GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-09-2011, 23:12
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Question να πάρω το 800?

Καλησπέρα σας παιδιά,

Από το 2008 που πήρα το βεστρομάκι μου (650abs) είχα έρωτα με το 800ρι το gs. Τα χρήματα ηταν μετρημένα κ δεν το έφτασα κ έτσι πήρα το στρομ.

Στην πορεία, επειδή γενικά είμαι της βελτίωσης, βρεθηκα σήμερα 3 χρόνια μετά να έχω αλλάξει σχεδόν όλο το στρομ κ να έχω ξεπεράσει τα χρήματα του GS800 συνολικά.
Ενδεικτικά έχω βάλει Ohlins, brembo από ducati, μαργαρίτες, σωληνάκια, τρόμπες κ άλλα πολλά καλούδια έχουν φέρει το μηχανάκι πολύ στα μέτρα μου κ με ικανοποιεί απόλυτα στον δρόμο.

Ωστόσο όποτε βλέπω gs στον δρόμο, χτυπάει η καρδιά μου...μου κάνει κλικ πολύ το άτιμο. Όλο τριγυρνάει η αλλαγή λοιπόν στο μυαλό μου.

Έχω λοιπόν 2 ερωτήσεις να σας κάνω αν θέλετε λίγο να με βοηθήσετε:

1. Το gs από μαμά στήσιμο πως τα πάει ? περί μπροστινού μόνο διαβάζω ότι ίσως θέλει συμμαζεμα λίγο κ τίποτα άλλο. Ισχύει αυτό?

2. Η κατανάλωση είναι όντως χαμηλή όπως ακούω ή το ακούω μόνο από όσους έχουν πολύ ελαφρύ χέρι? ακούω 300χλμ με 13 λίτρα κ τέτοια κ θολώνω...εγώ τόσα κάνω με 19 λίτρα.

3. τέλος μια μπόνους ερώτηση κ ίσως η σημαντικότερη, από ζημιές είναι απλά μεμονομένα περιστατικά κάποια ακραία που ακούω ή πενήντα πενήντα να μην σε ενοχλήσει? με το στρομ δεν είχα κανένα θέμα όπως περίμενα κ θα ήθελα να συνεχίσω έτσι όσο κ αν γίνεται.

ευχαριστώ όσους πουν μια κουβέντα προκαταβολικά.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-09-2011, 23:42
stelios1977 Ο/Η stelios1977 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Σερρες
Μoto: 800gs
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Τιμιο κ αξιοπιστο το v strom κ στα ταξιδια μανα,εγω προτιμησα το versys ομως τ οποιο ειναι κορυφη για μενα στα 650 cc παρολ αυτα κ γω ερωτευτηκα το 800, εχει γκαζακια καλα, τελεια οδηγικη συμπεριφορα,κ ειναι παρα πολυ οικονομικο στη βενζινη πιο οικονομικο απο το v strom το μονο που με σκιαζει ειναι η αξιοπιστια σε σχεση με τον γιαπωνεζο και πιο πολυ με φοβιζουν τ ακριβα ανταλλακτικα,μη παθει κατι κ πως θα το πληρωσω τοσο ακριβα, ευτυχως εχω 28000 κλμ κ μ εβγαλε ασπροπροσωπο.κατα τ'αλλα απο το v strom το προτιμω πιο πολυ και εχει επισης θεματακι με τη σελα του οπωσδηποτε πας για την comfort bmw εκει εισαι καλομαθημενος απο το v strom.

Last edited by stelios1977; 03-09-2011 at 23:45.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-09-2011, 00:21
WhiTeRaN Ο/Η WhiTeRaN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 800 GS 30 Years
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Λοιπόν μετά από 2.000χλμ έχω να πω... ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ...

1) Στήσιμο είναι όπως πρέπει, δεν ψαρεύει το μπροστινό ακόμα και με 190+ στην Εθνική... (ναι τα έχει... και παραπάνω...) τα φρένα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, το ABS δεν σε τρομάζει καθόλου, ο κινητήρας φρέσκος, νευρικός με πολύ δύναμη, ααααα και να μην το ξεχάσω... στρίβει σαν τραίνο...

2) Κατανάλωση 3,6lt στα 100km... καλά είναι????

3) Ζημιές (μακριά από μας..) έχω διαβάσει μόνο... δεν έχω νοιώσει τίποτε μέχρι στιγμής... βέβαια αυτά είναι τυχερά...

Τέλος εγώ το πήρα αφήνοντας ένα R 1150GS μετά από πολλά χρόνια και πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα... και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή...

