GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-04-2012, 08:59
alexat Ο/Η alexat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Melissia
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή σασμαν 1100GS (του 1995)

Ήρθε η χοντρή στο σπίτι τη προηγούμενη εβδομάδα.
Στο δρόμο από Θεσσαλονίκη κατάλαβα ένα χτύπημα στην τρίτη, σαν να "έχανε" δόντι το γρανάζι. Στην πόλη που η τρίτη χρησιμοποιείται συχνότερα, το κάνει συχνότερα (αλλά όχι συνέχεια, ούτε καν τις περισσότερες φορές). Μόλις κόψω ταχύτητα, έχοντας 3η στο κιβώτιο, και μετά επιταχύνω χωρίς κατέβασμα (αφήνοντας, ας πούμε, να ρολλάρει προς κόκκινο φανάρι που στα μισά γίνεται πράσινο) καμμιά φορά κάνει αυτό το "πήδημα".
Νομίζω πως έχω μπει στο δρόμο για αλλαγή σασμάν(?), ή επισκευή σασμάν (?) αν και ακόμα έχει αρκετά χιλιόμετρα ο δρόμος αυτός.
Καμμιά ιδέα?
Το σασμαν μου είναι το Μ94 και μια καλύτερη περιγραφή του συμπτώματος θα βρείτε εδώ: BMW R1100 5-speed transmissions κατεβαίνοντας λίγο πιο κάτω στα FAQs.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-04-2012, 02:59
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alexat Εμφάνιση μηνυμάτων
..............

Νομίζω πως έχω μπει στο δρόμο για αλλαγή σασμάν(?...!), ή επισκευή σασμάν (?) αν και ακόμα έχει αρκετά χιλιόμετρα ο δρόμος αυτός.
Καμμιά ιδέα?
Το σασμαν μου είναι το Μ94 και μια καλύτερη περιγραφή του συμπτώματος θα βρείτε εδώ: BMW R1100 5-speed transmissions κατεβαίνοντας λίγο πιο κάτω στα FAQs.
Έχοντας άνεση χρόνου ψάχνεις για ένα καλό μεταχειρισμένο και όταν το βρεις …καθάρισες !
Υ.Γ.
Πόσα χιλ. έχει το εργαλείο?
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-04-2012, 07:59
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

χαλαρα το εργαλειο δε σε παρατα
ψαξου σιγα σιγα για σασμαν αλλα μοντελο 97-98-99 αν βρεις διοτι τα ειχαν βελτιωσει
απο την αλλη μπορεις να παιξεις με βελτιωτικα βαλβολινων και τελευταιο αστο οπως ειναι και μαθε τον τροπο να αλλαζεις ταχυτητες αλλα να κτυπαει λιγοτερο
γενικως μην βιαζεσαι διαβασε και ρωτα οι πληροφοριες και οι λυσεις υπαρχουν οικονομικα!!!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-04-2012, 09:27
boxerakias57 Ο/Η boxerakias57 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: πατησια
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 717
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

αριστα phoenix
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-04-2012, 12:12
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alexat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθε η χοντρή στο σπίτι τη προηγούμενη εβδομάδα.
Στο δρόμο από Θεσσαλονίκη κατάλαβα ένα χτύπημα στην τρίτη, σαν να "έχανε" δόντι το γρανάζι. Στην πόλη που η τρίτη χρησιμοποιείται συχνότερα, το κάνει συχνότερα (αλλά όχι συνέχεια, ούτε καν τις περισσότερες φορές). Μόλις κόψω ταχύτητα, έχοντας 3η στο κιβώτιο, και μετά επιταχύνω χωρίς κατέβασμα (αφήνοντας, ας πούμε, να ρολλάρει προς κόκκινο φανάρι που στα μισά γίνεται πράσινο) καμμιά φορά κάνει αυτό το "πήδημα".
Νομίζω πως έχω μπει στο δρόμο για αλλαγή σασμάν(?), ή επισκευή σασμάν (?) αν και ακόμα έχει αρκετά χιλιόμετρα ο δρόμος αυτός.
Καμμιά ιδέα?
Το σασμαν μου είναι το Μ94 και μια καλύτερη περιγραφή του συμπτώματος θα βρείτε εδώ: BMW R1100 5-speed transmissions κατεβαίνοντας λίγο πιο κάτω στα FAQs.
Στεναχωρεθηκα οχι για τη βλαβη αλλα γιατι ελεγχθηκε πριν αγοραστει απο γνωστο μηχανικο της πολης μου.Βολτα δεν εκανε?
Τη βλάβη αφου την ηξερε ως συνηθισμενη στο μοντελο-παλιος γαρ- δεν την εψαξε?
Μηπως -λεω εγω τωρα- ηξερε και δε μιλησε?

Η ιδια η βλαβη μη σε τρομαζει ακολουθα
τις πιο πανω συμβουλες και καθαρισες
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-04-2012, 12:59
alexat Ο/Η alexat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Melissia
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

TEOSS έχει 105Κ.
paschalis ναι την έκανε βόλτα. Αλλά δε ξαφνιάζομαι που δεν το βρήκε. Είναι ένας θόρυβος που γίνεται μια στο τόσο. Ακόμα και τώρα που τον ξέρω και να θέλω δεν μπορώ να τον προκαλέσω επίτηδες. Απλά δεν έτυχε να το κάνει στα χέρια του. Γενικά δεν έχω παράπονο από το συνεργείο. Και μάλιστα αναρωτιέμαι αυτές τις ημέρες αν, ακόμα κι αν το έβρισκε και μου το έλεγε θα την έπαιρνα ή όχι. Ίσως να παζάρευα λίγο την τιμή. Διάγνωση μου έκανε ο Παναγιωτόπουλος, αφού γύρισα και ήξερα ότι κάτι κάνει. Φαντάσου ότι σε άλλο BMW που πήγα, το αφεντικό έκανε δύο βόλτες, δεν άκουσε τίποτα και μου λέει "θες να μου πεις τι πρόβλημα έχεις?".
Ο Φαίδωνας μου πρότεινε ότι και ο phoenix, όπως και ένα ακόμα συνεργείο BMW που κι αυτός είπε μη μπλέξεις με ανοίγματα, κάποτε στο μέλλον το αλλάζεις όλο και ησυχάζεις.
Ψάχνω λοιπόν για σασμαν, χαλαρά!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-04-2012, 13:18
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: σασμαν 1100GS (του 1995)

Σωστοοος!!!

Ζηλεψα το τεποζιτο!!!
Αν ησουν εδω κοντα θα γεμιζες
μια φορα το μηνα με 1.37 απο τους Βορειους φιλους μας
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηράκλειο Κρήτης - Κοπεγχάγη Δανία, Απρίλιος 1995 - Ημερολόγιο Michael Chatzilias Ταξίδια στο εξωτερικό 57 26-10-2010 16:27
1100gs kostas-patra Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες 2 09-07-2010 20:31
1100gs..ΠΩΛΕΙΤΑΙ.. panos1100gs Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 02-06-2010 14:14
BMW 1100GS panos1100gs Πωλήσεις μοτοσυκλετών 3 27-04-2010 09:22
καθαρισμός σωμάτων ψεκασμού-throttle bodies σε 1100gs kostas-patra Τεχνικά θέματα διάφορα 24 01-10-2009 23:06


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!