GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 20-02-2013, 21:44
soketz Ο/Η soketz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: κορινθος
Μoto: bmw 1200gs
Μηνύματα: 359
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Σοφα και αληθινα λογια απο ολους σας,πως στα 32 μου να θελω να μεινω εδω οταν εχω να παρω κανονικο μισθο 12 μηνες και ολοενα οι υποχρεωσεις του να πληρωνω αυξανονται.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 20-02-2013, 23:30
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Δεν θα εφευγα εξω παρα μονο για δικους μου λογους και ΟΧΙ επειδη καποιος ή καποιοι θελουν να το διατάξουν.

Ακομα ακομα αν αυτοι οι καποιοι ειναι οι γνωστοι-αγνωστοι απατεωνες Πολιτικαντηδες της μιζερης σκεψης για την ΕΛΛΑΔΑ,ποσο μαλλον για τον ΕΛΛΗΝΑ.Ενα φτυσιμο στη μουρη σε ολους τους Μαυρογυαλουρους οι οποιοι επιτασσουν χλευασμο και απαξιωση σε μενα και σε σενα και ελπιζουν να μεινουν σε μια ομορφη Χωρα οπως η ΔΙΚΗ ΜΟΥ μονοι τους...κι εγω κι εσυ και ο καθενας με ευθιξια τσιπα και μεγαλειο ψυχης να ξενιτευτουν.ΟΧΙ ρε μαγκες,δεν θα κανω τη χαρη σε τετοια λαμόγια!Αν ΕΝΑΣ πρεπει να φυγει,μαλλον να ξεκουμπιστει αυτος δεν ειναι ο Ελληνας,αλλά ο Πολιτικαντης Εθνοαδιαφορος παρτακιας!

Ακομα ακομα αν οι συμπολιτες μου,εχουν αμελησει να ανοιξουν το Λεξικο της Ομορφοτερης Γλωσσας του Κοσμου για να δουν ερμηνειες των εννοιών "σεβασμος" 'αυτοπειθαρχια" "αλληλεξαρτηση" "ευθιξια" "κοινωνικοτητα" "δημιουργια" και τοσων αλλων "λεξεων"...απλων λεξεων που πηγαζουν ομως ολο αυτο το συνονθύλευμα αρετων που δημιουργουν την θετικη σταση ζωης και σκεψης.

Ακομα ακομα κι αν η κυρα Κουλα βγαζει τη Φιφη στο δρομο και η σκατουλα της δεν παρει το δρομο με ενα σακουλακι για τα σκουπιδια...

Ακομα ακομα κι αν η καλημερα που θα πω στον συγκατοικο της Πολυκατοικιας ειναι μαλλον η αφορμη για να με νομιζει τουλαχιστο φαιδρο και σαλεμενο,να εχω επιδιωξεις ισως,παρα να ανταποδωσει στην απλοτητα της Ανθρωπιας...

Ακομα ακομα κι αν ο πιτσιρικος με τη μανα του και τον πατερα του και τον αδερφο του και την αδερφη του,σταματανε διπλα μου οοοοοολοι παρεα καβάλα στο παπι του "μπαμπα" με μηδενικη ασφαλεια και εξοπλισμο και με κοιταζουν σαν εξωγηινο που φορεσα κρανος-μποτες-μπουφαν-γαντια για να πεταχτω μεχρι το περιπτερο...

Ακομα ακομα κι αν η συμπεριφορα των γυρω μου,με θλιβουν ως ανθρωπο γιατι το ευχαριστω και το συγγνωμη δεν ειναι λεξεις της καθημερινοτητας αλλά κυριαρχει βλακωδως η γνωστη λεξη απο μα και λα και κας...κι οχι απαραιτητα απο ενηλικες νοημονες συνανθρωπους μας...

ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ.Αγαπαω να ζω και θα ζησω οπως εγω θελω και οπου εγω θελω.Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ και οι ΑΡΕΤΕΣ ειναι για καποιους απο εμας οτι ηταν και για τον Ινδιανο η Ψυχη...Δεν φυλακιζονται ακομα κι αν με σκοτωσεις! Δεν θα με σκοτωσεις ομως γιατι για μενα η ουσια ειναι αλλου απο εκει που κοιταει η σαπιλα!

