GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 19-05-2010, 22:43
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Το τελος μιας εποχης

Υστερα απο 5 χρονια με μια BMW R1200GS και 9μηνων μ ενα ΚΤΜ 950Adv, ηρθε η ωρα να κανω μια γενικη παυση εργασιων.
Το ΚΤΜ πριν δυο μερες πουληθηκε. Για την ωρα θα συμβιβαστω με την χρηση ενος σκουτερ 300cc! Ισως ακουγεται λιγο αστειο, ισως κατι σαν πρωταπριλιατικο αστειο. Ομως φιλοι δεν ειναι.

Πεντε χρονια με το BMW γυρισα σχεδον την μιση Ευρωπη και σχεδον ολη την Ελλαδα. Πολυ χωμα, πολλες συγκινησεις.
Εννια μηνες με το ΚΤΜ, ειδα τι σημαινει το απολυτο big on-off μηχανακι.
Τωρα ομως μπαινει ενα τελος. Ενας κυκλος κλεινει. Προσωρινα ομως. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Μια μικρη αναπαυση θα ελεγα.
Καποια προβληματα μ αναγκασαν να προβω σ αυτην την κινηση. Ελπιζω σε 3 χρονια να γυρισω παλι στις μεγαλου κυβισμου μηχανες. Δεν ξερω αν θα ξαναμπω χωμα. Ελπιζω ομως να ξανακανω ταξιδια. Γεροι και δυνατοι να ειμαστε και ολα θα γινουν.

Δυστυχως ο θανατος του γαμπρου μου μ αλλαξε πολυ σαν ανθρωπο και μ εκανε ν αλλαξω αποψη για την ζωη και τις προτεραιοτητες μου. Το μονο που μ ενδιαφερει πλεον ειναι η υγεια μου και η υγεια της οικογενειας μου. Ολα τ αλλα ειναι λαμαρινες και σιδερα που απλα ικανοποιουν τον εγωισμο μας και τονωνουν την αυτοπεποιθηση μας.

Σιγουρα δεν θα χαθουμε. Το μηχανακι που παιρνω μπορει να ταξιδεψει κοντινες διαδρομες και σιγουρα φθανει ανετα μεχρι την Αιγλη του Ζαππειου!!!!

Ελπιζω μονο να θελετε στην παρεα σας εναν σκουτερά!


Last edited by emix; 19-05-2010 at 22:44.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 19-05-2010, 22:53
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

φιλαράκο μήν το βλέπεις σαν το τέλος μιάς εποχής!!όλα είναι ακόμα πολύ ζεστα και μέσα σου και έξω σου, όσο για τις πρωτερεότητες θα έβαζα πάνω απο όλα τον εαυτό μας και μετά όλα τάλλα !!αν δεν είναι ο εαυτός μας καλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι και κανένας γύρο μας!!! όλα αρχίζουν απο ΕΜΑΣ η με παπι η με τρένο η με τα πόδια το ταξίδι είναι πάντα ταξίδι!! καλά να περνάμε!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 19-05-2010, 23:01
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαράκο μήν το βλέπεις σαν το τέλος μιάς εποχής!!όλα είναι ακόμα πολύ ζεστα και μέσα σου και έξω σου, όσο για τις πρωτερεότητες θα έβαζα πάνω απο όλα τον εαυτό μας και μετά όλα τάλλα !!αν δεν είναι ο εαυτός μας καλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι και κανένας γύρο μας!!! όλα αρχίζουν απο ΕΜΑΣ η με παπι η με τρένο η με τα πόδια το ταξίδι είναι πάντα ταξίδι!! καλά να περνάμε!!
Συμφωνω μαζι σου. Τα ταξιδια μπορουν να γινουν και με αλλο τροπο.
Και οταν δεν υπαρχει διαθεση ή δεν ειμαστε καλα, δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. Εχεις απολυτο δικιο.

Για μενα ειναι ενας κυκλος που κλεινει και ελπιζω και ευχομαι να ξανανοιξει σε λιγα χρονια παλι.

