GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 31-05-2012, 13:22
anastos Ο/Η anastos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Εδώ και 3 χρόνια έχω ενα v-strom 650 κ9 το οποιο το πηρα καινουριο. Από την αρχή, έστω και το σχέδιό του μου άρεσε και είπα πρεπει να το πάρω. Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι να πάρω κάποιο r1200gs adventure αν μπορέσω αλλά.....όλα αυτά που ακούω και διαβάζω σχετικά με την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου με κανουν πολυυυυυυ διστακτικό. Ο γιαπωνέζος τόσα χρόνια με 34000χλμ δεν εκανε κιχ. Φοβάμαι μην τυχον και αυτό αλλάξει με ένα γερμανο και το μετανιώσω. Έκανα ένα test ride με το συγκεκριμενο μοντέλο και μαλλον θα πάω να ξανακάνω ένα που να το απολαύσω και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 31-05-2012, 13:26
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Πάντως ο Κύριος Τσίπρας που έχει ίδιο με το δικό σου δεν σκέφτεται να το αλλάξει......................
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 31-05-2012, 13:32
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Όσα προβλήματα άκουσες ή διάβασες αφορούν τους "δυσαρεστημένους" - "απογοητευμένους" ιδιοκτήτες. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν και οι υπόλοιποι εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες "ευχαριστημένοι" και "ικανοποιημένοι" ιδιοκτήτες που δεν έχουν παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν θες την δική μου άποψη: Τη μηχανή πρέπει να τη γουστάρεις, και εννοώ να την βλέπεις ακόμα και παρκαρισμένη και να λες "Τι ΜΗΧΑΝΑΡΑ έχω;". Τα προβλήματα είναι καταρχήν τυχερά και πάντα μέσα στο πρόγραμμα (κάτι το οποίο απεύχομαι).
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 31-05-2012, 13:42
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Σε τετοιους χαλεπους καιρους που ζουμε μεινε με την Σουζουκα εκτος κι αν πιανουν τα χερια σου και πολλες απο τις ευκολες δουλειες θα τις φτιαχνεις μονο σου.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 31-05-2012, 13:47
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

κατσε με το strom και ασε εμας να ταλαιπωρούμαστε!!!!












οτι σου ειπε απο πανω ο ΔΗΜΟΣ.........
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 31-05-2012, 13:47
anastos Ο/Η anastos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Και εγω έτσι το σκέφτομαι μιας και τα service τα κάνω μόνος μου στο suzuki. Τουλάχιστον τα βασικά. Πιστεύω ότι αν παρω μια BMW ότι περνάει απο το χέρι μου θα το κάνω. Τώρα αυτο που με απασχολεί είναι τι μοντέλο διότι δεν είμαι και για πολυ καινούριο. Σκέφτομαι για 2007 ή 2008. Καμία άποψη;
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 31-05-2012, 13:47
giamil Ο/Η giamil βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200GS '07 (Blackie)
Μηνύματα: 2,781
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Δήμος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα προβλήματα άκουσες ή διάβασες αφορούν τους "δυσαρεστημένους" - "απογοητευμένους" ιδιοκτήτες. Σκέψου όμως ότι υπάρχουν και οι υπόλοιποι εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες "ευχαριστημένοι" και "ικανοποιημένοι" ιδιοκτήτες που δεν έχουν παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν θες την δική μου άποψη: Τη μηχανή πρέπει να τη γουστάρεις, και εννοώ να την βλέπεις ακόμα και παρκαρισμένη και να λες "Τι ΜΗΧΑΝΑΡΑ έχω;". Τα προβλήματα είναι καταρχήν τυχερά και πάντα μέσα στο πρόγραμμα (κάτι το οποίο απεύχομαι).
Ο συναδελφος Δημος με καλυψε πληρως!




πολυ καλο το V-Stromακι, το χα κ γω...
αλλα οταν πας στα ψηλα....δυσκολα ξανακοιτας κατω...

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 31-05-2012, 14:12
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Καλησπερα.
Συμφωνω στο οτι η μοτο ειναι να την βλεπεις κ να την γουσταρεις αλλα αν δεν σου κανει κ αυτα που θελεις η ειναι προβληματικη κ ξενερωτη τοτε?
Για εμενα ειναι ενα ρισκο η αγορα της συγκεκριμενης μοτο,οτι προβλημα κ να σου βγαλει μετα θα ειναι αρκετα τσουκτερο.Με την δικια μου ειμαι κ θα ειμαι καψουρης αλλα η απογοητευση κ η ανασφαλεια εχουν αφησει τα σημαδια τους.
Σου παραθετω ενα κειμενο απο γειτονικο forum,τα συμπερασματα κ η επιλογη ειναι δικη σου.Οτι να καβαλας καλα χιλιομετρα!

ΤΟ ΤΡΑΒΆΕΙ Η ΌΡΕΞΗ ΣΑΣ...είπα να σταματήσω να γράφω, αλλά δε με αφήνεται να αγιάσω ρε παλιόπαιδα...



Η αλήθεια είναι πάντα ή σχεδόν πάντα, κάπου στην μέση....

Για τα λεφτά που σκάμε, αγοράζουμε πολύ λίγη αξιοπιστία....σε όλα τα επίπεδα...και άσχετα με μοντέλο…

Προκαλώ όλους τους φίλους του forum, να πάρουν ένα καφέ και να στηθούν έξω από τα 2 μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα της Αθήνας μια Δευτέρα πρωί από τις 08:00 μέχρι τις 11:00….θα έλεγα και περισσότερο, αλλά ο πόνος είναι μεγάλος και δεν αντέχεται….

