GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-02-2013, 17:05
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Περαστικά αδελφέ, αφού θα γίνει που θα γίνει το χειρουργείο, θα σου πρότεινα να αντικαταστησεις τσιμούχα στροφάλου και σασμάν, προληπτικά!
δες και το press direct αν ειναι ραγισμενο
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-02-2013, 17:59
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Το εχω αλλαξει και αυτο πριν απο 8000 χλμ... Δε ξέρω αν ξανα σπάει !!!

Ξέρει κανείς ;


Και αν αναρωτιέται κάποιος για τη πισω ανάρτηση ... Την έχω αλλάξει και αυτή !!

Last edited by cbak; 13-02-2013 at 18:01.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-02-2013, 18:08
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

...έπρεπε να αλλάξεις και δίσκο πλάτος χτένι όταν έκανες την αλλαγή του press direct!!!!
δεν φαινόταν κάτι
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-02-2013, 18:17
cbak Ο/Η cbak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS (10/2008)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Μου είπαν τότε, οτι εχει ακόμα πολυ ακόμα .. Θυμάμαι είχαμε μετρήσει και το πάχος του δίσκου και ήταν πολυ καλό .

Νομίζω οτι το τσιμουχακι της βοηθητικης αντλιας πρεπει να κάνει τη ζημιά ...τη πρώτη φορα που άλλαξα δίσκο στα 20Κ είχε φαγωθεί και την αλλάξαμε ...

Θα δω και τωρα και θα σας πω...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-02-2013, 22:50
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Για δες και εδώ...

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...ng-tool-36292/
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 14-02-2013, 11:17
roadrunner Ο/Η roadrunner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: r1200gs Adventure 2009
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Να σας παραθεσω και την δικη μου αποψη.Συνηθως το πλατω αυτο δεν παθαινει ζημια απλα μπορει να χρειαστει ενα παρσιματακι στην επιφανεια εφαρμογης με το δισκο.Τα χτενια συνηθως δε παρουσιαζουν προβλημα απλα και μονο διοτι δεν τα πιεζει ρουλεμαν.Η οικονομικοτερη λυση και με δισκο απο υλικο με ινες kevlar θα γινει αθανατος.Με πολυ καλη εφαρμογη και λειτουργια αποσυμπλεξης.Εγω τον εχω φτιαξει εδω με απροβληματιστη λειτουργια μεχρι εδω για 50000κμ.Καλώς Ήλθατε στην GRACING --- High Performance Clutches.Κατα την εξαγωγη παιρνετε το δισκο και το πλατω τα πηγαινετε σαυτον και σασ τα ετοιμαζει.Ο τυπος εχει απιστευτα μηχ/τα τα τοποθετει σε πλακες εφαρμογης και τα μετραει με ροπες.Τελος να σας πω οτι το κοστος δεν ξεπερναει τα 100 ευρω...Παρεπιμπτοντως κατα τη γνωμη μου ως τεχνικος ο δισκος valeo-sacks για το συγκεκριμενο ADVENTURE μηχανακι ειναι απαραδεκτος αλλα βλεπετε η μαμα θελει να πουλαει ανταλακτικα σχετικα συντομα....

Last edited by roadrunner; 14-02-2013 at 11:23.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 14-02-2013, 12:01
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

[QUOTE=roadrunner;844753]Να σας παραθεσω και την δικη μου αποψη.Συνηθως το πλατω αυτο δεν παθαινει ζημια απλα μπορει να χρειαστει ενα παρσιματακι στην επιφανεια εφαρμογης με το δισκο.Τα χτενια συνηθως δε παρουσιαζουν προβλημα απλα και μονο διοτι δεν τα πιεζει ρουλεμαν.Η οικονομικοτερη λυση και με δισκο απο υλικο με ινες kevlar θα γινει αθανατος.Με πολυ καλη εφαρμογη και λειτουργια αποσυμπλεξης.Εγω τον εχω φτιαξει εδω με απροβληματιστη λειτουργια μεχρι εδω για 50000κμ.Καλώς Ήλθατε στην GRACING --- High Performance Clutches.Κατα την εξαγωγη παιρνετε το δισκο και το πλατω τα πηγαινετε σαυτον και σασ τα ετοιμαζει.Ο τυπος εχει απιστευτα μηχ/τα τα τοποθετει σε πλακες εφαρμογης και τα μετραει με ροπες.Τελος να σας πω οτι το κοστος δεν ξεπερναει τα 100 ευρω...Παρεπιμπτοντως κατα τη γνωμη μου ως τεχνικος ο δισκος valeo-sacks για το συγκεκριμενο ADVENTURE μηχανακι ειναι απαραδεκτος αλλα βλεπετε η μαμα θελει να πουλαει ανταλακτικα σχετικα συντομα....[/QUOTE]

