GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 03-04-2013, 15:10
giorgath Ο/Η giorgath βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Ζωγράφου
Μoto: B.M.W. F650 FUNDURO
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα τις κοιτάξω όλες μία μία ξεχωριστά ξανά για να τις εφαρμόσω μόλις γυρίσω από δουλειά. Στο σέρβις που έκανα είπα στον μηχανικό να κοιτάξει τα νερά του ψυγείου και μου είπε ότι είχε και είναι ok.
Ωστόσο θα αρχίσω να το ψάχνω πολύ έντονα, φυσικά με τις δικές σας συμβουλές.

Έχετε κάποιον τεχνικό στην Αθήνα κέντρο - Ζωγράφου - Καλιθέα που να γνωρίζει από αυτές τις μηχανές και ίσως να έχει τύχει ίδιο θέμα (αντλία νερού πχ) να περάσω σήμερα;
Πήρα στον Βαγιανέλη στο service και μου είπαν κοντινότερο ραντεβού Παρασκευή και το βλέπω για αργά.

Last edited by giorgath; 03-04-2013 at 15:28.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 03-04-2013, 15:39
giorgath Ο/Η giorgath βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Ζωγράφου
Μoto: B.M.W. F650 FUNDURO
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Έχετε κάποιον τεχνικό στην Αθήνα κέντρο - Ζωγράφου - Καλιθέα που να γνωρίζει από αυτές τις μηχανές και ίσως να έχει τύχει ίδιο θέμα (αντλία νερού πχ) να περάσω σήμερα;
Πήρα στον Βαγιανέλη στο service και μου είπαν κοντινότερο ραντεβού Παρασκευή και το βλέπω για αργά.

Δεν σας κρύβω ότι έχω ανησυχήσει πάρα πολύ.

Reply With Quote
  #13  
Παλιό 03-04-2013, 16:01
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Δεν είχα αυτό το μοντέλο, αλλά σε ένα Honda παλαιότερα που κάποια στιγμή, καλοκαίρι, άρχισε να ανεβάζει τρελλές θερμοκρασίες, το πρόβλημα ήταν τελικά στο θερμοστάτη. Είχε αλλαχτεί κάποια στιγμή κι "άνοιγε" σε υψηλότερη θερμοκρασία νερού από την ενδεδειγμένη. Τον άλλαξα κι ησύχασα.

Βουλιαγμένης 102 & Ηλία Ηλιού είναι το συνεργίο GS. Πολύ καλοί μηχανικοί τα παιδιά. Ο ένας έχει και Funduro. Κάνε μιά ερώτηση κι εκεί.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 03-04-2013, 17:19
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Το έχω 1 χρόνο και το δουλεύω καθημερινά σε κίνηση. Δεν εχει ανεβάσει ποτέ κόκκινα. Και με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και σταματημενο σε φανάρι. Ανάβει βεντιλατέρ και πέφτει μετα απο λίγο.
Άνοιξε μπροστά την τάπα του ψυγείου και δες απο εκεί καπως αν εχει νερά το ψυγειο. Οχι το δοχειο πισω. Είναι στην αριστερή μεριά του ψυγείου από πάνω.
Αν δεν εχει συμπληρωσε το απο εκει και δοκιμασε το μηπως βελτιωθεί.
Μην αγχώνεσαι...
Παλια μηχανάκια είναι αλλά με λίγη προσοχή είναι αθάνατα

Last edited by panos_funduro; 03-04-2013 at 17:23. Λόγος: -
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 03-04-2013, 17:30
giorgath Ο/Η giorgath βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Ζωγράφου
Μoto: B.M.W. F650 FUNDURO
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panos_funduro Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω 1 χρόνο και το δουλεύω καθημερινά σε κίνηση. Δεν εχει ανεβάσει ποτέ κόκκινα. Και με πολύ υψηλές θερμοκρασίες και σταματημενο σε φανάρι. Ανάβει βεντιλατέρ και πέφτει μετα απο λίγο.
Άνοιξε μπροστά την τάπα του ψυγείου και δες απο εκεί καπως αν εχει νερά το ψυγειο. Οχι το δοχειο πισω. Είναι στην αριστερή μεριά του ψυγείου από πάνω.
Αν δεν εχει συμπληρωσε το απο εκει και δοκιμασε το μηπως βελτιωθεί.
Μην αγχώνεσαι...
Παλια μηχανάκια είναι αλλά με λίγη προσοχή είναι αθάνατα
Αυτό θα κάνω. Το δοχειάκι ήταν στεγνό αλλά νομίζω τα "γυρνάει" άρα θα κοιτάξω απ την τάπα όπως πολύ σωστά τόνισες. Ξαναμίλησα με τον μηχανικό μου και μου είπε ότι αφού ανοίγει το βαντιλατέρ αλλά παρόλα αυτά δεν την ρίχνει την θερμοκρασία, να το πάω να το δει πρωί πρωί να το ελέγξει.
Απ' ότι φαίνεται δεν με είχε καταλαβει καλά όταν πήγα εκεί και του είπα ότι "είναι όλη την ώρα στα κόκκινα". Του δίνω μια ευκαιρία ακόμα γιατί μόνο καλά λόγια ακούγονται για το συνεργείο και ο αδερφός μου (Yamaha Fazer τώρα, modenas xcite 135 παλιότερα) τον έχει 2.5 χρόνια και είναι ΟΚ.