Βέβαια έχει και αρνητικά όπως η σέλα και ο ανεμοθώρακας...

Εδώ τα έχω γράψει αναλυτικά...

Καλές αποφάσεις...

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-09-2011, 06:27
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από WhiTeRaN Εμφάνιση μηνυμάτων

2) Κατανάλωση 3,6lt στα 100km... καλά είναι????


Μπας και λες λίγα. 3,6λτ στα 100 έχει το παπί.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-09-2011, 08:51
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Φίλε 'tazakos" έχω το 800 σχεδόν 3 χρόνια και δεν θα το άλλαζα ούτε για το 1250 το υδρόψυκτο, ίσως μόνο για το 900gs (βλέπε husgvarna). Ξέχνα βέβαια την πολυθρόνα (σέλα) του v-strom και μπες σε άλλη διάσταση. Αυτό όμως που θα λατρέψεις σ' αυτήν την μηχανή είναι ότι θα κάνει το παν για να μην σε ρίξει κάτω, είναι απίστευτα τα λάθη που συγχωρεί. Όσο για τα υπόλοιπα, ναι είχε προβλήματα (στο δικό μου τουλάχιστον που ήταν από την πρώτη παρτίδα) μέχρι και κινητήρα άλλαξα, αλλά λύθηκαν όλα χωρίς να ξοδέψω μία-με αρκετή ταλαιπωρία βέβαια και με την συμπαράσταση της bmw hellas (μετά από τρίξιμο δοντιών και αλλαγή εξουσιοδοτημένου). Για να μην μακρηγορώ η γνώμη μου είναι να την πάρεις και θα καταλάβεις, γιατί!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-09-2011, 09:50
tazakos Ο/Η tazakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Καλλιθέα
Μoto: F800gs black and yellow
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Έχουν κάνει διορθώσεις στα νέα μοντέλα κ μειωθήκαν τα θέματα? Είναι ασφαλέστερο θα έλεγες ένα μοντέλο του 09 με ανακλήσεις-διορθώσεις ή ένα νέο 2011 μηχανάκι.

Επίσης η φάση σέλα με απασχολεί αλλά ελπίζω να βγάλω άκρη, είμαι 1,89 κ 120 κιλάκια
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-09-2011, 10:19
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Μυαλό ΔΕΝ βάζεις...Να πώ ότι είσαι άπειρος, πάει στην ευχή...Ημαρτον,τι πρέπει να γίνει για να καταλάβεις.Σου είπα, η μοτό που έχεις σήμερα είναι καλύτερη.Λεπτομέρειες και φωτογραφικό υλικό από κοντά στο μαγαζί ή σε καφέ.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-09-2011, 10:29
pouspa Ο/Η pouspa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Suzuki Vstrom
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Σε τέτοια θέματα δεν χωράει η λογική.
Οσο καλό και να είναι το V-Strom, όσα λεφτά και αν ρίξεις πάνω του, παλι στο δρόμο το 800 θα κοιτάς και θα χτυπά η καρδιά σου.
Πάρτο και γρήγορα και θα σου πώ εγω. Μην σκέφτεσαι πολλά.
Δεν υπάρχουν πολλά μηχανάκια που θα σου κάνουν ''κλίκ''.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-09-2011, 10:43
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Η χαμηλή κατανάλωση έχει και το αντίτιμό της: το βλέπεις εδώ...στεγνωμένα πιστόνια....Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης αναγκάστηκε να απαρνηθεί την επίσημη εγγύηση διότι του συνέβη δύο (2) φορές μέσα στα χρονικά περιθώρια της εργοστασιακής εγγύησης.Αυτά είναι απαράδεκτα φαινόμενα για επίπεδο B.M.W.Δείξτε μου αντίστοιχο φαινόμενο από V-Strom και ανακαλώ δημόσια.
Επαναλαμβάνω Γιάννη το αυτονόητο:σκέψου για ποιά χρήση θα προοριστεί το F-800 GS και σύγκρινε με την σημερινή χρήση του DL-650 που έχεις στα χέρια σου.Αυτά.
Attached Images
File Type: jpg Φωτογραφία0196.jpg (29.9 KB, 104 views)
File Type: jpg Φωτογραφία0197.jpg (34.1 KB, 99 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-09-2011, 10:44
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: να πάρω το 800?

Τα προβλήματα που είχε δεν είχαν σχέση με ασφάλεια, αλλά( κατα την γνώμη μου) με την ρύθμιση του εγκεφάλου! Η δικιά μου αυτήν την στιγμή δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα και έχω γύρω στις 50000χλμ (τα 15000χλμ με τον καινούργιο κινητήρα)
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:13.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!