GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 20-12-2010, 03:40
10GS Ο/Η 10GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Γεια σας! Είμαι καινουριος στο forum. Ενδιαφέρομαι έντονα να μπω στον χώρο της μοτοσυκλέτας με κύριο σκοπό τα ταξίδια και όχι την μετακίνηση μέσα στην πόλη (Αθήνα).

Είμαι σχεδόν 32 χρονών και έχω μεγάλη εμπειρία με δυνατά μηχανοκίνητα. Ενώ πριν 2-3 χρόνια θεωρούσα τις μηχανές εξαιρετικά επικύνδινες, πήρα ένα scooter 500cc (δυστυχώς αυτό με τις 3 ρόδες!!) για τις δουλειές του κέντρου, και δεν κρύβω ότι με έχει σώσει στις καθημερινές μετακινήσεις.

Σκέφτομαι να πάρω ένα 1200 GS και να ξεκινήσω τα ταξίδια εντός και εκτός Ελλάδας κατι που κάνω πάνω από 10 χρόνια με αυτοκίνητα εντός και έκτος δρόμου. Προφανώς είναι υπερβολική πρόταση, αλλά πιστεύω πως θα είναι χάσιμο χρόνου κάτι μικρότερο... Δεν ξέρω αν είναι σημαντικό ότι ειμαι 195cm και περίπου 95kg.
Μια άλλη επιλογή που μου άρεσε πολύ είναι το ΚΤΜ 990 SMT (βγαίνει με ABS σε 2 μήνες) αλλά φτάνει την τιμή μιας 1200GS του 2009-2010 με ελάχιστα km και δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση.

Γενικά με έχει ενθουσιάσει υπερβολικά η αγορά μιας μηχανής και περιμένω πως και πως την πρώτη εκδρομή, έστω και μέχρι το Ναύπλιο!!!

Περιμένω σχόλια και προτάσεις για την σωστή επιλογή,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... !!
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 28-12-2010, 22:22
gialaros Ο/Η gialaros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Καταρχην Χρονια πολλα και καλα σε ολα τα "παιδια" και μη του Φορουμ.

Ειμαι 40 ετων και πριν απο 3 περιπου χρονια αποφασισα να παρω μηχανη για να πηγαινω στην δουλεια(Πευκη-Πειραια)...και αμα προεκυπτε και καμια κοντινη βολτουλα για "καφε" με φιλους κλπ.

Σε αυτο το σημειο θελν να τονισω το γεγονος οτι ουδεποτε στο περελθον ειχα δικη μου μηχανη....καβαλαγα μονο κανα νοικιαρικο σε νησι ή κανενος φιλου για καμια βολτα.

Μετα λοιπον απο ερευνα κατεληξα σε ενα "χρεπι" 650GS του 2001 με 30000..θεωρητικα χλμ, καναμε μαζι τα πρωτα 1000 χλμ μεσα σε κινηση και με βροχη τουλουμια καθε απογευμα στον γυρισμο για το σπιτι....

ΧΩΡΟΥΣΕ ΠΑΝΤΟΥ, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ....ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ 1200GS ΤΟΥ 10
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 06-01-2011, 18:24
zenzen70 Ο/Η zenzen70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Λαύριο
Μoto: KTM 64SX....
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Παιδια καλησπερα,

Εγω ειμαι νεος στο forum. Με τις μηχανες δεν ειχα ποτρ τρομερη σχεση παρ´ολα αυτα οδηγουσα απο 13 χρονων. Yamaha pw 50, ktm sx64, husqvarna 125cc 2t "με πολλα ζορια πατουσα κατω" και ενα απογευμα πηρα ενα scooter aprilia να παω στο περιπτερο...απο τοτε δεν ξανακαβαλησα. Μετα απο 10 χρονια μου λειπει πολυ. Το γκαζι δεν μ´ ενδιαφερει πλεον, ζητω ενα μηχανακι που θα καβαλαω με την γυναικα μου και θα πηγαινουμε ταξιδι ανετα. Καθ´οτι "κοντος" 1.72cmλεω να πάρω ενα απλο gs και οχι το adventure. Εσεις τι αποψη έχετε επι του θέματος;

Α!!!! Καποτε ειχα και ενα mega scooter...
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 06-01-2011, 18:36
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα,

Εγω ειμαι νεος στο forum. Με τις μηχανες δεν ειχα ποτρ τρομερη σχεση παρ´ολα αυτα οδηγουσα απο 13 χρονων. Yamaha pw 50, ktm sx64, husqvarna 125cc 2t "με πολλα ζορια πατουσα κατω" και ενα απογευμα πηρα ενα scooter aprilia να παω στο περιπτερο...απο τοτε δεν ξανακαβαλησα. Μετα απο 10 χρονια μου λειπει πολυ. Το γκαζι δεν μ´ ενδιαφερει πλεον, ζητω ενα μηχανακι που θα καβαλαω με την γυναικα μου και θα πηγαινουμε ταξιδι ανετα. Καθ´οτι "κοντος" 1.72cmλεω να πάρω ενα απλο gs και οχι το adventure. Εσεις τι αποψη έχετε επι του θέματος;

