GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-08-2011, 08:49
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Αντιτριβικο Motorkote?

Καλημέρα!!

έχει βάλει κανεις στο μοτορι του αυτο;Μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο αντιτριβικο προιον....και όχι αλλα...με ενδιαφερει το συγκεκριμένο που ΔΕΝ πωλειτε στην Ελλαδα και δυστυχως εδω και λίγο καιρο...ΔΕΝ αποστελεται στην Ελλαδα....


ΑΝ λοιπον το εχει βάλει κανενας με ενδιαφερουν οι εντυπώσεις του έχω ενα r1200gs adventure του 2008 και λέω μπας και και το βάλωαν τελικα το πάρω απόφαση....θα βάλω και σε μοτερ,και σε κιβώτιο ταχυτήτων και στο τελικό του αξονα....θα πράξω σωστα;
Επίσης....με αυτα τα Αμερικανακια...δεν ξερεις τι νακανεις....και επειδη δεν το εχω με τις Μετατροπες απο Γαλλονια σε Λίτρα και Ουγγιες....εδω γραφει τα ποσοστα προσμιξης....μπορει καποιος Χριστιανος να μου πει ποσα ml βαζουμε αν λιτρο σε μοτερ-κιβωτιο και αξονακαι αν στις ποσοτητες που γραφει ...πχ...20ml ανα λιτρο λαδιου,,,,σημαινει οτι Πρώτα πρεπει να εχουμε αφοιρεσει τα 20ml ελλαιου απο το λιτρο

(σορρυ καποιες απο τις αποριες μπορει να φαινοτνατι χαζες....ΑΛΛΑ δεν εχω πιεί καφέ ακόμα)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-08-2011, 09:37
nanoshophellas Ο/Η nanoshophellas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R 1200 GSA 08
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!

έχει βάλει κανεις στο μοτορι του αυτο;Μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο αντιτριβικο προιον....και όχι αλλα...με ενδιαφερει το συγκεκριμένο που ΔΕΝ πωλειτε στην Ελλαδα και δυστυχως εδω και λίγο καιρο...ΔΕΝ αποστελεται στην Ελλαδα....


ΑΝ λοιπον το εχει βάλει κανενας με ενδιαφερουν οι εντυπώσεις του έχω ενα r1200gs adventure του 2008 και λέω μπας και και το βάλωαν τελικα το πάρω απόφαση....θα βάλω και σε μοτερ,και σε κιβώτιο ταχυτήτων και στο τελικό του αξονα....θα πράξω σωστα;
Επίσης....με αυτα τα Αμερικανακια...δεν ξερεις τι νακανεις....και επειδη δεν το εχω με τις Μετατροπες απο Γαλλονια σε Λίτρα και Ουγγιες....εδω γραφει τα ποσοστα προσμιξης....μπορει καποιος Χριστιανος να μου πει ποσα ml βαζουμε αν λιτρο σε μοτερ-κιβωτιο και αξονακαι αν στις ποσοτητες που γραφει ...πχ...20ml ανα λιτρο λαδιου,,,,σημαινει οτι Πρώτα πρεπει να εχουμε αφοιρεσει τα 20ml ελλαιου απο το λιτρο

(σορρυ καποιες απο τις αποριες μπορει να φαινοτνατι χαζες....ΑΛΛΑ δεν εχω πιεί καφέ ακόμα)
Υπαρχει στην ελλαδα σε αλο μπουκαλι αν θελεις μπορω να σου το βρω.....το εβαζα σχεδον παντα στο 1150 gs που ειχα για μενα ειναι απλα αριστο στο 1200 δεν το εχω βαλει ακομα για να μπορω να σου πω
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 03-08-2011, 10:01
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!

έχει βάλει κανεις στο μοτορι του αυτο;Μιλάω ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο αντιτριβικο προιον....και όχι αλλα...με ενδιαφερει το συγκεκριμένο που ΔΕΝ πωλειτε στην Ελλαδα και δυστυχως εδω και λίγο καιρο...ΔΕΝ αποστελεται στην Ελλαδα....


