GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-05-2011, 21:16
minass Ο/Η minass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Πρόβλημα Abs unit - Integral

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος ADV 2006 και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το ΑΒSunit το οποίο μετά από αλλαγή στα τακάκια αρνείται να ξαναδουλέψει.
Η μηχανή πήγαινε φρεναριστή μετά την αλλαγή και ύστερα από τον σχετικό τεχνικό έλεγχο δυστυχώς θα χρειαστώ νέο unit.
Τι κάνω? Η τοπική αντιπροσωπεία πάντως αρνείται την αντικατάσταση μέσω της «εγγύησης καλής θελήσεως» .
Αγοράζω καινούργιο με κόστος περίπου στα € 1.700 με ότι σημαίνει αυτό τις δύσκολες αυτές μέρες.
Αγοράζω μεταχειρισμένο, γουρούνι στο σακί, με κόστος περίπου στα € 500 και όπου με βγάλει.
Ή επισκευάζω το δικό μου. Από ότι μου είπαν υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που ανακατασκευάζει τις μονάδες με αβέβαια όμως αποτελέσματα.
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Δεκτή κάθε άποψη.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-05-2011, 21:39
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Νομίζω ότι θα χρειαστούν περισσότερες λεπτομέρειες.

Πως αλλαγή τακάκια χαλάει ένα ABS unit;
Μόνο αν κάποιος κάνει ζημιά.

(οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε αλλάξει αρκετές φορές τακάκια, εκτός αντιπροσωπίας - σιγά τακάκια είναι - ή ακόμα και μόνοι μας)
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-05-2011, 21:48
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

chech στο στεφάνι που "διαβάζει" ο σένσορας.....πρέπει να έχει συγκεκριμένο διάκενο...........
check στο τρόπο αλλαγής στα τακάκια.
Πρώτα πρέπει να πιέσει ο τεχνικός να ανοίξουν οι δαγκάνες με τα παλιά τακάκια πάνω, αλλιώς τα καινούρια ή δεν μπαίνουν ή κάθονται φρεναριστά στους δίσκους....
δεν υπάρχει περίπτωση η αλλαγή στα τακάκια να κάνει ζημιά στο ABS..
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-05-2011, 21:52
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από minass Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος ADV 2006 και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το ΑΒSunit το οποίο μετά από αλλαγή στα τακάκια αρνείται να ξαναδουλέψει.
Η μηχανή πήγαινε φρεναριστή μετά την αλλαγή και ύστερα από τον σχετικό τεχνικό έλεγχο δυστυχώς θα χρειαστώ νέο unit.
Τι κάνω? Η τοπική αντιπροσωπεία πάντως αρνείται την αντικατάσταση μέσω της «εγγύησης καλής θελήσεως» .
Αγοράζω καινούργιο με κόστος περίπου στα € 1.700 με ότι σημαίνει αυτό τις δύσκολες αυτές μέρες.
Αγοράζω μεταχειρισμένο, γουρούνι στο σακί, με κόστος περίπου στα € 500 και όπου με βγάλει.
Ή επισκευάζω το δικό μου. Από ότι μου είπαν υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που ανακατασκευάζει τις μονάδες με αβέβαια όμως αποτελέσματα.
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Δεκτή κάθε άποψη.
Καποιος προσφατα εδω τη γλιτωσε με ενα γερο καθαρισμα... Εισαι βεβαιος οτι
α) εβαλες τα σωστα τακακια,
και β) τα εμβολα και οι αισθητηρες ειναι καθαροι??
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-05-2011, 21:54
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Κ εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, κάτι πιο απλό θα συμβαίνει.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-05-2011, 21:56
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Πες μας σε παρακαλω πολυ ποσα χιλιομετρα εχει η μηχανη σου;

Εμενα με 85000χλμ, μοντελο του 2004, δεχθηκε η bmw με εγγυηση καλης θελησεως να μου κανει 50% εκτπωση.

Τι παει να πει "η τοππικη αντιπροσωπεια αρνειται"; Στο χερι της ειναι να το αρνηθει ή πρεπει να μιλησει με τα κεντρικα;

Ψαξε το φιλε μου ποιο πολυ γιατι αρκετα μας κοροιδευουν μου φαινεται.

Και μιλα και με κανεναν αντιπροσωπο εδω στην Αθηνα. Αν το κανει κανενας εδω (Βαγιανελης, Παναγιωτοπουλος, κλπ), γραψτους στα καλαμπαλικια σου και ελα πανω.

Εγω παντως ειχα τους ιδιους προβληματισμους με σενα και τελικα προτιμησα το 50% (1100ευρω δηλαδη), μιας και μετα θα ειχα και 2 χρονια εγγυηση.

