GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 05-09-2012, 16:30
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Με βλεπω κι εμενα στην 5η μου αλλαγη να ειναι και το 5ο διαφορετικο λαστιχο που βαζω!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-09-2012, 19:04
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Λοιπόν σήμερα επαναφερω το θέμα.. Πήγα σε γνωστό λάστιχα στην Αθηνα ενδιαφερόμενος για τα Dunlop RS2 και μου λέει ξεκάθαρα ότι αυτο το λάστιχο ειναι κατάλληλο για μεγάλες αποστάσεις και αλλα πολλα, δεν θα σταθώ σε αυτο. Μου είπε εν´ολιγης ότι για τα δικα μηχανάκια δεν ειναι και ότι καλύτερο τα αμιγώς ασφαλτινα αλλα κάτι πιο ντεμι. Δηλαδή του λέω μετα απο πολυ spam.. Τι προτείνεις..; Και απαντάει.. Metzeler tourance exp. Τώρα μας μαμισες του απανταω και τον χαιρετώ. Λοιπόν αποφάσισα θα πάω σε 2εβδομαδες θα μπω μέσα και θα βάλω ότι μου έρθει εκείνη τι στιγμή, πολυ απλα!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-09-2012, 19:15
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
................Λοιπόν αποφάσισα θα πάω σε 2εβδομαδες θα μπω μέσα και θα βάλω ότι μου έρθει εκείνη τι στιγμή, πολυ απλα!
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 08-10-2012, 20:43
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Αφού περίμενα να στρώσει λίγο ο καιρός, απαφασησα σήμερα το μεσημέρι να πάω για λάστιχα, τελικά έβαλα τα metzeler, ακόμα ειναι νωρίς για σχόλια και εντυπώσεις αλλά στον δρόμο της επιστροφής διαπηστωσα οτι έχουν πιο Γρηγόρη κορώνα απο τα Bridgestone. Αλλά όπως είπα ειναι νωρις.. Περισσότερα την Κυριακή που θα πάω Πεντέλη(Άγιο Πέτρο) για δοκιμή και θα έχω σίγουρα πλήρη εικόνα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 02-11-2012, 09:11
paixtns Ο/Η paixtns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λευκωσία, ΚΥΠΡΟΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν σήμερα επαναφερω το θέμα.. Πήγα σε γνωστό λάστιχα στην Αθηνα ενδιαφερόμενος για τα Dunlop RS2 και μου λέει ξεκάθαρα ότι αυτο το λάστιχο ειναι κατάλληλο για μεγάλες αποστάσεις και αλλα πολλα, δεν θα σταθώ σε αυτο. Μου είπε εν´ολιγης ότι για τα δικα μηχανάκια δεν ειναι και ότι καλύτερο τα αμιγώς ασφαλτινα αλλα κάτι πιο ντεμι. Δηλαδή του λέω μετα απο πολυ spam.. Τι προτείνεις..; Και απαντάει.. Metzeler tourance exp. Τώρα μας μαμισες του απανταω και τον χαιρετώ. Λοιπόν αποφάσισα θα πάω σε 2εβδομαδες θα μπω μέσα και θα βάλω ότι μου έρθει εκείνη τι στιγμή, πολυ απλα!
κατι τετοιο μ ειπε κ μενα ενας φιλος π εχει μαγαζι με μηχανες κ βαζει κ λαστιχα, οτι δηλ οι μηχανες μας λογω γενικα της φυσεως τους κ του κεντρου βαρους τους δεν σηκωνουν κ πολυ sport touring λαστιχα οπως το Dunlop RS2 το οποιο θελω κ γω να βαλω σαν τρελλος. τωρα πανω εχω το Dunlop Roadsmart κ θελω να παω για το 2 κ το σκεφτομε πολυ αλλα τωρα ειμαι εντελως μπερδεμενος...!!
απο τη μια κραταμε μηχανες enduro κ απο την αλλη σκεφτομαστε ή φοραμε λαστιχα sport touring...!!
εγω παντως με το Dunlop Roadsmart εχω κανει σχεδον 12 χιλ χιλιομετρα κ τωρα ηρθε η ωρα για αλλαγη στο πισινο λαστιχο. το μπροστινο εχει φαι ακομα αλλα οταν τα αλλαξω θα πανε κ τα δυο.
εγω κινουμε βασικα μεσα στη πολη κ μερικα ταξιδακια παντα σε ασφαλτο, δεν ειμαι χωματινος αλλα αν τυχει κ βρω χωμα μπροστα μ θα μπω. δεν θυμαμε ομως να μπενω περισσοτερο απο μια φορα το χρονο μεσα σε χωμα.