ΑΝ λοιπον το εχει βάλει κανενας με ενδιαφερουν οι εντυπώσεις του έχω ενα r1200gs adventure του 2008 και λέω μπας και και το βάλωαν τελικα το πάρω απόφαση....θα βάλω και σε μοτερ,και σε κιβώτιο ταχυτήτων και στο τελικό του αξονα....θα πράξω σωστα;
Επίσης....με αυτα τα Αμερικανακια...δεν ξερεις τι νακανεις....και επειδη δεν το εχω με τις Μετατροπες απο Γαλλονια σε Λίτρα και Ουγγιες....εδω γραφει τα ποσοστα προσμιξης....μπορει καποιος Χριστιανος να μου πει ποσα ml βαζουμε αν λιτρο σε μοτερ-κιβωτιο και αξονακαι αν στις ποσοτητες που γραφει ...πχ...20ml ανα λιτρο λαδιου,,,,σημαινει οτι Πρώτα πρεπει να εχουμε αφοιρεσει τα 20ml ελλαιου απο το λιτρο

(σορρυ καποιες απο τις αποριες μπορει να φαινοτνατι χαζες....ΑΛΛΑ δεν εχω πιεί καφέ ακόμα)
Πρωτον, πωλειται και στην Ελλαδα!! Απλως, για λογους μαρκετινγκ μετονομαστηκε σε Super dynamic, εδω ����������� SUPERDYNAMIC

Αν θελεις ντε και καλα το produced and packed in USA θα το βρεις εδω http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=54&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57
Το motorkote οπως και μερικα αλλα προσθετα δεν ειναι ενισχυτικο λαδιου, αλλα μεταλλου.
Οταν ερχεται σε επαφη με μεταλλα (στην θεωρεια) παει και φραζει τους πορους του μεταλλου και δημιουργει ενα ειδος φιλμ πιο λειο απο τα τειχωματα του κατασκευαστη για να μειωσει την τριβη, χρησιμοποιει το λαδι για να μεταφερθει παντου και μετα δεν απομακρυνεται ουτε με αλλαγη λαδιων.
Το οτι κανει τις επιφανειες πιο λειες ενδεχεται να αυξησει την καταναλωση λαδιου αφου παυει να υφισταται το αρχικο στρωσιμο του κινητηρα διοτι οι αορατες αυλακωσεις που δημιουργησαν τα ελατηρια πανω στον κυλινδρο και ταιριαξαν με αυτες των ελατηριων παυουν να υφιστανται στον κυλινδρο αλλα συνεχιζουν να υπαρχουν στα ελατηρια! Εκει, στα ελατηρια λογω διαστασεων τους δεν μπορει να ''κατσει'' το προσθετο αυτο! Ετσι το λαδι γλυστραει απο αυτα τα κενα και περναει στον θαλαμο καυσης!

Στην μηχανουργια και στα βαρια μηχανηματα ισως κανει δουλεια αλλα σε συγχρονους αλουμινενιους κινητηρες με εκ κατασκευης μειωμενες τριβες και με χρηση συγχρονων λαδιων οπως τα σημερινα νομιζω οτι δεν χρειαζεται!

Εδω ειανι ενα Ελληνικο τεστ σε βιντεο του συγκεκριμενου προιοντος
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 03-08-2011, 10:03
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nanoshophellas Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει στην ελλαδα σε αλο μπουκαλι αν θελεις μπορω να σου το βρω.....το εβαζα σχεδον παντα στο 1150 gs που ειχα για μενα ειναι απλα αριστο στο 1200 δεν το εχω βαλει ακομα για να μπορω να σου πω
Καλημέρα φίλε μου,

αν εννοεις αυτο....ΔΕΝ ειναι το ιδιο.....δυστυχως......
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 03-08-2011, 10:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην μηχανουργια και στα βαρια μηχανηματα ισως κανει δουλεια αλλα σε συγχρονους αλουμινενιους κινητηρες με εκ κατασκευης μειωμενες τριβες και με χρηση συγχρονων λαδιων οπως τα σημερινα νομιζω οτι δεν χρειαζεται!

συγχρονος ο boxer ρε Γιώργο

με ενδιαφερει η εφαρμογη του σε μοτερ boxerκαι μόνο(και όχι μόνο στο μοτερ...αλλα και κιβωτιο ταχυτήτων όπως και τελικό άξονα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-08-2011, 10:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
συγχρονος ο boxer ρε Γιώργο

με ενδιαφερει η εφαρμογη του σε μοτερ boxerκαι μόνο(και όχι μόνο στο μοτερ...αλλα και κιβωτιο ταχυτήτων όπως και τελικό άξονα
Δυστυχως ¨η ευτυχως συγχρονος θεωρειται Βασιλη!! Η σχεδιαση του ειναι 100 χρονων αλλα π.χ. δεν εχει πια μαντεμενιους κυλινδρους και κεφαλες αλλα αλουμινενιους οπως ολες οι συγχρονες κατασκευες! Τεσπα μην μπουμε σε αυτην την συζητηση τωρα!