εκπληκτική πληροφορία......
ακόμη πιό εκπληκτική η πληροφορία για τους "κλασσικούς" διότι θα υπάρχει ωφέλεια όχι μόνο ως προς τη μακροζωία αλλά και στο βάρος λόγω του συγκεκριμένου υλικού....κάπου κάπως πρέπει να αποθηκευτεί αυτή πληροφορία mods...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 14-02-2013, 12:43
petersea Ο/Η petersea βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Αρτεμιδα Αττικης
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Καλημερα φιλε εχω ενα 1150gs και θα αλαξω μονος μου τον δισκο τον παρακειλα στον Τσιμα στην Πρεβεζα 185 μαμα 127 Τσιμας ψαχνω το ντιπριζιρεκτ παιζει κατι
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 14-02-2013, 13:04
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από roadrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας παραθεσω και την δικη μου αποψη.Συνηθως το πλατω αυτο δεν παθαινει ζημια απλα μπορει να χρειαστει ενα παρσιματακι στην επιφανεια εφαρμογης με το δισκο.Τα χτενια συνηθως δε παρουσιαζουν προβλημα απλα και μονο διοτι δεν τα πιεζει ρουλεμαν.Η οικονομικοτερη λυση και με δισκο απο υλικο με ινες kevlar θα γινει αθανατος.Με πολυ καλη εφαρμογη και λειτουργια αποσυμπλεξης.Εγω τον εχω φτιαξει εδω με απροβληματιστη λειτουργια μεχρι εδω για 50000κμ.Καλώς Ήλθατε στην GRACING --- High Performance Clutches.Κατα την εξαγωγη παιρνετε το δισκο και το πλατω τα πηγαινετε σαυτον και σασ τα ετοιμαζει.Ο τυπος εχει απιστευτα μηχ/τα τα τοποθετει σε πλακες εφαρμογης και τα μετραει με ροπες.Τελος να σας πω οτι το κοστος δεν ξεπερναει τα 100 ευρω...Παρεπιμπτοντως κατα τη γνωμη μου ως τεχνικος ο δισκος valeo-sacks για το συγκεκριμενο ADVENTURE μηχανακι ειναι απαραδεκτος αλλα βλεπετε η μαμα θελει να πουλαει ανταλακτικα σχετικα συντομα....[/QUOTE]

εκπληκτική πληροφορία......
ακόμη πιό εκπληκτική η πληροφορία για τους "κλασσικούς" διότι θα υπάρχει ωφέλεια όχι μόνο ως προς τη μακροζωία αλλά και στο βάρος λόγω του συγκεκριμένου υλικού....κάπου κάπως πρέπει να αποθηκευτεί αυτή πληροφορία mods...
Συμφωνώ και το κόστος είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Μήπως όμως η ανθεκτικότητα του δίσκου, είναι σε βάρος του βολάν? Ας μη βιαστούμε για συμπεράσματα, τα 50000 δεν είναι κ λίγα αλλά και με τον απλό, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όλοι ξεπερνούν τις 60000.

Last edited by nivam; 14-02-2013 at 15:13.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 14-02-2013, 14:50
roadrunner Ο/Η roadrunner βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μoto: r1200gs Adventure 2009
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: χτένι δίσκος πλατό

Ουτος η αλλος τα εξουσιοδοτημενα παντα τα αλλαζουν πακετο...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!