οποταν τι κανουμε παιδες, παμε για το D. R2 η για το met tour EXP???
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 02-11-2012, 10:25
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paixtns Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι τετοιο μ ειπε κ μενα ενας φιλος π εχει μαγαζι με μηχανες κ βαζει κ λαστιχα, οτι δηλ οι μηχανες μας λογω γενικα της φυσεως τους κ του κεντρου βαρους τους δεν σηκωνουν κ πολυ sport touring λαστιχα οπως το Dunlop RS2 το οποιο θελω κ γω να βαλω σαν τρελλος. τωρα πανω εχω το Dunlop Roadsmart κ θελω να παω για το 2 κ το σκεφτομε πολυ αλλα τωρα ειμαι εντελως μπερδεμενος...!!
απο τη μια κραταμε μηχανες enduro κ απο την αλλη σκεφτομαστε ή φοραμε λαστιχα sport touring...!!
εγω παντως με το Dunlop Roadsmart εχω κανει σχεδον 12 χιλ χιλιομετρα κ τωρα ηρθε η ωρα για αλλαγη στο πισινο λαστιχο. το μπροστινο εχει φαι ακομα αλλα οταν τα αλλαξω θα πανε κ τα δυο.
εγω κινουμε βασικα μεσα στη πολη κ μερικα ταξιδακια παντα σε ασφαλτο, δεν ειμαι χωματινος αλλα αν τυχει κ βρω χωμα μπροστα μ θα μπω. δεν θυμαμε ομως να μπενω περισσοτερο απο μια φορα το χρονο μεσα σε χωμα.
οποταν τι κανουμε παιδες, παμε για το D. R2 η για το met tour EXP???
Αν το γουσταρεις το μηχανακι να το ''χωνεις'' στις στροφες γρηγορη οδηγηση κλπ τοτε DRS2 αν εισαι της ηρεμης οδηγησης τοτε το καλυτερο που τα κανει ολα και συμφερει ειναι τo Mexp. Φιλος ''στριφτερος'' που τα εχει βαλει μου λεει οτι ειναι παρα πολυ καλα (Πολυ καλυτερα και απο τα michelin pilot road 3)
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 02-11-2012, 11:27
paixtns Ο/Η paixtns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λευκωσία, ΚΥΠΡΟΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το γουσταρεις το μηχανακι να το ''χωνεις'' στις στροφες γρηγορη οδηγηση κλπ τοτε DRS2 αν εισαι της ηρεμης οδηγησης τοτε το καλυτερο που τα κανει ολα και συμφερει ειναι τo Mexp. Φιλος ''στριφτερος'' που τα εχει βαλει μου λεει οτι ειναι παρα πολυ καλα (Πολυ καλυτερα και απο τα michelin pilot road 3)
δηλ αν καταλαβα καλα το DRS2 δεν κανει για καθημερινη οδηγηση μεσα στη πολη? διοτι ταξιδακια παω κ δεν παω 1 φορα το μηνα τωρα π χειμωνιαζει ενω το καλοκαιρι σχεδον καθε σ/κ.
οποταν να παω με τα Mexp οταν οδηγω καθημερινα μεσα στη πολη με τους σαπιους δρομους???!!!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 04-11-2012, 19:56
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Το μεν Dunlop αργεί να ζεσταθει πιο πολύ απο το Metz αλλά άμα ζεσταθει κρατάει, το Metz αναβει ευκολα και έχει γρηγορη κορονα, για καθημερινή χρήση Metz με κλειστά τα ματιά
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 04-11-2012, 21:48
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεν Dunlop αργεί να ζεσταθει πιο πολύ απο το Metz αλλά άμα ζεσταθει κρατάει, το Metz αναβει ευκολα και έχει γρηγορη κορονα, για καθημερινή χρήση Metz με κλειστά τα ματιά
Συμφωνω σε ολα πλην της γρηγορης κορωνας...το dunlop ειναι καθαρα ασφαλτινο και εχει γρηγοροτερη κορωνα
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 05-11-2012, 02:26
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DUNLOP ROADSMART 2

Οι κορώνες ειναι πάνω κάτω ίδιες και στα δυο λάστιχα με λιγο γρηγορότερη στο Dunlop απλά τα Dunlop ειναι δυγομα με οτι συνεπάγεται αυτο.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!