Last edited by mAthosalas; 20-02-2013 at 23:32.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 20-02-2013, 23:39
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Καλό ειναι να πόλεμος να αλλάξεις κάτι απο το να του γυρνας την πλάτη και να το σχολιαζεις απο απόσταση.ζησε με το καλό στο εξωτερικό και θα νοιωσεις και εσύ το θυμαρι τον ξερό ήλιο και το γαλάζιο της θάλασσας μόνο απο την τηλεόραση.απλα σε παρακαλώ όταν γυρίσεις για διακοπές μη ξανά γίνεις ελληναρας για να παιρνας απαρατηρητος και μη ξεχνάς ότι αυτή τη χώρα οι πατεράδες μας την φτιάξαμε και εμεις την κρίνουμε ας κρίνουμε λοιπόν τους ίδιους μας τους εαυτούς

Last edited by AKIS_21; 20-02-2013 at 23:41.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 20-02-2013, 23:49
xntinou Ο/Η xntinou βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 316
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Αν και δεν απέχει πολύ από την αλήθεια το αρχικό post ..

και έχω χαρακτηρίσει κατά καιρούς ομοίως την κοινωνική μας σήψη,

αρχίζω και βλέπω σταδιακά με διαφορετικό τρόπο την όλη κατάσταση

είμαστε ο καθένας κομμάτι αυτού του τόπου,

κάποιοι πιο ενεργοί, πιο ευαίσθητοι, πιο συναισθηματικοί, πιο .. πιο .. ότι προτιμάτε στο πιο ..

αυτοί οι κάποιοι πιο .. εξελιγμένοι θα το πω εγώ, οφείλουν να μεταδώσουν κάτι από αυτό που έχουν και στους υπόλοιπους

αυτό το κάτι μπορεί να εκφραστεί με το καλό παράδειγμα έστω και αν είναι κατ'επανάληψη, ο καλός λόγος και η ευγένεια εκεί που δεν το περιμένει ο άλλος σε καμία περίπτωση

άλλωστε αν δεν υπάρχουν φάροι, τα καράβια θα μπατάρουν στα σίγουρα

νομίζω ότι όλοι εμείς οι αγανακτισμένοι με τους συνανθρώπους μας,
αφού έχουμε ξεπεράσει το στάδιο της σκληρής αυτοκριτικής,
μπορούμε να συμβάλουμε έστω και αυτό το λίγο

Μέσα στα πλαίσια του αλτρουϊσμού είναι και αυτό,
αντίδοτο του άκρατου εγωισμού που μας καταστρέφει
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-02-2013, 01:46
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Χαίρομαι πραγματικά που ειμαι μέλος του φόρουμ με όσα διάβασα.
Οι πιο... εξελιγμενοι Ελληνες ειναι περισσότεροι απο όσο νομίζουν και οι ίδιοι.
Διεκδικείστε με επιμονή και υπομονή όλα όσα αξιζετε. Τόσο για εσάς όσο και για παιδιά σας...

Το έχω ξαναγράψει σε άλλη ανάρτηση. Εδώ και λίγο καιρό έχω πάψει να υπομένω σιωπηλός όσα συμβαίνουν γύρω μου. Έχω καλέσει την αστυνομία για κάπνισμα σε κλειστό χώρο - όταν αυτός που καπνίζει και ο μαγαζάτορας με γειωσαν μόλις του το ζήτησα ευγενικά.

Ζητώ ευγενικά αλλά πεισματικά να εφαρμοστεί ο νόμος, να γινει το σωστό και να διασφαλιστούν τα δικαιωματά μου. Ειναι πολύ απλό σε τελική ανάλυση. Μπορεί η πλειοψηφία να αυθαιρετεί γιατί έτσι έμαθε και ετσι τη βολεύει. Ολοι όμως γνωρίζουν ποιο ειναι το σωστό...

Ναι με έχουν χαρακτηρίσει γραφικό, περίεργο, με έχουν βρισει και τόσα άλλα, που δεν ξέρω... Και τι έγινε; Μπορεί να μην αλλάξουν τα πράγματα άμεσα. Μπορεί σταδιακά να αλλάξουν. Μπορεί και ποτέ.