Οπως θα ειδες στο βιντεακι κανει δουλεια αλλα μεμονωμενα και οταν εφαρμοζεται ΜΟΝΟ του! Δεν υπαρχουν στοιχεια, ¨η τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει τιποτα, μετα απο μακροχρονια χρηση του!
Ο μποξερ της GS δεν εχει υγρο συμπλεκτη ωστε να κινδυνευει να πατιναρει απο την εφαρμογη του υλικου αυτου αλλα ξεχωριστο ξερό! Εδω ειναι μια ξεπερασμενη τεχνικη αλλα δεν μας απασχολει τωρα!

Αν ειχα εγω GS θα το εβαζα στο σαζμαν αφου αποτελει ξεχωριστο τμημα απο τον υπολοιπο κινητηρα και οποιαδηποτε εφαρμογη του υγρου αυτου δε θα τον επηρεαζε και θα συνεχιζα με συγχρονα λαδια για τον κινητηρα! Στις βαλβολινες του ''διαφορικου'' επισης θα το χρησιμοποιουσα χωρις φοβο και παθος! ΔΕΝ θα το εβαζα στον κινητηρα δια τους λογους που εξηγησα πιο πανω! Ισως ειναι φοβος, δεν λεω, και το υλικο να ειναι τελειο αλλα εφοσον δεν υπαρχουν αξιοπιστα στοιχεια γιαυτο -μονον ιδιωτικες μελετες χρηματοδοτουμενες απο την εταιρεια κατασκευης του - δεν θα το εβαζα στον κινητηρα!

Σημ. ξεχασα super dynamic και motorcote ειναι δυο διαφορετικα προιοντα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, δικο μου το λαθος!

Last edited by GeorgeP; 03-08-2011 at 10:37.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-08-2011, 12:02
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως ¨η ευτυχως συγχρονος θεωρειται Βασιλη!! Η σχεδιαση του ειναι 100 χρονων αλλα π.χ. δεν εχει πια μαντεμενιους κυλινδρους και κεφαλες αλλα αλουμινενιους οπως ολες οι συγχρονες κατασκευες! Τεσπα μην μπουμε σε αυτην την συζητηση τωρα!

Οπως θα ειδες στο βιντεακι κανει δουλεια αλλα μεμονωμενα και οταν εφαρμοζεται ΜΟΝΟ του! Δεν υπαρχουν στοιχεια, ¨η τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει τιποτα, μετα απο μακροχρονια χρηση του!
Ο μποξερ της GS δεν εχει υγρο συμπλεκτη ωστε να κινδυνευει να πατιναρει απο την εφαρμογη του υλικου αυτου αλλα ξεχωριστο ξερό! Εδω ειναι μια ξεπερασμενη τεχνικη αλλα δεν μας απασχολει τωρα!

Αν ειχα εγω GS θα το εβαζα στο σαζμαν αφου αποτελει ξεχωριστο τμημα απο τον υπολοιπο κινητηρα και οποιαδηποτε εφαρμογη του υγρου αυτου δε θα τον επηρεαζε και θα συνεχιζα με συγχρονα λαδια για τον κινητηρα! Στις βαλβολινες του ''διαφορικου'' επισης θα το χρησιμοποιουσα χωρις φοβο και παθος! ΔΕΝ θα το εβαζα στον κινητηρα δια τους λογους που εξηγησα πιο πανω! Ισως ειναι φοβος, δεν λεω, και το υλικο να ειναι τελειο αλλα εφοσον δεν υπαρχουν αξιοπιστα στοιχεια γιαυτο -μονον ιδιωτικες μελετες χρηματοδοτουμενες απο την εταιρεια κατασκευης του - δεν θα το εβαζα στον κινητηρα!

Thanks George!!!

Σημ. ξεχασα super dynamic και motorcote ειναι δυο διαφορετικα προιοντα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω, δικο μου το λαθος!
και απο πληροφορίες που εχω παρει..το superdynamic ΔΕΝ εχει και καμία σχέση με το MOTORKOTE


Δεν ειναι ιδιο προιον σε διαφορετικη συσκευασία
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-08-2011, 14:15
nanoshophellas Ο/Η nanoshophellas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R 1200 GSA 08
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου,

αν εννοεις αυτο....ΔΕΝ ειναι το ιδιο.....δυστυχως......
οκ sory γραψε λαθος
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-08-2011, 14:39
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?



θα βοηθήσει κανεις και στην δοσολογία

αντε γιατι θα αρχίσω την Γκρίνια
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 03-08-2011, 14:42
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Αντιτριβικο Motorkote?

Ρε Βασίλ, ρίξε με το μάτι μέσα να σωθείς.
Το μάτι, δεν κάνει λάθος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Motorkote yamdoc Τεχνικά θέματα διάφορα 55 01-07-2010 20:09


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!