις ειναι πεταμενα λεφτα!!!! Χωρια που σε περιπτωση εφαρμογης των ΚΤΕΔ θα πρέπει να την αλλαζεις με την μαμα ΑΝ της μαμας εχουν των καταλυτη ενσωματωμενο και οι αφτερ μαρκετ δεν εχουν καταλυτη!!!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 21-09-2010, 13:13
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Φίλτρο αερος προτεινεται για εξατμιση ACRAPOVIC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΙΣΩΣ και να χρειαστεί!!! Το ''ισως'' υπογραμμισμενο!!!!! Ο λογος ειναι οτι η ροη καυσαεριων στους σωληνες και η διαδρομη τους ΜΕΣΑ στο τελικο ειναι τελειως διαφορετικα απο αυτα του κατασκευαστη ο οποιος θελει να περνει τα μεγιστα απο τον κινητηρα!

Ομως.......οι ευρο προδιαγραφες θορυβου και καυσαεριων εχουν αναγκασει τους κατασκευαστες να φιμωνουν την εξατμιση συμβαλοντας ετσι και στην αποδοση της ροπης σε χαμηλες στροφες! Αν λοιπον αλλαξεις εξατμιση, ολοκληρη ¨η μονον το τελικο, ενδεχεται (παλι υπογραμμισμενο) να μην παρεις τα αναμενομενα ¨η να χασεις ροπης χαμηλα/μεσαιες και να εχεις αποδοση υψηλα πραγμα που νομιζω δενε ιναι αυτος ο λογος που αγορασες ΟΝ/ΟΦΦ!!!

Αν συμβει αυτο το ''ισως΄΄ και ''ενδεχεται'' τοτε πας για προγραμματα και φιλτρα!!

Οπως εχω ξαναπει σε άλλα ποστς δεν υπαρχει Βαραντερο ποιυ με τις παραπανω αλλαγες να βελτιωθηκε πουθενα!! Ουτε ψηλα ουτε χαμηλα!! Το αντιθετο μαλιστα.....χαθηκαν και 2-3 ιπποι!!
Δεν ξερω αν το ιδιο συμβαινει ¨η μπορει να συμβει σε μια GS, αν και καποια μελη απο άλλο φορουμ με την συγκλεκριμενη μοτοσυκλετα ειχαν επικοινωνησει μαζι μου, μετα απο παρομοιο ποστ, να με ρωτησουν το πως και το γιατι αφου ειχαν προχωρησει σε τετοιες αλλαγες και μαλιστα με εξατμισεις που συστηνει η ''μαμα'' αλλα η αποδοση των μοτοσυκλετων τους επεσε ¨η δεν ηταν αυτη που επριμεναν!!!!

Για μενα, αν εξαιρεσεις τον ωραιο ηχο οι αφτερ μαρκετ εξατμισεις ειναι πεταμενα λεφτα!!!! Χωρια που σε περιπτωση εφαρμογης των ΚΤΕΔ θα πρέπει να την αλλαζεις με την μαμα ΑΝ της μαμας εχουν των καταλυτη ενσωματωμενο και οι αφτερ μαρκετ δεν εχουν καταλυτη!!!
Εδώ συμφωνούμε....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 22-09-2010, 08:41
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι Φίλτρο αερος προτεινεται για εξατμιση ACRAPOVIC

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ συμφωνούμε....
Τώρα μας το χάλασες...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ελευθερο Φίλτρο για 1200GS!! johnkrassas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 24 26-02-2010 00:11
ACRAPOVIC για R-1200 GS george81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 22-01-2010 23:09
ζητειται εξατμιση akrapovic για gs 1200.... L3f Ζήτηση 1 03-12-2009 16:20
Acrapovic για r 1200 gs ζητείται! tzik1 Ζήτηση 3 30-08-2009 12:37
Πλαινες βασεις βαλιτσων για Adventure και μαμισια εξατμιση!! Didos81 Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 22-05-2009 06:33


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!