Μονο την υγεια να εχουμε και απο κει και περα ολα γινονται.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 19-05-2010, 23:25
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Ηλία μάλλον φορτισμένη συναισθηματικά είναι η απόφασή σου, αλλά κι αυτό λογικό είναι!
Όταν μπήκα στο Πανεπιστήμιο αγόρασα την πρώτη μου μηχανή. Την πούλησα όταν πήγα στρατό για νάχω χαρτζιλίκι.
Αγόρασα ξανά μηχανή όταν τελείωσα το στρατό 2 χρόνια μετά και την ξαναπούλησα όταν έκανα παιδί (ένοιωθα ενοχές σαν πατέρας να κάνω χρήση μοτο!).
Ξαναγόρασα μηχανή λίγα χρόνια μετά όταν συνειδητοποίησα ότι ηλιθιωδώς περνούσα 1 1/2 ώρα στο αυτοκίνητο για μια απόσταση 7 χιλιομέτρων, αντί παίζοντας με την κόρη μου.
Στη συνέχεια χρησιμοποιούσα διάφορα "χρηστικά μοντέλα" πιστεύοντας οτι οι άλλες υποχρεώσεις είχαν πάντα την προτεραιότητα από την απόλαυση να οδηγώ μια μηχανή που να απολαμβάνω κιόλας.
Μέχρι που η μικρή έγινε ..17 χρονών και μου είπε η ίδια μια μέρα: "ρε μπαμπά, γιατί δεν παίρνεις επιτέλους τη μηχανή που σου αρέσει;;!!!"
Αν δεν ζορίζεσαι οικονομικά, είμαι σίγουρος ότι αυτές τις δύσκολες μέρες που περνάς μπορείς να είσαι καλός θείος και αδελφός δίχως ενοχές για να στερηθείς κάτι που σε κάνει να νοιώθεις όμορφα...

Last edited by Carduelis; 19-05-2010 at 23:26.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 19-05-2010, 23:29
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία μάλλον φορτισμένη συναισθηματικά είναι η απόφασή σου, αλλά κι αυτό λογικό είναι!
Όταν μπήκα στο Πανεπιστήμιο αγόρασα την πρώτη μου μηχανή. Την πούλησα όταν πήγα στρατό για νάχω χαρτζιλίκι.
Αγόρασα ξανά μηχανή όταν τελείωσα το στρατό 2 χρόνια μετά και την ξαναπούλησα όταν έκανα παιδί (ένοιωθα ενοχές σαν πατέρας να κάνω χρήση μοτο!).
Ξαναγόρασα μηχανή λίγα χρόνια μετά όταν συνειδητοποίησα ότι ηλιθιωδώς περνούσα 1 1/2 ώρα στο αυτοκίνητο για μια απόσταση 7 χιλιομέτρων, αντί παίζοντας με την κόρη μου.
Στη συνέχεια χρησιμοποιούσα διάφορα "χρηστικά μοντέλα" πιστεύοντας οτι οι άλλες υποχρεώσεις είχαν πάντα την προτεραιότητα από την απόλαυση να οδηγώ μια μηχανή που να απολαμβάνω κιόλας.
Μέχρι που η μικρή έγινε ..17 χρονών και μου είπε η ίδια μια μέρα: "ρε μπαμπά, γιατί δεν παίρνεις επιτέλους τη μηχανή που σου αρέσει;;!!!"
Αν δεν ζορίζεσαι οικονομικά, είμαι σίγουρος ότι αυτές τις δύσκολες μέρες που περνάς μπορείς να είσαι καλός θείος και αδελφός δίχως ενοχές για να στερηθείς κάτι που σε κάνει να νοιώθεις όμορφα...
Νοτη, οχι, δεν την πουλαω για την ανηψια μου. Για οικονομικους λογους την πουλαω.

Ο θανατος του γαμπρου μου μ εκανε ν αναθεωρησω καποιες αποψεις για την ζωη, αλλα οχι για τον μοτοσυκλετισμο. Αλλωστε μηχανη θ αγορασω παλι. Οχι μεγαλου κυβισμου, αλλα μεσαιου.

Μεγαλη μηχανη θα παρω σιγουρα, εφοσον απο θεμα υγειας ειμαστε ολοι καλα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 19-05-2010, 23:05
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Υστερα απο 5 χρονια με μια BMW R1200GS και 9μηνων μ ενα ΚΤΜ 950Adv, ηρθε η ωρα να κανω μια γενικη παυση εργασιων.
Το ΚΤΜ πριν δυο μερες πουληθηκε. Για την ωρα θα συμβιβαστω με την χρηση ενος σκουτερ 300cc! Ισως ακουγεται λιγο αστειο, ισως κατι σαν πρωταπριλιατικο αστειο. Ομως φιλοι δεν ειναι.

