GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-05-2010, 16:08
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Την παρασκευη που μας περασε, γυρισα (ελπιζω προσωρινα) σελιδα στην μοτοσυκλετιστικη μου "καριερα".
Ετσι αποκτησα το SYM GTS300i EVO, ως μια προσωρινη λυση για οικονομικες μετακινησεις και σε επιπεδο βενζινης και σε επιπεδο σερβις.

Εχοντας κανει μολις 190χλμ προσπαθω να κανω μια πρωτη εκτιμηση της μηχανης. Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο αστειο να κανεις εκτιμηση ενος σκουτερ, σ ενα φορουμ που οι περισσοτεροι εχετε τα θηρια της bmw, αλλα ισως καποιοι απο εσας να εχετε σκεφτει να παρετε ενα τετοιο μηχανακι, για οικονομικη μετακινηση, μιας και πλεον η βενζινη και οι ποιοτητα ζωης, ετσι οπως μας εχουν καταντησει, εχει γινει αβασταχτη.

Εχουμε και λεμε λοιπον:

Το μηχανακι εξ αρχης δειχνει παρα πολυ ομορφο. Ωραια σχεδιαση, ωραιο καντραν, με ταχυμετρο, στροφομετρο, ψηφιακη ενδειξη θερμοκρασιας και βενζινης, ωρα, γενικο και μερικο χιλιομετρητη.
Οι σελα; Τι να πουμε τωρα; μια λεξη: ΣΑΛΟΝΙ! Και ο οδηγος και ο συνοδηγος καθονται απιστευτα ανετα, εχοντας και οι δυο πλατη στηριξης της μεσης.
Αποθηκευτικοι χωροι, αρκετοι. Κατω απο την σελα, υπαρχει χωρος για ενα full face κρανος (με λιγη δυσκολια κλεινει η σελα αν υπαρχει αεραγωγος στην κορυφη) και χωρος για ενα μικρο κρανος ή τσαντακι. Δεξια στο τιμονι υπαρχει ενα μικρο ντουλαπακι για μικροπραγματα και κατω υπαρχει ντουλαπακι οπου αριστερα υπαρχει η μπαταρια και δεξια μικρος αποθηκευτικος χωρος και η 12V παροχη για φορτιση κινητου ή και οτιδηποτε αλλο. Αναμεσα στα ποδια υπαρχει παλι ενα μικρο ντουλαπακι για πραγματα, αλλα και ειδικες θεσεις για να μπαινουν οι... φραπεδες!!! Ναι, καλα ακουσατε, οι φραπεδες.

Η θεση οδηγησης ειναι παρα πολυ ανετη και ξεκουραστη. Η ζελατινα ειναι αρκετα ψηλη και στην σωστη θεση για προστασια.

Τα φωτα της ειναι πολυ καλα επισης. Εχει μονιμα αναμενα μια σειρα απο LED φωτακια αριστερα και δεξια, πανω απο τα φωτα και διακοπτη για ν αναψεις τα φωτα πορειας. Επισης εχει δεξια και αριστερα και φωτα ομιχλης!
Μολις αναψεις την μεγαλη σκαλα τα φωτα πορειας σβηνουν κι αυτο λιγο δημιουργει ενα προβλημα ορατοτητας. Αν ομως γεφυρωσεις τα φωτα και βαλεις δεξια μια Η9 λαμπα τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα.

Χθες το απογευμα κατα τις 730 ανεβηκα μεχρι το καζινο του μοντ παρνες. Ηθελα να δω το μηχανακι πως συμπεριφερεται στην ανηφορα και στα στροφιλικια. Οι εντυπωσεις μου ειναι ανελπιστα καλες. Το συστημα συνδυασμενος πεδησης CBS (πατωντας την πισω μανετα φρεναρει και το μπροστινο φρενο σε ποσοστο 60% πισω, 40% μπροστα), λειτουργει πολυ καλα και αν πατησεις και την μπροστινη μανετα νοιωθεις πολυ μεγαλη σιγουρια.