Οι ατάκες που παίζουν απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΝ… «αίμα δάκρια και ιδρώτας…»

Quote:
Originally Posted by NickGS1200
Εξάλλου ποιό δεν χαλάει? Εδώ το μόνο γιαπωνέζικο που πέρασε απο τα χέρια μου, ένα V Strom καινούριο, έβγαλε πίσω σύστημα φρένων στα 4.000 χλμ και στο επίσημο συνεργείο μου είπανε να στείλω γράμμα στον Σφακιανάκη!!
Κατά καιρούς, διαβάζω και κάτι τέτοια posts και με κάνουν να νιώθω λίγο καλύτερα που έχω BMW

….βέβαια για να πω την αλήθεια, δεν έχω πετύχει ακόμα χριστιανό με V-strom που να είχε πρόβλημα το οποίο δεν λύθηκε σε απλό συνεργείο με κανένα 300άρι ευρώ… (και για να προλάβω τους ιδιοκτήτες με “μετοχές” στην BMW, ξεκαθαρίζω ότι το R1200GS των 16.000 ευρώ, είναι σαφώς καλύτερο σχεδόν σε ΟΛΑ τα σημεία από το πολύ μικρότερο του V-Strom των 7.500 ευρώ, ΟΜΩΣ πέρα από το πρεστίζ και την τρομερή ενεργητική ασφάλεια που προσφέρει, τα ΤΟΣΑ λεφτά του θα τα δικαιολογούσε ΜΟΝΟ αν είχε τα 2/3 της αξιοπιστία ενός V-Strom…

Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο, οι περσότεροι V-stromάδες τους πεινούν το αίμα και στα service τους δεν είναι και οι πιο συνεπείς…

Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω για της BMW τα:

Διαφορικά
Άξονες
Δίσκους
Συμπλέκτες
Σβησίματα
Μονάδες ABS
Μονάδες ρελαντί
Μονάδες ESA
Sensors
Σασμάν
…..

…και ακόμα ρε μάγκες συζητάμε για αξιοπιστία και παπαριές….εντάξει δε λέω, τα γουστάρουμε τα μηχανάκια μας, αλλά σε αυτό τον τομέα δεν μας παίρνει να μιλάμε...

…πλέον δεν υπάρχει άνθρωπος (ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ κανένα) με BMW που να μην έχει φάει κάζο 500ευρού και πάνω…

…επίσης, η ατάκα «μου το πέρασαν στην εγγύηση», δεν κάνει το μηχανάκι μας αξιόπιστο….απλά σε πρώτη φάση γλύτωσες κάποια λεφτά…την επόμενη απλά θα τον πιεις…γλυκά…

Επίσης η φάση της εγγύησης είναι δίκοπο μαχαίρι και στην ουσία, άσχετα με το αν πλήρωσες ή όχι, φεύγεις ξενερωμένος…, χώρια που η όποια επισκευή εντός εγγύησης συνοδεύεται από μουρμούρα, κλάψα ή καβγά…ή και από πνιγμένο θυμό, διότι δεν θες να τα σπάσεις όλα εκεί μέσ μιας και το μηχανάκι στο πούλησαν λες και είναι το Space Sattle οπότε μόνο αυτοί ξέρουν να το φτιάχνουν...και φυσικά θα πρέπει να ξαναπάς...

Η δουλειά μιας μοτό BMW είναι να ταξιδεύει και όχι να σε κάνει κολλητό με τα συνεργεία…

Το μόνιμο άγχος του συγχρόνου BMWδάκια είναι:

Τελικά τι λάδι να βάλω στο ματρακά;
Πόσο έκαψε;
Σας πετάει και εσάς τις ταχύτητες;
Ρε κούκλε, σε ποιο συνεργείο πας;
Παίζει καμιά καμπάνια;
Ρε φίλε, στα πόσα χλμ αρχίζει να πατινάρει;
Ξέρει κανένας, κανένα καλό site στο ebay να πάρουμε κανένα ανταλλακτικό;

…και άλλα τέτοια, που όλοι ξέρουμε…!!!

Αν η BMW συνεχίσει έτσι και σε συνέχεια της έκτασης που έχει πάρει η κρίση στην Ελλάδα, δεν τους βλέπω καλά…
______________
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 31-05-2012, 14:18
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Διαβασε εαν θελεις το παρακατω link,ισως σε βοηθησει.....
Ιδιες αποριες ειχα κι εγω,μετα απο 25 χρονια με γιαπωνεζες...
Ιδιαιτερα τα post Νο 24,34,35......

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...1%CF%82-16282/
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-05-2012, 14:26
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Σκέψη για αγορά R1200GS αλλά............

Εχουμε γινει εξπερ στα προβληματα που βγαζει το GS. Πλεον γινομαστε εξπερ και στο πως να τα αντιμετωπισουμε!!!!!!!
Ενα μεταχειρισμανο αντβε του 07 ή 08 εκτιμω οτι προβληματα ειχε να βγαλει τα εβγαλε.
Εαν ερθεις σε ενα καφε μας μια Τεταρτη θα παρεις μια ολοκληρωμενη αποψη απο ολους μας. Εγω παντως πηγα πηρα ενα αντβε του 09 και το μονιμο θεμα που εχω ειναι να αλλαζω βρακια απο την χαρα μου!!!!!!!!!!!!!!
Φτου φτου φτου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!