Ομως, τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει. Και το ίδιο μαθαίνω στα παιδιά μου.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 21-02-2013, 10:03
klagenfurt Ο/Η klagenfurt βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: RT1150, vespa cosa, vespa Rally 180/1972, vespa "U"/1953
Μηνύματα: 1,591
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

εγω , απλα , κουραστικα...
θελω να φυγω , να παω αλλου
και εσεις φτιαξτε την Ελλαδα , οπως θελετε,
το ιδιο εκαναν ολοι μεχρι τωρα, την εφτιαχναν...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 21-02-2013, 11:54
johntsip Ο/Η johntsip βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: 1200 adv
Μηνύματα: 306
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω , απλα , κουραστικα...
θελω να φυγω , να παω αλλου
και εσεις φτιαξτε την Ελλαδα , οπως θελετε,
το ιδιο εκαναν ολοι μεχρι τωρα, την εφτιαχναν...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 21-02-2013, 12:27
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Κάθε άνθρωπος έχει το δικό του τρόπο σκέψης , έτσι και σε αυτό το θέμα υπάρχουν άνθρωποι που τους έχει κουράσει η ελληνική πραγματικότητα (από τα λαμόγια που μας παιδεύουν καθημερινά μέχρι τις αφίσες στους τοίχους και το χαρτάκι της HALLS που πάντα κολλάει στην καραμέλα και σου σπάει τα νεύρα) και άνθρωποι που βρίσκουν ένα σωρό λόγους να τους αρέσει η χώρα τους και στη ζυγαριά να βαραίνουν περισσότερο τα θετικά .

Ο καθένας θα ακολουθήσει το δρόμο του.
Αυτός που θέλει να φύγει πρέπει να φύγει γιατί διαφορετικά πάντα όλα θα του φταίνε και θα σκέφτεται πως έκανε λάθος που δεν έφυγε.
Όσο και να προσπαθείς να τον πείσεις να μείνει άλλα τόσα επιχειρήματα θα ψάχνει να βρεί για να φύγει.
Άλλοι βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο και άλλοι μισογεμάτο.
Καλό είναι λοιπόν ο καθένας να ακολουθήσει το δρόμο του και να παλέψει για το καλύτερο είτε εδώ είτε κάπου μακριά.

Πουθενά όμως δεν θα τα έχεις όλα και έτσι κάνεις τις επιλογές σου!!
Και σίγουρα όπου και να είσαι πρέπει να βρεις τον τρόπο να επιβιώσεις.
Καλές επιλογές σε όλους και εύχομαι το καλύτερο τόσο σε αυτούς που θα μείνουν όσο και σε αυτούς που θα φύγουν.

Εγώ προσωπικά ψηφίζω Ελλάδα και σκεφτείτε πως και εδώ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζουν με αξιοπρέπεια και χαίρονται τη ζωή τους, μιας και εδώ μπορείς αν κάτι δεν σου πάει καλά να αποφασίσεις να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα !!!

Αυτά τα ολίγα από μένα!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 21-02-2013, 13:57
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από THANOSG Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε άνθρωπος έχει το δικό του τρόπο σκέψης , έτσι και σε αυτό το θέμα υπάρχουν άνθρωποι που τους έχει κουράσει η ελληνική πραγματικότητα (από τα λαμόγια που μας παιδεύουν καθημερινά μέχρι τις αφίσες στους τοίχους και το χαρτάκι της HALLS που πάντα κολλάει στην καραμέλα και σου σπάει τα νεύρα) και άνθρωποι που βρίσκουν ένα σωρό λόγους να τους αρέσει η χώρα τους και στη ζυγαριά να βαραίνουν περισσότερο τα θετικά .