Καλα ξεμπερδεματα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-05-2011, 22:07
minass Ο/Η minass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
chech στο στεφάνι που "διαβάζει" ο σένσορας.....πρέπει να έχει συγκεκριμένο διάκενο...........
check στο τρόπο αλλαγής στα τακάκια.
Πρώτα πρέπει να πιέσει ο τεχνικός να ανοίξουν οι δαγκάνες με τα παλιά τακάκια πάνω, αλλιώς τα καινούρια ή δεν μπαίνουν ή κάθονται φρεναριστά στους δίσκους....
δεν υπάρχει περίπτωση η αλλαγή στα τακάκια να κάνει ζημιά στο ABS..
Αυτά γίνανε όλα, το πρόβλημα, από ότι μου εξήγησε ο μηχανικός και αν κατάλαβα καλά, οφείλεται στα κυλινδράκια μέσα στην μονάδα, δεν ανοιγοκλείνουν στο επιθυμητό διάστημα. Το μοτεράκι της μονάδας δουλεύει αλλά δεν "σπρώχνει" καλά.
Ελπίζω να έδωσα πληροφορίες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-05-2011, 22:10
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από minass Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος ADV 2006 και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το ΑΒSunit το οποίο μετά από αλλαγή στα τακάκια αρνείται να ξαναδουλέψει.
Η μηχανή πήγαινε φρεναριστή μετά την αλλαγή και ύστερα από τον σχετικό τεχνικό έλεγχο δυστυχώς θα χρειαστώ νέο unit.
Τι κάνω? Η τοπική αντιπροσωπεία πάντως αρνείται την αντικατάσταση μέσω της «εγγύησης καλής θελήσεως» .
Αγοράζω καινούργιο με κόστος περίπου στα € 1.700 με ότι σημαίνει αυτό τις δύσκολες αυτές μέρες.
Αγοράζω μεταχειρισμένο, γουρούνι στο σακί, με κόστος περίπου στα € 500 και όπου με βγάλει.
Ή επισκευάζω το δικό μου. Από ότι μου είπαν υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που ανακατασκευάζει τις μονάδες με αβέβαια όμως αποτελέσματα.
Την βοήθειά σας παρακαλώ. Δεκτή κάθε άποψη.
Φίλος συνφορουμίτης παρατηρούσε από καιρό ότι η πίσω ρόδα κόλαγε...

Τεχνίτης πιστοποιημένος στις μοτοσυκλέτες BMW από την εταιρία, άνεργος λίγο καιρό τώρα λόγω κρίσης του έλυσε την μονάδα μέχρι ένα σημείο, την καθάρισε και ω του θαύματος ο τροχός ρολάρει τέλεια, από ότι μου είπε ο παθών.
Το βγήκε μέσα από την μονάδα δεν περιγράφετε, μαυρίλα μουτζουρωμένα υγρά κλπ άφθονα...
Ηθικόν δίδαγμα, επισκευάζετε-καθαρίζετε η μονάδα, αλλά δεν τους συμφέρει και δεν ασχολούνται...
Ξέρουν αλλά δεν ασχολούνται..
Περισσότερα με πμ
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-05-2011, 01:21
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος συνφορουμίτης παρατηρούσε από καιρό ότι η πίσω ρόδα κόλαγε...

Τεχνίτης πιστοποιημένος στις μοτοσυκλέτες BMW από την εταιρία, άνεργος λίγο καιρό τώρα λόγω κρίσης του έλυσε την μονάδα μέχρι ένα σημείο, την καθάρισε και ω του θαύματος ο τροχός ρολάρει τέλεια, από ότι μου είπε ο παθών.
Το βγήκε μέσα από την μονάδα δεν περιγράφετε, μαυρίλα μουτζουρωμένα υγρά κλπ άφθονα...
Ηθικόν δίδαγμα, επισκευάζετε-καθαρίζετε η μονάδα, αλλά δεν τους συμφέρει και δεν ασχολούνται...
Ξέρουν αλλά δεν ασχολούνται..
Περισσότερα με πμ
Καλά, ο Σώκρατες είναι και το πρώτο μαστόρι !!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-05-2011, 09:56
minass Ο/Η minass βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Heraklion
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα Abs unit - Integral

Σώκρατες, Who is he?
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ABS sensor 2002 με abs ring integral mparta Τεχνικά θέματα διάφορα 2 15-05-2011 22:57
1150 gs ABS Unit imeros Τεχνικά θέματα διάφορα 8 09-09-2010 22:27
Διαφορικό πίσω άξονα 1150 Integral Capitain Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 7 03-06-2010 18:08
Μονάδα ABS Integral Capitain Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 24-04-2010 19:30
BMW Sport Integral Carbon Helmet mlock Κράνη 9 25-08-2009 17:46


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!