Α!!!! Καποτε ειχα και ενα mega scooter...
σε λίγο θα μας πεις ότι για κάμποσο είχες κι ένα hayabusa! όπως έχω γράψει πιό πάνω ένα cbf 600+ είναι καταπληκτική μηχανή για αυτό που θες. Αν έχεις πάντως "όνειρο" το gs, με το καλό!
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 06-01-2011, 18:58
zenzen70 Ο/Η zenzen70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Λαύριο
Μoto: KTM 64SX....
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Hayabusa δεν μ´αρεσει το ονομα....γεμιζει το στομα σου....
Reply With Quote
  #56  
Παλιό 06-01-2011, 19:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Hayabusa δεν μ´αρεσει το ονομα....γεμιζει το στομα σου....

Αχά! είσαι γκουρμέ τύπος!

πλάκα κάνω, έτσι; μην παρεξηγηθούμε φίλε μου!
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 06-01-2011, 19:50
zenzen70 Ο/Η zenzen70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Λαύριο
Μoto: KTM 64SX....
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Φιλε μου δεν παρεξηγουμε, παντως συμφωνω σχετικα με την αποψη σου σχετικα με το cb. Ευκολο μηχανακι σε πολλα. Οδηγηση, συντηρηση πολυ καλη θεση οδηγησης, το νεο μοντελο εχει και ΑΒΣ .....
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 06-01-2011, 19:58
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν παρεξηγουμε, παντως συμφωνω σχετικα με την αποψη σου σχετικα με το cb. Ευκολο μηχανακι σε πολλα. Οδηγηση, συντηρηση πολυ καλη θεση οδηγησης, το νεο μοντελο εχει και ΑΒΣ .....
Από την αρχή είχαν ABS. είχα το μοντέλο του 2004 το 600 και το ευχαριστήθηκα στην πόλη και το ταξίδι. Με τη γυναίκα μου και μία μπαγκαζιέρα, αέρα πατέρα, χωρίς κουνήματα κι όχι ιδιαίτερο ξύλο από τον αέρα μέχρι τα 180, είμαι 1,85.
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 06-01-2011, 20:03
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zenzen70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα,

Εγω ειμαι νεος στο forum. Με τις μηχανες δεν ειχα ποτρ τρομερη σχεση παρ´ολα αυτα οδηγουσα απο 13 χρονων. Yamaha pw 50, ktm sx64, husqvarna 125cc 2t "με πολλα ζορια πατουσα κατω" και ενα απογευμα πηρα ενα scooter aprilia να παω στο περιπτερο...απο τοτε δεν ξανακαβαλησα. Μετα απο 10 χρονια μου λειπει πολυ. Το γκαζι δεν μ´ ενδιαφερει πλεον, ζητω ενα μηχανακι που θα καβαλαω με την γυναικα μου και θα πηγαινουμε ταξιδι ανετα. Καθ´οτι "κοντος" 1.72cmλεω να πάρω ενα απλο gs και οχι το adventure. Εσεις τι αποψη έχετε επι του θέματος;

Α!!!! Καποτε ειχα και ενα mega scooter...
Οπως εχω ξαναγραψει, υπαρχουν "προτεινομενες" μηχανες. Καμια ομως δεν ειναι καλυτερη αγορα απο τη μηχανη που εσυ επιθυμεις. Ακομη και την ιδανικη μοτοσυκλετα και αν αγορασεις (αν υπαρχει τετοιο πραγμα τελος παντων) δεν θα εισαι ευχαριστημενος αν δεν παρεις αυτο που εχεις στο μυαλο και στη καρδια σου.

Οσο αφορα το υψος σου, θα σε παιδεψει κομματακι το GS 1200, αλλα αν υπαρχει θεληση θα τα βολεψεις.
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 10-01-2011, 15:57
papajim Ο/Η papajim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ιωαννινα
Μoto: gs 1200 adventure
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΛΟΓΉ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗΣ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΟΔΗΓΟ.........

το πιο καταλληλο μηχανακι για αρχη ειναι το 'γαιδουρακι' του ελληνα,φυσικα v-strom 650!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΝΕΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟ MudRat Χιούμορ 14 25-03-2010 15:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 28 13-12-2009 20:14
ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟ Α'ΕΞΑΜΗΝΟΥ 09 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 08-07-2009 16:25
ΜΟΤΟ GP psiloritis Αγώνες 14 18-05-2009 01:15
ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟ ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 18-03-2009 02:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!