Ο καθένας θα ακολουθήσει το δρόμο του.
Αυτός που θέλει να φύγει πρέπει να φύγει γιατί διαφορετικά πάντα όλα θα του φταίνε και θα σκέφτεται πως έκανε λάθος που δεν έφυγε.
Όσο και να προσπαθείς να τον πείσεις να μείνει άλλα τόσα επιχειρήματα θα ψάχνει να βρεί για να φύγει.
Άλλοι βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο και άλλοι μισογεμάτο.
Καλό είναι λοιπόν ο καθένας να ακολουθήσει το δρόμο του και να παλέψει για το καλύτερο είτε εδώ είτε κάπου μακριά.

Πουθενά όμως δεν θα τα έχεις όλα και έτσι κάνεις τις επιλογές σου!!
Και σίγουρα όπου και να είσαι πρέπει να βρεις τον τρόπο να επιβιώσεις.
Καλές επιλογές σε όλους και εύχομαι το καλύτερο τόσο σε αυτούς που θα μείνουν όσο και σε αυτούς που θα φύγουν.

Εγώ προσωπικά ψηφίζω Ελλάδα και σκεφτείτε πως και εδώ υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ζουν με αξιοπρέπεια και χαίρονται τη ζωή τους, μιας και εδώ μπορείς αν κάτι δεν σου πάει καλά να αποφασίσεις να κάνεις ένα νέο ξεκίνημα !!!

Αυτά τα ολίγα από μένα!



[B]Εϊμαι γνωστός μισοάδειος ......και πραγματικά τσατίζομαι με όλα τα στραβά που συμβαίνουν, όχι μόνο τώρα, πάντα τσατιζόμουν με την τύπισσα που άδειασε το τασάκι του αυτοκινήτου που το άδειασε πάνω στη μπότα μου και μετά την παρατήρηση με έστειλε να κάνω την γεννετήσια πράξη, τσατίζομαι με όλα όσα ανέφερε το αρχικό ποστ.

αλλά.....

Πρωτοπήγα στη Γερμανία το Νοέμβριο του 1993, μέσα Νοέμβρη, 13 ήταν κι έκανε ήδη πολύ κρύο. Μετά τις πρώτες μέρες που έτρεχα για κάποια διαδικαστικά άρχισα να κυκλοφορώ στο δρόμο. Ρε παιδιά κόντεψα να ψυχοπλακωθώ! Χωρίς υπερβολή, δεν είδα ούτε ένα χαμογελαστό πρόσωπο! Ολοι σκυθρωποί και βιαστικοί. Το λόγο τον κατάλαβα μιά μέρα που δεν είχε σύννεφα.....Λες και ξαφνικά βρέθηκα σε άλλο τόπο.....Το φως παιδιά, το ζωογόνο φως του ήλιου. Δεν είμαι πολυταξιδεμένος, δεν τα κατάφερα, αλλά το φως της Ελλάδας δεν το αλλάζω.

Επέστρεψα γνωρίζοντας ότι δε θα έχω δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα, γνώριζα ότι επαγγελματικά θα ήμουν τώρα άρχοντας αν είχα μείνει εκεί μετά από 10 χρόνια ιατρείου. Κι όμως.....Ελλάδα = Φως, ίσως έπρεπε από την αρχή να είχα φύγει από την Αθήνα, αλλά θα το κάνω τώρα.

Οποιος δεν έχει ζήσει στο εξωτερικό, εγώ 13 χρόνια, δε μπορεί να καταλάβει ότι έχει τεράστια διαφορά να κυκλοφορείς και να ακούς τη γλώσσα σου....[Β]
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 21-02-2013, 14:30
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Ναι, θα έφευγα έξω!!

Kαταθληπτικες οι Σουηδεζες...αμ οι Νορβηγιδες...μα κι εκεινες οι Δανές...αααα ρε τυχερε άκοπε Ελληνα!Συμβαλλεις καθε καλοκαιρι στην αναζωογονηση των Σκανδιναυων...ζωη δινουμε κυριοι οχι απλα σεΧ...
Ναι ρε γυναικα...κοινωνικα ευαισθητος ειμαι δεν ειμαι σεξομανής...τής ειπα κυριε Εισαγγελεα μου αλλά να...μετα βλεπετε αυτο το καρουμπαλο απο την τηγανιά

Last edited by mAthosalas; 21-02-2013 at 14:36.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!