Προς το παρόν μέχρι να βρω τι είναι στα φανάρια αν πετύχετε στο κέντρο της Αθήνας ένα κόκκινο Funduro που σβήνει κινητήρα κ ξανανάβει στο πράσινο εγώ θα είμαι, say hi !

Last edited by giorgath; 03-04-2013 at 17:37.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 03-04-2013, 17:40
panos_funduro Ο/Η panos_funduro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: BMW F650F, BMW R1150GS Adv. Bmw R1100GS, Suzuki DR250S
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Στεγνό τελειως?
Δοκίμασε να συμπληρώσεις αλλα όχι μονο από το δοχείο... Και από το ψυγείο μπροστά, και μετά τσέκαρε το στην κίνηση πως λειτουργεί.
Αν χάνει από κάπου, αν πάλι ανεβάζει θερμοκρασία... Λογικά αν δεν έχει πρόβλημα δεν θα σου ανεβάσει πάνω από τη μέση πολύ.

Last edited by panos_funduro; 03-04-2013 at 17:41. Λόγος: -
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 03-04-2013, 23:42
giorgath Ο/Η giorgath βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: Ζωγράφου
Μoto: B.M.W. F650 FUNDURO
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από panos_funduro Εμφάνιση μηνυμάτων
Στεγνό τελειως?
Δοκίμασε να συμπληρώσεις αλλα όχι μονο από το δοχείο... Και από το ψυγείο μπροστά, και μετά τσέκαρε το στην κίνηση πως λειτουργεί.
Αν χάνει από κάπου, αν πάλι ανεβάζει θερμοκρασία... Λογικά αν δεν έχει πρόβλημα δεν θα σου ανεβάσει πάνω από τη μέση πολύ.
Το κοίταξα από διάφορες οπτικές γωνίες δεν κατάφερα να δω υγρό.
Αύριο θα έχω τα νέα. Ελπίζω να θέλει καμιά απλή εξαέρωση κ επιπλέον υγρό να μου έρθει χαλαρά!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 03-04-2013, 23:54
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Πήγαινε στο συνεργείο που σου είπαν πιο πάνω και ζητά τον Παρασκευά. Χείλη και αυτός το ίδιο μοντέλο...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 04-04-2013, 01:10
Billy-Bo Ο/Η Billy-Bo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: Καρδίτσα
Μoto: R1200 GS 07' - F650 ..95'
Μηνύματα: 475
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Πρώτα έλεγχος στο παραφλού ....τσεκάρεις το μαρκούτσι μετά την αντλία νερού αν αισθάνεσαι νερό και βρίσκεται υπό πίεση.
Δεύτερη περίπτωση θερμοστατική βαλβίδα του βεντιλατέρ αν έγινε αλλαγή και έχει υψηλό όριο εκκίνησης. Φυσιολογικό για τα (Funduro) είναι η θερμοστατική βαλβίδα να δουλεύει 90 start - 80 stop βαθμούς κελσίου.
Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η αντλία γιατί είναι μηχανική και δεν έχω ακούσει από κανένα fundura στα 14 χρόνια να αλλάξει την αντλία?!?
Η θερμοκρασία είναι φυσιολογική όταν ο δείκτης είναι λίγο κάτω από το TEMP. Το καλοκαίρι παρατηρούμε να δουλεύει το βεντιλατέρ αλλά ο δείκτης να μην ξεπερνάει τα γράμματα TEMP. Εάν ξεπερνάει τα γράμματα TEMP ή κάνει καύσωνα ή λείπουν υγρά (παραφλού) ή δεν δουλεύει η το βεντιλατερ γιατί κόλλησε η θερμοστατική βαλβίδα και πρέπει να την αλλάξουμε.
Σε κάθε περίπτωση ανησυχούμε όταν βλέπουμε υψηλά την θερμοκρασία...

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου τα ανταλλακτικά είναι αρκετά οικονομικά .....όλα αντιμετωπίζονται ......ψυχραιμία !!!



Καλό βράδυ....
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 04-04-2013, 08:08
dan Ο/Η dan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Γιάννενα
Μoto: F 800 GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: BMW F650 FUNDURO - Υψηλές θερμοκρασίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Billy-Bo Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η αντλία γιατί είναι μηχανική και δεν έχω ακούσει από κανένα fundura στα 14 χρόνια να αλλάξει την αντλία?!?



Καλό βράδυ....

Water Pump Seal Repair FAQ - FINAL 1: Introduction
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!