Πεντε χρονια με το BMW γυρισα σχεδον την μιση Ευρωπη και σχεδον ολη την Ελλαδα. Πολυ χωμα, πολλες συγκινησεις.
Εννια μηνες με το ΚΤΜ, ειδα τι σημαινει το απολυτο big on-off μηχανακι.
Τωρα ομως μπαινει ενα τελος. Ενας κυκλος κλεινει. Προσωρινα ομως. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Μια μικρη αναπαυση θα ελεγα.
Καποια προβληματα μ αναγκασαν να προβω σ αυτην την κινηση. Ελπιζω σε 3 χρονια να γυρισω παλι στις μεγαλου κυβισμου μηχανες. Δεν ξερω αν θα ξαναμπω χωμα. Ελπιζω ομως να ξανακανω ταξιδια. Γεροι και δυνατοι να ειμαστε και ολα θα γινουν.

Δυστυχως ο θανατος του γαμπρου μου μ αλλαξε πολυ σαν ανθρωπο και μ εκανε ν αλλαξω αποψη για την ζωη και τις προτεραιοτητες μου. Το μονο που μ ενδιαφερει πλεον ειναι η υγεια μου και η υγεια της οικογενειας μου. Ολα τ αλλα ειναι λαμαρινες και σιδερα που απλα ικανοποιουν τον εγωισμο μας και τονωνουν την αυτοπεποιθηση μας.

Σιγουρα δεν θα χαθουμε. Το μηχανακι που παιρνω μπορει να ταξιδεψει κοντινες διαδρομες και σιγουρα φθανει ανετα μεχρι την Αιγλη του Ζαππειου!!!!

Ελπιζω μονο να θελετε στην παρεα σας εναν σκουτερά!

Μόνος σου Ηλία μου,
παραδέχεσαι ότι ο μοτοσυκλετισμός είναι κάτι παραπάνω από αυτό που περιγράφεις παραπάνω.
Ωστόσο, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις,
η υγεία μας και η οικογενειακή μας γαλήνη, είναι πάνω απ' όλα!
Καλή ανάπαυλα λοιπόν
και όταν τα οικογενειακά (μην ξεχνάμε ότι ο Ηλίας απέκτησε κάτω από τις χείριστες των περιστάσεων - νέο μέλος στην οικογένειά του - την τρίχρονη ανηψούλα του) ομαλοποιηθούν,
σε περιμένουμε να ξαναοργώσουμε τα χώματα και την άσφαλτο.
Και είμαι σίγουρος ότι όταν κάποια στιγμή χρειαστείς μηχανάκι για να ξεσκάσεις, όλο και κάποιος από την παρέα θα βρεθεί, να σου προσφέρει το δικό του.

Καλή ευκολία Ηλία!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-05-2010, 00:00
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

έχω την εντύπωση πως βαδίζεις στον σωστό δρόμο.
το θέμα,είναι να ξέρεις τι ζητάς.
καλή δύναμη φίλε
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-05-2010, 00:26
pirate Ο/Η pirate βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,343
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Ηλία καλή δύναμη, και όπως είπε και ο Arkas όταν ποτέ βρεθείς στην Κρήτη και θες μια μπέμπα για καμια βολτούλα τα κλειδιά της ειναι στη διάθεση σου
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-05-2010, 06:53
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Παιδια σιγουρα αν χρειαστω την αναγκη να οδηγησω μια μεγαλη μηχανη, σιγουρα θα βρω μια. Και σας ευχαριστω γι αυτο.

Παντως η γυναικα μου, μου ειπε οτι αν θελω να συνεχισουμε να κανουμε ταξιδια στο μελλον, να μην ξαναπαρω ΚΤΜ...!!!



Και επειδη, ισως, θ αναρωτιεστε τι μηχανη θα παρω, σας βαζω μια φωτο και μια συλλογη απο φωτογραφιες

Title
Attached Images
File Type: jpg sym1.jpg (27.8 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-05-2010, 07:00
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Το τελος μιας εποχης

Φίλε Ηλία,

είμαι σίγουρος ότι η απόφασή σου, για την τρέχουσα συγκυρία,

είναι η πιο ενδεδειγμένη ....

Καλές βόλτες λοιπόν με το σκουτεράκι σου

κ με την καλή υγεία - όπως σωστά λες - όλα θα γίνουν ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Το χρονικό μιας προδιαγεγραμμένης "παράδοσης" MARK Επικαιρότητα 13 27-04-2010 20:57
Το τελος μια μοτοσυκλετας emix Τι μας έτυχε 13 03-04-2010 16:20
Το χρονικό μιας κρατικής πτώχευσης... pepax66 Ελλάδα 12 15-02-2010 15:09
τελος εποχης;;;;;;;;;;;;;;;;;;; gsmaniac Αθλητισμός 2 27-01-2010 21:03
Το 2036 και οχι το 2012 το τελος του κοσμου!!! georgekostas Διάφορα 6 15-01-2010 16:02


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:47.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!