Τα 190κιλα που ζυγιζει η μηχανη δεν επιτρεπουν σε κανενα σημειο να νομιζεις οτι η μοτοσυκλετα θα παρασυρθει απο τον ανεμο ή απο κανενα σαμαρακι.

Οι αναρτησεις της ειναι ικανοποιητικες, εως πολυ καλες. Σε καθε φρεναρισμα (στην κατηφορα ειδικα) δεν ενοιωσα οτι παει να μου φυγει.

Παρ ολο οτι η μηχανη εχει πιο πολυ αστικες τασεις κινησης, φαινεται οτι μπορει να ταξιδεψει ανετοτατα και επαρχια, για ενα σ/κ ή κανενα τριημερο. Εχει και την δυναμη και τα κυβικα για να το κανει και μπορει ανετα να πιασει μια τελικη ταχυτητα κοντα στα 140χλμ/ωρα. Με δυο ατομα και μια κεντρικη μπαγκαζιερα ή σαμαρια σιγουρα κοντα στα 120χλμ ταξιδευει ευκολα.

Για αυτονομια; Τι να πω; Εχω κανει 190χλμ μεχρι στιγμης και απ οτι φαινεται πρεπει να εχω καυσιμα για αλλα 150χλμ ακομα. Κι ολα αυτα με 12λιτρα (τοση χωρητικοτητα εχει).

Κλεινοντας λοιπον, να πω οτι για την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και με τις υπαρχουσες οικονομικες συνθηκες (στο σπιτι πλεον μπαινει ενας μισθος), πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση. Ο συνδυασμος οικονομιας μετακινησης, φθηνα σερβις αλλα και ανεσης τοσο στην μεσα στην πολη οδηγηση αλλα και εκτος πολης (καποιοι μου ειπαν οτι εχουν παει και Θεσσαλονικη μ αυτο), το αναδυκνυουν ως την ιδανικοτερη μοτοσυκλετα.

Ευχομαι συντομα να φτιαξουν τα οικονομικα μου και να αποκτησω παλι μια μεγαλη μοτοσυκλετα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο που θα γινει, αν και βλεπω να εχω βολευτει τοσο πολυ το σκουτερ, που στο τελος να το κραταω κι αυτο.

Παραθετω και μερικες φωτογραφιες.
Attached Images
File Type: jpg P100524_205026.jpg (82.4 KB, 61 views)
File Type: jpg P100524_205048.jpg (87.0 KB, 44 views)
File Type: jpg P100524_205139.jpg (88.6 KB, 55 views)
File Type: jpg P100524_210102.jpg (93.5 KB, 35 views)
File Type: jpg P100524_210115.jpg (93.2 KB, 30 views)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-05-2010, 16:19
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Καλησπέρα Ηλία,

Εγώ μαζί σου, απέκτησα ενα σκουτερ για τις αστικές μετακινήσεις...
Εγώ πήρα ένα X-City 250 μεταχείρα σε πολύ καλή κατάσταση..

Χαμηλή κατανάλωση, φτηνά σέρβις και γενικότερα οικόνομία..
Σβέλτες μετακινήσεις στην κίνηση, ανετη σέλα, αυτόματο (αραλίκι) γενικά σούπερ...

ΣΚ παίρνω το θηριάκι και βολτάρω...
Την μηχανή απ'οτι κατάλαβα την έδωσες...με το καλό να αποκτήσεις την επόμενη σύντομα!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-05-2010, 16:47
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

2 χρόνια έχω το SYM 250GTS (πρόγονος) και είμαι πολύ ευχαριστημένος με ένα αξιόπιστο και οικονομικό σκούτερ. Καλές βόλτες.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-05-2010, 16:54
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων

ΣΚ παίρνω το θηριάκι και βολτάρω...
Την μηχανή απ'οτι κατάλαβα την έδωσες...με το καλό να αποκτήσεις την επόμενη σύντομα!!
Ναι,δυστυχως, την εδωσα. Αυτη την περιοδο δεν μπορω να συντηρω δυο μηχανες, ακομα και 125cc σκουτερ να επαιρνα.

Καλα να ειμαστε, ορεξη να εχουμε και με την πρωτη ευκαιρια ενα μεγαλο μηχανακι θα ειναι παλι στα χερια μου. Υπαρχουν εκκρεμοτητες ταξιδιων στο εξωτερικο ανεκπληρωτες!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-05-2010, 18:15
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Ηλία καλορίζικο!
Έύχομαι εσύ νάσαι πάντα γερός όπως και και η οικογένεια σου, και να συνεχίσετετε το πιό σημαντικό: να ταξιδεύετε !
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-05-2010, 19:15
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Ηλία Καλορίζικο !!

Δεν είσαι από αυτούς που κολλανε στα χιλιόμετρα όποτε θα το ευχαριστηθείς και αυτό !!


Άσε που είναι ποιο καλό από το προηγούμενο



























Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-05-2010, 19:48
GEO_K Ο/Η GEO_K βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200GS
Μηνύματα: 7,662
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

μη σε νοιαζει Ηλια!!
καλα εκανες!! ζυγιζουμε την τρεχουσα κατασταση και πραττουμε αναλογα...
οι περισσοτεροι θα προσπαθουσαν να κρατησουν τη μηχανη με οποιο κοστος λογω εγωισμου αλλα αυτο δεν ειναι σωστο...
την υγεια μας να χουμε να αγορασουμε κι αλλα εργαλεια οταν μπορουμε!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-05-2010, 22:01
BUSA MAKIS Ο/Η BUSA MAKIS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: BMW F650GS SUZUKI HAYABUSA
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Με τη κρίση και τις τιμές της βενζίνης εκεί που
έχουν πάει κι εγώ το Hayabusa το έχω αφήσει
στο γκαράζ να ξεκουράζεται προς το παρών.

Το μόνο μέσω βόλτας είναι πλέον το BMW F 650 GS.

H επιλογή σου για το SYM GTS 300 είναι η καλύτερη.
Πιστεύω πως είναι πολύ ανώτερα από τα ιταλικά της Piaggio
κι ας έχουν πουλήσει τρελά στην Ελλάδα.

Είχα νοικιάσει ένα τέτοιο mega scooter στη Σάμο και γύρισα όλο
το νησί με τη γυναίκα μου, ήταν τέλειο. Βάζαμε το σάκο μας κάτω
από τη σέλα και όταν φτάναμε στη παραλία βγάζαμε το σακίδιο και
στη θέση του βάζαμε τα κράνη μας. Η θέση οδήγησης ξεκούραστη και
τεμπέλικη αφού δεν χρειάζονταν να αλλάζω ταχύτητες.

Στο μέλλον κάποια στιγμή θα ήθελα ένα τέτοιο για μέσα και έξω από τη πόλη.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-05-2010, 22:04
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

Συμφωνω μαζι σας παιδια.

Αφου απο τωρα σκεφτομαι οτι οταν παρω μεγαλη μηχανη ξανα, να το κρατησω κι αυτο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-05-2010, 23:59
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: SYM GTS300i EVO, οι πρωτες μου εντυπωσεις

καλοταξιδο,καλη επιλογη
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηνύουν το Google οι φωτογράφοι και οι εικονογράφοι στις ΗΠΑ MARK Επικαιρότητα 3 25-04-2010 23:23
GfK: "λιγότεροι οι Γερμανοί, περισσότεροι οι Γάλλοι τουρίστες φέτος στην Ελλάδα" MARK Ελλάδα 1 31-03-2010 10:24
Μάτια μου. Arkas Βιβλίο 26 29-11-2009 22:57
Αγάπη μου, Μωρό μου.....ήσουν υπέροχη χτες βράδυ zastava Χιούμορ 12 19-10-2009 18:28
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!